Készítsen saját fürdőolajat? Ahogy rövidülnek és hidegebbek lesznek a nappalok, úgy nő a vágy egy pihentető fürdőzésre az otthoni kényelmes kádban. Különösen egy hosszú őszi séta vagy egy fárasztó munkanap után egy meleg fürdő igazi élvezet. Ahhoz pedig, hogy a fürdés tápláló élménnyé váljon, remek ötlet egy barkácsolt fürdőolaj hozzáadása.
Készítsen saját fürdőolajat
Egy meleg fürdő mindig relaxáló hatású, és még a stressz, a feszültség és a szorongás oldásában is segíthet. Azonban mindig jobb, ha természetes fürdősót, házilag készített fürdőkockát, fürdőszeletet vagy -rudat használunk, mivel a drogériákban kapható fürdőtermékek kiszáríthatják a bőrt. Ez persze télen különösen kontraproduktív, hiszen a hideg és a fűtő levegő miatt a bőr amúgy is száraz és irritált. Ha gyors megoldásra van szükséged, készíthetsz magadnak fürdőolajat. A fürdőolaj táplálja a bőrt a fürdőben, és megakadályozza a bőr kiszáradását. Természetes illóolajok hozzáadásával gondoskodhat arról is, hogy a fürdő kétszeresen is hatékony legyen.
Fürdőolaj – miért, miért, miért?
A fürdőolajat úgy használjuk, mint egy normál fürdőadalékot, vagyis mint a fürdőhabot, amit a helyi patikában vásárolhatsz. A fürdőolajat általában a bejövő fürdővízhez adják. Kezdetben a víz és az olaj keveredik, de rövid idő elteltével a fürdőolaj leülepszik a víz felszínén. Ez a hatás nem mindenkinek tetszik. Bár nem igazán jelent problémát, ha a víz és az olaj szétválik, az olaj gyakran vékony filmrétegként marad a bőrön, és lerakódik a kád szélén. Ennek megakadályozására a házi készítésű fürdősókhoz adhatsz felületaktív anyagot vagy emulgeálószert.
Készítsen saját fürdőolajat – amire szüksége van
A saját fürdőolaj elkészítéséhez mindössze néhány összetevőre van szükséged. Egy kis olíva-, szezám-, napraforgó- és/vagy mandulaolaj és néhány illóolaj elegendő. Ahhoz azonban, hogy az olaj ne ragadjon a kádhoz és ne ússzon a víz felszínén, a legjobb, ha egy kis felületaktív anyagot adsz hozzá. A mulszifán nagyon alkalmas fürdőolajok készítésére. Mulsifánt bármelyik keverőanyagokkal foglalkozó online boltban, például a Dragonspice-nál vásárolhat. Ha egy kis extra ápolásra vágyik, adhat hozzá mézet , és a tej is ideális bőrápolásra. A tej könnyű emulgeálószerként is működik, mivel a tejben található lecitin képes összekeverni a vizet és a zsírt.
Készítsen saját fürdőolajat – minta recept
- 50 g napraforgóolaj
- 10 g olívaolaj
- 15 g mulszián
- 2 teáskanál méz
- 50 ml tej
- 2-3 csepp levendula illóolaj, 2 csepp bergamott illóolaj
Válassz egy csinos üvegcsét is, amibe később beleöntheted a fürdőolajat.
Készítsd el a saját fürdőolajodat – így csináld!
- Melegítsd meg kissé a tejet, és oldd fel benne a mézet.
- Keverd össze a mézet és a tejet az olajjal, majd keverés közben add hozzá az emulgeálószert.
- Keverd homogénre, majd add hozzá az illóolajokat.
- A fürdőolajat most már bele lehet önteni az előkészített üvegbe.
- Ismét óvatosan rázza össze, hogy minden összetevő egyesüljön.
A fürdőolajat 2-3 napon belül fel kell használni. Ha hosszabb ideig szeretné tárolni, kerülje el a tej hozzáadását, és egyszerűen csak később adja hozzá a tejet és a mézet, amikor már felhúzta a fürdővizet.
Mi történik ezután?
Ha nagyobb mennyiségű fürdőolajat szeretnél készíteni, érdemes beszerezni egy borostyánszínű üvegcsét és egy kis tokoferolt. Egy teljes fürdőhöz körülbelül 20-30 ml fürdőolajra van szükséged – a fürdőkád méretétől függően lehet, hogy kicsit többre lesz szükséged. Így, hogy átvészelje a hideg évszakot, könnyedén készíthet magának 200-300 ml fürdőolajat. Mindig ügyelj arra, hogy friss alapanyagokat használj, tehát ne használj olyan olajat, amit már hónapok óta a szekrényben tárolsz. Ehelyett használjon frissen vásárolt, hosszú élettartamú növényi olajokat, hogy elkészítse saját, személyre szabott fürdőolaját. Tipp: Keverjen illatkeveréket különböző illóolajokból, majd ezt megfelelő arányban adja a vivőolajhoz. Ezután adjon a keverékhez 10-15 csepp E-vitaminolajat (tokoferol). Az E-vitamin antioxidáns hatású, és segít megakadályozni, hogy a fürdőolaj megrothadjon. Ezután öntse ezt a fürdőolaj-keveréket a jól megtisztított és teljesen száraz borostyánszínű üvegbe. Most már egy csinos címkét ragaszthatsz a palackra, és a fürdőszobában elhelyezheted a házi készítésű fürdőolajat.
A barkácsolt fürdőolaj összetevői
Illóolaj | Hatás |
Levendula, vanília, citromfű, kamilla | Relaxáló |
Rozmaring, citromfű, fenyőtű, kakukkfű, levendula, eukaliptusz | Nyugtató a megfázás tüneteire |
Narancs, lime, citrom, mandarin, citromfű | Felvidító, élénkítő |
Többek között ezek a növényi olajok is használhatók alap- vagy vivőolajként:
- Olívaolaj
- Sárgabarackmagolaj
- Mandulaolaj
- Napraforgóolaj
- Szezámolaj
- Jojobaolaj (magas árfekvésű)
- Argánolaj (luxusfürdőhöz)
A fürdőolaj helyes használata
A fürdőolajat mindig közvetlenül a bejövő fürdővízhez adjuk a könnyű keveredés érdekében. Ha a barkácsolt fürdőolaj emulgeálószert tartalmaz, ez a keveredés folytatódik. Ha eltekintett az emulgeálószertől, akkor az olaj rövid idő után leülepszik a fürdővízben.
Mint minden fürdésnél, itt is csak akkor fürödjön, ha jól érzi magát, lázmentes, és nincsenek sebei vagy sérülései. A fürdőt aszerint mérsékelje, hogy hogyan érzi magát, és ne fürödjön 15-30 percnél sokkal tovább. Az olajos fürdés után mindig alaposan zuhanyozzon le, hogy eltávolítsa az olajmaradványokat. A fürdőkádat is alaposan ki kell öblíteni és ki kell tisztítani utána.
Fontos: Az illóolajokat tartalmazó házi fürdőadalékok nem alkalmasak gyermekek számára. Terhes nők és a már meglévő egészségügyi problémákkal küzdő személyek szintén ne használjanak házi készítésű termékeket anélkül, hogy előzetesen tájékozódtak volna a lehetséges kockázatokról és korlátozásokról.
Ajánlott illatkeverékek a wellnessfürdőhöz
(kérjük, hogy a fenti 200 ml-es fürdőolaj mennyiséghez ne adjon 5-10 cseppnél többet a keverékekből)
Gyümölcsös és élénkítő, jó hangulatba hoz és elűzi a „téli depressziót”
1:
- 4 csepp palmarosa illóolaj
- 3 csepp rózsa illóolaj
- 1-2 csepp pacsuli illóolaj
2:
- 5 csepp petigrain illóolaj
- 2 csepp narancs illóolaj
- 2 csepp grapefruit illóolaj
Serkentő és erotizáló
- 4 csepp tubarózsa illóolaj
- 2 csepp jázmin illóolaj
- 2 csepp szantálfa illóolaj
Ha fürdőolaj helyett tejszínnel és gyógynövényekkel szeretnél remek tejfürdőt készíteni, akkor érdemes megnézned ezt a cikket. Itt pedig egy nagyon tartós tejfürdő receptjét találod.
Készítsen saját hideg fürdőolajat
Legtöbbünket legalább egyszer gyötör a megfázás, különösen a hideg és nedves évszakban. Köhögés, nátha, torokfájás és fájó végtagok a megfázás leggyakoribb tünetei. Megfázáskor azonban gyakran könnyű megfázni, ezért a hidegfürdő népszerű módja annak, hogy enyhítsük a bosszantó tüneteket és egy kicsit felmelegedjünk. A hideg fürdők pedig gyakran arról is gondoskodnak, hogy a bedugult orr és az általános rossz közérzet ellenére gyorsabban és könnyebben el tudj aludni. Ezért a legjobb, ha közvetlenül lefekvés előtt használsz hideg fürdőt.
A hidegfürdőnek olyan tipikus illóolajokat kell tartalmaznia, mint az eukaliptusz, a hegyi fenyő, a kakukkfű, a fenyőtű, a borsmenta, a kamilla vagy a levendula. Az illóolajok köptető és részben antibakteriális hatásúak, és jelentősen javítják a közérzetet megfázás idején. A legjobb, ha saját illóolajkeveréket állítunk össze, majd néhány cseppet adunk hozzá egy vivőolajhoz (legfeljebb 2 cseppet 50 ml olajhoz).
Kinek alkalmas a hidegfürdő?
Sok illóolajat csak nagyon takarékosan és óvatosan szabad használni. Soha ne használjon illóolajokat tisztán bőrre kenve, hanem csak kíméletesen adagolva, hordozóolajhoz adalékként. Egyes illóolajok gyermekek számára sem alkalmasak. Csecsemők és kisgyermekek számára akár veszélyesek is lehetnek, mivel rohamokat válthatnak ki. Ezért minden illóolajokat tartalmazó házi kozmetikumot csak felnőttek használhatnak. Az illóolajokat pedig itt is mindig takarékosan és óvatosan kell használni. A felnőttek is csak takarékosan használjanak hideg fürdőt, és különösen ne feküdjenek bele a kádba, ha lázasak vagy magas lázuk van. Ha enyhe vagy akár magas láza van, mindig tartózkodjon a meleg fürdőtől, hogy ne terhelje tovább a szervezetét. A fürdő hőmérsékletére is figyeljünk, ne legyen túl forró. Legkésőbb 20 perc után hagyja el a fürdőt. Ezután rövid ideig zuhanyozzon le meleg, tiszta vízzel, hogy eltávolítsa az olajfürdő maradványait. A fürdő után a legjobb, ha egyenesen lefekszik, hogy a lehető legjobban kihasználhassa a hideg fürdő nyákoldó és nyugtató hatását.
Tipp: A fürdősó szintén nagyszerű és egyszerű módja a megfázás kezelésének. A legjobb, ha ehhez tengeri sót vagy a Holt-tengerből származó sót használunk, mivel különösen magas az ásványianyag-tartalma. A megfázás elleni fürdősót könnyen elkészítheti előre, és légmentesen záródó edényben több hétig (azaz a megfázás teljes időtartamára) tárolhatja. A drogériákban gyakran árulnak holt-tengeri sót 500 g-os kiszerelésben, ami egy teljes fürdőhöz elegendő. Ehhez a sómennyiséghez adhat néhány csepp illóolajkeveréket, és alaposan keverje össze. A levendulaolaj, a kakukkfűolaj és az eukaliptuszolaj keveréke jó választás a megfázásos fürdőhöz. Keverje össze az illóolajokat, majd cseppenként adjon a keverékből a sóhoz, keverje össze, majd csak szagolgassa. Ha a só illata intenzív, de nem kellemetlenül erős, akkor a keverék ideális egy teljes fürdőhöz.
Oh wie klasse, vielen lieben Dank. Ich werde das auf jeden fall mal selber ausprobieren.
Bin gespannt. Gibt es da noch was zu beachten?
LG
Mandy