Szauna és gőzfürdő
Ha szaunára vagy gőzfürdőre gondolunk, mindkét esetben ugyanaz jut eszünkbe: mindkettő forró és izzasztó. A szaunák és a gőzfürdők a hőmérséklet és a páratartalom tekintetében különböznek, de hatásuk szinte azonos. A gőzfürdő is intenzíven tisztítja a bőrt, a nedves gőz pedig jótékonyan hat a légutakra. Ezzel szemben a klasszikus szaunában sokkal gyorsabban jelentkezik a kívánt hatás. Ha egy termálfürdő látogatását tervezi, kombinálhatja a két lehetőséget.
A szaunák és a gőzfürdők hatása
A szaunában a 60 és 95 fokos száraz hő, a gőzfürdőben pedig a 45-50 fokos, legalább 80 százalékos páratartalmú párás hő a bőr és a test felmelegedését eredményezi. A bőr hőmérséklete körülbelül tíz fokkal, a test hőmérséklete pedig egy-két fokkal emelkedik. A kezdeti felmelegedés és az azt követő lehűlés pozitív hatással van a testre és a közérzetre. A hideg és a meleg váltakozása ugyanis serkenti a vérkeringést és fokozza az anyagcserét. Hosszú távon a rendszeres szaunázás vagy gőzfürdőzés edzi a szívet és a keringést, és erősíti az immunrendszert. A melegnek relaxáló hatása is van, oldja az izomfeszültséget és lazítja az egész izomzatot. Emellett tisztítja a bőrt és a testszöveteket. Az izzadás ugyanis a vér besűrűsödéséhez vezet, amit a szervezet a vér víztartalmának növelésével próbál kompenzálni. A többlet vízzel az anyagcsere-hulladékok, valamint a nehézfémek és a kórokozók is távoznak a testszövetekből a vérárambaés kórokozókat a testszövetből a véráramba, és így a verejtékmirigyeken és a veséken keresztül kiürülhetnek. További pozitív mellékhatás, hogy az erek rugalmassága edződik. A légutak nyálkahártyáján is javul a vérkeringés. Ezáltal kitágulnak a hörgők és enyhülnek a légzési nehézségek. A jobb légzés, az izmok ellazulása, valamint a szívre és a keringésre gyakorolt pozitív hatások nemcsak a közérzetet, hanem az általános teljesítményt is növelik.
Az egészségre és a jó közérzetre a lehető legnagyobb hatást gyakorló szaunák
Ahhoz, hogy kihasználhassa a szaunák és gőzfürdők egészségre és jólétre gyakorolt pozitív hatásait, rendszeresen – ideális esetben hetente egyszer vagy kétszer – szaunáznia kell. A szaunázás biztonságos mindaddig, amíg Ön egészséges és betart néhány szabályt: Minden szaunázás előtt zuhanyozzon le, hogy a teste könnyebben hozzászokjon a szauna melegéhez. A szaunázás előtt azonban azonnal meg kell szárítkoznia. Az első szaunázást a legalsó padon kezdje, mivel a felső padokon lényegesen forróbb a levegő. Legkorábban 5 perc elteltével lépjen át egy magasabb padra. Mindenképpen kerülje a tornát vagy az intenzív beszélgetést, mivel a szaunában ehhez nem áll rendelkezésre elegendő oxigén. Az első szaunázást 10 perc után, de legkésőbb 15 perc után fejezze be. A szauna utolsó néhány percében üljön fel újra, ha feküdt, hogy a keringése újra beindulhasson. A szaunázás után vegyen egy rövid friss levegőt, és lélegezzen be és ki erőteljesen, de nyugodtan. Csak néhány perc után hűljön le rendesen. Ne kezdje merülőfürdővel, hanem először a szívtől távolodva hűtse le magát, először a végtagokat, majd a törzset hűtve. Ezután következhet egy második, és ha jó fizikai állapotban van, egy harmadik szaunázás. Minden szaunázás között 20 perc pihenőidőt hagyjon magának. Mindig figyeljen a közérzetére, soha ne kényszerítse magát arra, hogy „kitartson” a szaunában, és azonnal fejezze be a szaunázást, ha rosszul érzi magát.
1 Trackback / Pingback
Comments are closed.