Levendula – nyugtató és gyógyító

Levendula a szappankészítésben és a természetes kozmetikumokban

Lavendel in Kosmetik

A levendulát (Lavandula angustifolia) dísznövényként is ismerik hazai kertjeinkben. Különösen a meleg nyári napokon terjeszti fűszeres, jellegzetes illatát. Az ajakosvirágúak családjába tartozó levendulát mindig is illata miatt becsülték. Napjainkban főként Dél-Európában található meg. A levendulát gyakran Dél-Franciaország régióival hozzák összefüggésbe, ahol a növényt levendula illóolaj előállítására termesztik. A levendulát olajként vagy extraktumként használják a kozmetikumokban.

Levendula – botanikai név és fajták

A levendulának világszerte mintegy 26 különböző fajtája létezik. A három legismertebb és gyógyászati szempontból legfontosabb a valódi levendula (Lavandula angustifolia), a tüskés levendula (Lavandula latifolia) és a címeres levendula (Lavandula stoechas).

Fedezd fel a következő kategóriába tartozó termékeket: Levendula a kozmetikumokban**:

[amazon box=”B005O9BPH4″ template=”horizontal”]

A levendula jellegzetes megjelenése

A valódi levendula levelei 4-5 cm hosszúak és 2-3 mm szélesek. Ezek fiatalon fehér filcszerűek, később zöldre színeződnek és kalluszosodnak. Hosszúkásak, peremük göngyölt, és mindkét oldalukon keskenyek. A valódi levendula 10-12 mm-es bimbóiból sötétlila, kék vagy ametiszt színű, tüskeszerű virágok fejlődnek. A lándzsás levendula levelei viszont legfeljebb 8 cm hosszúak, egyélűek, vonalasak és kékeszöldek. A szürkéskék virágoknak éles, szúrós illata van. A címeres levendula levelei a szélükön felcsavarodnak, és 1-4 cm hosszúak. Mindkét oldalukon gyengén szőrösek. A virágtüskék 2-4 cm hosszúak. Illata hasonló a tüskés levenduláéhoz, de valamivel enyhébb.

A levendula növekedése

A valódi levendula bokrosan nőLavendelöl in Naturseifesűrű és alacsony. Az éghajlattól függően a 20-50 cm-es magasságot is elérheti. Ideális helye a száraz, napos lejtőkön van. A tüskés levendula viszont fűszerűen nő, és 80-100 cm magasságot ér el. A címeres levendula száraz, napos helyen 10 és 70 cm közötti magasságot érhet el.

Gondozás és termesztés a házikertben

A levendula a száraz helyekhez szokott, ezért kevés vízzel is jól boldogul. Teljes napsütésben, lehetőleg homokos, kavicsos talajon fejlődik. A levendula télen is kint maradhat a szabadban, és nem igényel különösebb védelmet. Csak a fiatal és cserepes növényeket kell védeni a hidegtől. A növény jól tűri a nagyon erős metszést is, amelyet tavasszal vagy nyáron, virágzás után végezhetünk el. A levendulát 1-2 hetente univerzális műtrágyával kell trágyázni.

Fedezze fel a megfelelő termékeket**:

[amazon box=”B01MZ6HH02″ template=”horizontal”]

Betakarítás és felhasználás

A levendulát a virágok teljes elvirágzása előtt szüreteljük. Általában július és augusztus a megfelelő hónap a betakarításra. Ekkor a legmagasabb az illóolaj-tartalma, ami természetesen mindenkinek tetszik, aki a levendulát kozmetikumokban szeretné felhasználni.

A friss vagy szárított levendulavirágokból levendulatea készíthető. Az ilyen teafőzetnek nyugtató, pihentető, antiszeptikus és koleretikus hatása van. A fiatal leveleket és a puha hajtásokat a konyhában használják. Ezek ideálisak különböző ételek ízesítésére. A házilag szedett levendulavirágok ideálisak az ételek ízesítésére. Tegye, amit a franciák tesznek, és készítse el saját„herbs de Provence„-ját. A levendula nagyszerű ízű a kakukkfűvel és a rozmaringgal kombinálva. Finomra zúzva kiváló fűszervaj készíthető belőle.

A házi levendulacukor a hagyományos vaníliás cukor remek helyettesítője is. Az édes ételeknek személyre szabott jelleget kölcsönöz, és ajándéknak is ideális. Adjon körülbelül 1 evőkanál finomra őrölt, szárított levendulavirágot 100 g cukorhoz.

A levendula felhasználása kozmetikumokban és szappanokban

A levendula a haj és a bőr szépségápolásához is használható, mivel regeneráló és nyugtató hatása van. A levendula a kozmetikumokban ezért különösen népszerű. A levendulás szappanok a természetes szappanok között jól ismert klasszikusok. A szárított levendulát például nagyon finomra őrölheti, és házi készítésű szappanokhoz adhatja. Ezt a legjobb levendula illóolajjal kombinálni.

Ennek jól ismert nyugtató és relaxáló hatása is hasznosítható. Olajkivonatából csodálatos fürdőolajokat készíthetünk. Alternatívaként használhat olíva-, szója- vagy szezámolajat is, és egyszerűen keverjen bele néhány csepp levendula illóolajat.

Alevendulahidrolátumok különböző alapanyagboltokban kaphatók az öntözők számára. A levendulahidrolátum különösen ajánlott érzékeny és gyulladt bőrre. Használható krémekben vagy akár tisztán a bőrre kenve is.

Levendula kozmetikumokban, levendulavíz, levendulavirág és illóolajok itt** kaphatók:

Dragonspice Naturwaren – kiváló minőségű gyógynövények, gyanták és olajok!

Rohstoffe und Zutaten für deine selbst gemachte Kosmetik und DIY Seifen

Ich empfehle immer gerne den

–> Klick direkt zum Shop: Online Shop Dragonspice für Seifensieder und Kosmetikrührer.

Hier erfolgt der Versand schnell, die Auswahl an Fetten, Ölen, Wachsen, ätherischen Ölen, Parfumölen, Kosmetikrohstoffen und Zubehör ist riesig und der Service ist zuverlässig.

Seifen ganz einfach selber machen

Mit dem ebook von naturseife-und-kosmetik erfährst du, wie du Seifen ganz einfach selbst herstellen kannst:

Ganz toll ist auch der Shop von wesentlich. Dort gibt es natürlich Pflanzenöle, Sheabutter, Wachse, Kakaobutter, jede Menge ätherische Öle und vieles mehr:

**Hinweise zu Partnerlinks

**Partnerlinks und ggf. angegebene Preise verstehen sich inkl. Mehrwertsteuer und ggf. zzgl. Versandkosten. Aktuelle Preise und Verfügbarkeit sind bitte direkt über den Verkäufer einzuholen.

Die mit Sternchen (**) gekennzeichneten Verweise sind sogenannte Provision-Links. Wenn du auf so einen Verweislink klickst und über diesen Link einkaufst, unterstützt du aktiv naturseife-und-kosmetik.de – denn ich bekomme von deinem Einkauf eine kleine Provision. Für dich verändert sich der Preis dabei nicht!!

Zu Amazon Empfehlungen: Partner Links / Bilder von der Amazon Product Advertising API