A jojobaolaj számos nagyon pozitív és különleges tulajdonsággal rendelkezik. Ideális bőrápolásra. Az olaj mélyen hat, jó állagot ad a krémeknek és más emulzióknak, és hosszabb ideig tartóssá teszi a hidratáló olajokat. A jojobaolaj szappanokban is használható.
Mi a jojobaolaj?
INCI: Simmondsia Chinensis (Jojoba) magolaj
A jojobacserje egy örökzöld növény, amely sivatagi és félsivatagi régiókban található. A jojobaolajat a cserje diójából nyerik ki, amelyet pörkölve és főzve nyerik ki a kiváló minőségű olajat.
A jojobaolaj elnevezés félrevezető, mivel valójában növényi viasz. Szobahőmérsékleten folyékony, ezért vált általánossá az olaj elnevezés. Csak 7 °C alatti hőmérsékleten válik világossá, hogy valójában viaszról van szó. A viasz sokkal hosszabb ideig eltartható, mint a növényi olajok.
A jojobaolaj összetevői
Aszűz jojobaolaj aranysárga színéről és finom illatáról ismerhető fel. A finomított olaj ezzel szemben világos vagy színtelen. A viasz főként hosszú láncú viaszészterekből áll. Ezek hasonlóak az emberi bőr faggyújához. E-vitamin-vegyületeket is tartalmaz, amelyek elfogják a gyököket és megvédik a bőrt a káros hatásoktól. Gyenge antimikrobiális hatással és 4-es természetes fényvédő faktorralis rendelkezik.
Kozmetikai alkalmazási területek
A viaszok szerkezetének köszönhetően nemcsak nagyon jól keveredik a bőr saját zsírjaival, hanem mélyen behatol és belülről kifelé puhítja a bőrt. Ezáltal növeli a rugalmasságot. Megőrzi a nedvességet a bőr felső rétegeiben, és puhává és rugalmassá teszi a bőrt. A száraz bőr és a viszketés megnyugtatható ezzel az „olajjal”. Kiváló alapolaj sokféle kozmetikumhoz, könnyen keverhető más olajokkal, emulziókban stabilizáló hatású.
A jojobaolajat nem tudja feldolgozni számos mitesszereket és pattanásokat okozó mikroorganizmus. Éppen ezért kiváló eredménnyel használják a hibás bőr ellen és a pattanások megelőzésére. Nem tekinthető komedogénnek. A jojobaolaj gyorsan felszívódik a bőrbe, de csak lassan terjed a bőrön. Ez teszi alkalmatlanná tiszta masszázsolajként. Mivel a jojobaolaj eleve alacsony természetes fényvédő faktort tartalmaz, és támogatja a hosszan tartó barnulást is, gyakran használják napkrémek és testápolók alapanyagaként.
A jojobamagviasz nagyon sokoldalúan felhasználható. A száraz és érett bőrt éppúgy támogatja, mint a serdülő, napfénynek kitett vagy gyulladt bőrállapotokat. A bőrbe való mély behatolásának köszönhetően a kötőszövetet is védi nagy igénybevétel esetén, például terhesség esetén.
A jojobaolaj mellékhatásai
A jojobaolajra jellemző a nagyfokú tolerálhatóság. Nincsenek ismert mellékhatások.
Jojobaolaj természetes szappanokban
A jojobaolaj körülbelül 50%-ban szappanosíthatatlan anyagokat tartalmaz, ami természetesen megnehezíti a saját szappankészítést. Ezért nincs sok értelme tiszta jojobaolajos szappant főzni, vagy nagy mennyiségben használni a viaszt. Ez egyébként a legtöbb viasz esetében így van. Az előállított natúr szappanban a nagy mennyiségű jojobaolaj a tisztítás utáni bőr textúráját és tapintását is befolyásolja. Itt jön rá, hogy a jojobaolaj nem olaj, hanem viasz. A bőr tompának és „viaszosnak” érzi magát. Nekem már 9 %-os koncentrációnál is ez volt a benyomásom. A jojobaolajat ezért csak természetes szappanokban használják a bőr szuperzsírosítására. Én nem lépném túl a 6%-os koncentrációt.
3 Trackbacks / Pingbacks
Comments are closed.