A szappanfű latin neve Saponaria officinalis. A szegfűszegfélék családjába tartozik. A növény más neve szappanfű vagy viaszfű. A szappanfű legfontosabb összetevői a szaponinok, innen ered a neve. (erről a témáról bővebben itt és itt olvashat).
Gyakran megtalálható folyóvizek mentén és kertekben. Finom fehéres virágai csak nyár közepén jelennek meg. A növény 0,70 m és 1 m közötti magasságúra nőhet. Az erős habzásért a szaponinok felelősek, amelyek a vastag, répaszerű gyökérben találhatók. Régebben elsősorban ruhamosásra használták. Erre a célra a gyökérből készült főzetet használták. Mosáskor nem tisztít olyan alaposan, mint a nálunk megszokott kémiai mosószerek, de kíméletes a szövethez, és nincs szükség többé lágyítóra. Manapság a főzetet különösen finom selyemszövetek mosásához ajánlják. A restaurátorműhelyek még mindig használják a szappanfűoldatot antik kárpitok és textilek tisztítására. A szappanfű egyébként egész évben szedhető.
A test- és hajmosáshoz való enyhe szappan receptje
Körülbelül 100 gramm szappanfű kérgére, gyökerére és leveleire van szükség. Adjuk a kérget, a gyökereket és a leveleket fél liter forralt vízhez. Most fedő nélkül forraljuk tovább, hogy a folyadék fele elpárologhasson. Ezután szűrje át az egészet egy szitán, és máris kész a testre és hajra való bőrbarát szappan. A kívánt hatástól vagy illattól függően más növényi összetevőket is hozzáadhatunk. A rózsaszirmok például csodálatos virágillatot biztosítanak. A körömvirág virágainak hozzáadása pedig különösen gyengéddé és bőrbaráttá teszi a terméket.
Tipp: A gyökeret főzéskor egészen apróra kell vágni, hogy a mosóhatás annál jobban kibontakozzon.
A szappanfűvel készült sampon receptje
- 3 evőkanál apróra vágott szappanfű
- 1-2 marék gyógynövény (rózsa, körömvirág, levendula, rozmaring …. a kívánt hatástól függően)
- 200 ml víz
És így készül:
- Forraljuk fel a vizet egyszer, majd hagyjuk rövid ideig hűlni.
- Most öntsük a forró vizet a kiválasztott gyógynövényekre, virágokra és szappanfűre.
- Hagyjuk áztatni, mint egy teát, körülbelül 30 perc elég.
- Bár a sampon nem habzik, kíméletesen és természetes módon tisztítja a hajat. Fontos, hogy a sampont ne tárolja túl sokáig, mivel nem tartalmaz tartósítószert. Jobb, ha néhány naponta friss sampont készítünk!
Készítsen saját szappant szappanfűvel?
A szappanfűvet is használhatja amikor maga készít szappant. A gyógynövényből készült főzetet a lúg kikeveréséhez használhatod. Készíthetsz egyfajta teafőzetet is, hagyd ázni 30 percig, majd lehetőség szerint tedd hűtőbe. Ezzel a főzettel aztán könnyen el lehet keverni a lúgot. Alternatívaként a szárított szappanfű is őrölhető és belekeverhető a szappanragasztóba (gazdag zöld színt ad).
A szappanfű, mint természetes gyógyszer
Mindenki ismeri már a kozmetikumként vagy mosószerként való használatát. A szappanfű azonban sokkal többre is képes. Külsőleg a borogatások és lemosások nagyon jól működnek bőrbetegségek esetén, különösen, ha kamillavirágból készült teát adunk hozzá. A lemosások nagyon jól segítenek a foltos bőrön is. Továbbá jó eredményeket lehet elérni a gyökér főzetével készült borogatásokkal gombás fertőzések esetén. Régebben az arab orvosok még a lepra kezelésére is használták.
2 Trackbacks / Pingbacks
Comments are closed.