A Kneipp-terápia egy olyan terápiás forma, amely már több mint 150 éve ismert a betegségek széles körének enyhítésére. Magában foglalja a víz- és táplálkozási terápiákat, valamint a mozgásterápiákat, és számos növény gyógyító erejét használja fel. Általában a hagyományos orvoslás alternatívájaként vagy kiegészítéseként szolgál, és célja a jó közérzet javítása.
A Kneipp-terápia eredete
A Kneipp-terápia számos alkalmazása az 1821-ben született Sebastian Kneipp papra vezethető vissza, aki híressé tette, bár már korábban is alkalmazták és széles körben megvitatták. Kutatásainak kiindulópontja saját tuberkulózisos betegsége volt, amelyből könyvekben olvasott vízkúrák alkalmazásával gyógyította ki magát. Ezt követően egyre jobban kezdte érdekelni a víz gyógyító ereje, és társait is az ő eredményei alapján kezdte kezelni. Miután tevékenysége miatt többször összeütközésbe került a törvénnyel, mivel gyógyítással vádolták, Kneipp végül 1855-ben a wörishofeni domonkos kolostorban szentelték pappá, ahol lelki vezetőnek és gyóntatónak nevezték ki. Mivel egyre több ember, köztük a felsőbb rétegekből is, meggyőződött terápiáinak gyógyító erejéről, és részesülni akart a megnövekedett jólétből, Wörishofen hamarosan nagyon népszerűvé vált a közönség körében. Nem utolsósorban Sebastian Kneippnek a német Reichstaggal való jó kapcsolatainak köszönhetően Wörishofen az 1890-es években gyógyüdülőhellyé vált. Hosszú európai előadókörutak után, amelyek során a pápánál is audienciát kapott, Sebastian Kneipp 1897-ben Wörishofenben halt meg, miután rákban szenvedett, amelyet nem volt hajlandó sebészileg kezelni.
A Kneipp-kúra lehetőségei és elemei
A Kneipp-módszer különböző elemekből áll, amelyeket akár akut panaszok enyhítésére, akár megelőző jelleggel tehetünk egészségünkért. A Kneipp-kúrát elvileg minden korosztály számára elvégezhető. A legfontosabb elem természetesen továbbra is a víz gyógyászati célú használata. Ezek közül a legismertebbek a vízben taposás és a Kneipp-öntözés. A víztaposás során helyben járkálunk a hideg vízben, ügyelve arra, hogy egyszerre csak az egyik lábunk legyen a vízben, a másik lábunk hegye pedig lefelé mutasson (ún. gólyalábjárás). Az alkalmazás kb. 30 másodpercig tart, és csak akkor kezdjük el, ha a lábak az elején még melegek. Ez idő elteltével hagyja el a medencét, és egy kis mozgatással melegítse fel újra a lábát, de ne szárítsa meg. Ezt a folyamatot többször meg kell ismételni. Ez a terápia különösen a visszerek és a migrén esetén ígér enyhülést. De a vízben való taposás állítólag az immunrendszer erősítésére, tüdőbetegségek és sok más panasz kezelésére is alkalmas módszer. A vízzel való öntözés ugyanezt a hőstimulációs hatást kívánja elérni, de nem korlátozódik a lábakra, hanem az egész testre alkalmazható.
Teljes értékű élelmiszerek a jó közérzetért
A Kneipp-kúrán belüli táplálkozási és mozgásterápiák gondoskodnak a jobb közérzetről. A kiegyensúlyozott étrend, amely nagyrészt teljes értékű élelmiszerekből áll, azt jelenti, hogy a szervezetet nem terheli felesleges kalóriákkal, és általában jobban érzi magát. A Kneipp-féle mozgásterápia elvégzéséhez elsősorban kényelmes, nem korlátozó ruházatot kell viselni, és minél gyakrabban mezítláb járni, amit Kneipp edzésmódszerként ajánlott. Mivel a gyógynövények hatásai nagyon sokfélék, mindenképpen érdemes szakember segítségét kérni, ha ki akarja próbálni a Kneipp-terápia ezen elemét.
Kneippelni bárhol lehet. Még otthon is viszonylag könnyen elősegítheti jólétét egy Kneipp-kúrával. Például egyszerűen vízbe léphet vagy vizet önthet a zuhanyzóban vagy a fürdőkádban, a táplálkozási és mozgásterápiákat pedig amúgy is bárhol végezheti, mivel nem helyfüggőek. Állítson össze egy részletes táplálkozási tervet, és öltözzön a lehető leggyakrabban a legszebb ruháiba.