Az áfonyaolaj antioxidáns és gyulladáscsökkentő olajként nemcsak az érett és száraz bőr ápolására alkalmas, hanem számos más bőrtípusra is. Itt megtudhatja, hogy milyen összetevők jellemzik az áfonyaolajat, és mire használhatjuk.
INCI: Vaccinium Macrocarpon (áfonya) magolaj
Áfonyaolaj az áfonyából – a piros vitaminbombákból
Az áfonyát mindenki ismeri – kis piros golyók, savanykás, savanykás ízzel. Igazi nevük „nagy gyümölcsű áfonya”, de német nyelvterületen már az angol „canberry” elnevezés is meghonosodott. Az egészséges bogyó az áfonyafélék családjába tartozik, és az orvostudományban elsősorban húgyúti fertőzésekre gyakorolt gyógyító hatásáról ismert. A kis piros bogyó azonban ennél sokkal többre képes. Számos értékes összetevőjét többek között az áfonyaolajban használjuk fel, amely kiválóan alkalmas krémek készítésére.
Az áfonyaolaj összetevői
A tőzegáfonyát a természetes kozmetikumokhoz használt tőzegáfonyaolaj előállításához használják fel. Az olaj kinyeréséhez a gyümölcs magjait használják fel, amelyek kivételesen magas, egyenként 35% körüli omega-6 és omega-3 zsírsavtartalommal rendelkeznek. Az áfonyaolaj nagyon magas E csoportba tartozó vitaminokat is tartalmaz, ami biztosítja a hosszan tartó oxidációs stabilitást (és ezáltal a hosszú eltarthatóságot).
Az omega-6 zsírsavaknak az emberi szervezetben alapvető funkciójuk van a sejtmembránok felépítésében és az oxigén megkötésében a bőr sejtburkában. Ez védi ki az olyan kórokozókat, mint a vírusok vagy a baktériumok. Az omega-3 zsírsavak szintén hatással vannak a szervezet fontos funkcióira. Például befolyásolják a sejtlégzést és a sejtanyagcserét. Emellett növelik a szervezet ellenálló képességét, védelmet nyújtanak a fertőző betegségekkel szemben, és gyulladáscsökkentő hatásúak.
Az áfonyamagolaj használata
Az áfonyaolaj különösen alkalmas az érett és száraz bőrre. Antioxidáns hatásának köszönhetően védi a bőrt a környezeti hatásoktól. Gyulladáscsökkentő hatásának köszönhetően az áfonyamagolaj nagyon alkalmas bőrbetegségek vagy hibás bőr kezelésére is. Az áfonyaolaj akkor a leghatékonyabb, ha tisztán alkalmazzuk az érintett bőrfelületre.
A natúrkozmetikában az áfonyamagolajat gyakran adják krémekhez és testápolókhoz, mivel táplálja és védi a bőr lipidgátját. Ezáltal a száraz bőr ismét puhává és rugalmassá válik. Az áfonyaolaj gyakran szerepel olyan krémekben is, amelyek célja a bőr öregedési folyamatának lassítása.
Vigyázat: Mivel az áfonyaolajat az áfonya rokon gyümölcséből nyerik, gyakran tévesen áfonyamagolajként tüntetik fel.