A házi készítésű szappan pH-értékét nem feltétlenül kell ellenőrizni. Ha mégis szeretné megtudni a házi készítésű szappan pH-értékét, itt megtudhatja, hogyan kell ezt megtennie. Arról is talál információt, hogy általában milyen magas a szappan pH-értéke.
Néhány napja kaptam egy kérdést a szappanok pH-értékével kapcsolatban, amire itt szeretnék válaszolni. Biztos vagyok benne, hogy több bojler is érdeklődik a téma iránt. Íme a kérdés:
Egy kedves kolléganőmmel együtt először készítettem szappant magamnak
de teljesen figyelmen kívül hagytam a PH értéket. Amikor kb. 8 hét érlelés után használtam a szappanokat, a pH érték a normál 7 és 7,5 közötti tartományban volt, amit a mérőcsík is jelzett. Mivel neurodermitiszem van, nem tudom használni ezt a szappant, a 4,5 – max. 5,5 közötti érték jobb lenne. Vannak olyan szappanreceptek, ahol ilyen alacsony a pH érték?
Egyáltalán mi a pH érték?
Mindannyian naponta találkozunk a pH-értékkel a különböző kozmetikai termékek csomagolásán. De mi is ez pontosan? A pH-érték egy olyan mérőszám, amely azt jelzi, hogy egy folyadék savassága milyen magas. A pH-skála 0-tól 14-ig terjed. 7-es értékű folyadékok semlegesek, mint például a tiszta víz.
A 7 alatti értékkel rendelkező folyadékokatsavasnak nevezzük. Minél alacsonyabb a pH-érték, annál magasabb a vizsgált folyadék savassága. Még ha a savas kifejezés radikálisan hangzik is, ez nem jelenti azt, hogy a 7 alatti pH-értékkel rendelkező folyadékok egészségtelenek. A citromlé például szintén savnak számít, amelynek pH-értéke 2. Egy másik jól ismert és egészséges sav az almaszörp, amelynek pH-értéke 3,6.
A7-es semleges pH-érték feletti értékeket viszont bázisoknak vagy lúgoknak nevezik. A két szót általában felváltva használják. Eredetileg a bázisok alatt minden olyan anyagot értettek, amely vízzel érintkezve lúgosan reagál, a lúgok pedig a vízben már oldott bázisok voltak. A háztartásban is találkozunk lúgokkal, mégpedig mindenben, ami egy kicsit szappanosnak tűnik, például a mosószerekben és a szappanban.
Mi a normál pH-érték a szappanok esetében?
Aszappanok pH-értéke tehát a lúgos tartományban van, pontosabban 9 és 10 között. Kezdetben a szappanok pH-értéke általában még magasabb. Ahogy a házi készítésű szappan érik, ez az érték csökken, míg végül 9-10 körül stabilizálódik. Ezért fontos, hogy a szappankészítés során figyelembe vegyük az érési időt, és ne használjuk túl korán a házi készítésű szappanokat.
Kémiai szempontból azonban nem lehet 4, 5 vagy 6-os pH-értékkel rendelkező szappant főzni. Még a 7-es pH-érték is szokatlan. Lehet, hogy a mérés miatt, hiszen a mérőcsíkok nem mindig teljesen pontosak.
Hogyan ellenőrizhető a házi készítésű szappan pH-értéke?
A folyadékok pH-értékét könnyen meghatározhatja saját maga – akár otthon is. Ehhez úgynevezett pH-tesztcsíkokat használhat, amelyek általában bármelyik drogériában vagy gyógyszertárban kaphatók. A tesztcsíkok indikátorfestékkel vannak ellátva, amely a folyadékokkal érintkezve a pH-értéktől függően változtatja a színét. A tesztcsíkokhoz mellékelt színösszehasonlító skála mutatja, hogy melyik szín melyik pH-értéket jelöli. És így mérheti a pH-értéket:
- Nedvesítse meg a szappant és habosítsa fel
- tartsa a pH-tesztcsíkot a szappanhoz
- várjon, amíg a tesztcsík színe megváltozik
- Hasonlítsa össze a teszteredményt a színskálával, és olvassa le a pH-értéket.
a pH-indikátorpapír és sok más, saját szappankészítéshez szükséges cikk is kapható az Amazonon (reklámpartner)**:
A magas pH-érték káros a bőrre?
Az emberi bőrhöz képest a házi szappan pH-értéke meglehetősen magas, hiszen a bőr pH-értéke mindössze 5,5. Sokan úgy vélik, hogy a szappanok magas pH-értéke káros és kiszárítja a bőrt. Ez azonban tévhit. Valójában a lúgos szappan segít a szervezet savtalanításában, és segíti a bőr megújulását. Ráadásul a magas pH-érték a mosás során semlegesíti magát. Erről bővebben itt olvashat. A házi szappan csodákra képes a neurodermitisz, a pikkelysömör és más bőrbetegségek esetén is. Sok bőrgyógyász ma már a saját szappan készítését is ajánlja, ha neurodermitiszben szenved. Nemrég írtam egy cikket erről a témáról „Neurodermitisz és a természetes szappan” címmel. A pikkelysömörre való házi szappan receptjét is megtalálod itt.
További információkat keres a saját szappankészítésről?
Az ehhez hasonló kérdések természetesen felmerülnek, különösen a kozmetika és a szappankészítés területén kezdők számára. Mivel a saját szappankészítésnél különösen fontos, hogy jól felkészült legyél, mindig javaslom, hogy olvass utána a témának. Ha tehát kezdő vagy, akkor először nézd meg rövid útmutatónkat a saját szappankészítésről. Természetesen még jobb a Kreatív szappanok – könnyen elkészítheted magad című ebookunk. Ebben az ebookban nem csak a szappankészítés részletes, lépésről lépésre követhető útmutatóját találod, hanem minden egyéb információt is, amire a szappanfőzéssel kapcsolatban szükséged lehet.
Hallo und vielen Dank für den interessanten Artikel. Es ist gut hier so viel hilfreiches über PH-Cosmetics zu lesen. Bis hatte ich nicht auf den PH Wert geachtet, nun werde ich in Zukunft den Focus genau darauf stärker ausreichten.
Scheinbar hält der veränderte PH-Wert wohl wesentlich länger an, nämlich ein paar Stunden! Nachzulesen hier:
http://www.oekotest.de/cgi/index.cgi?artnr=95795&bernr=10&seite=00
Wie lautet da Ihre Meinung zu?