A kakukkfű népszerű konyhai fűszerként ismert. A növényt azonban nemcsak a fűszerágyás szépítésére és az ételek ízesítésére használhatja. A fűszernövényt kozmetikumokban és szappanok adalékanyagaként is felhasználhatjuk.
Kakukkfű (Thymus vulgaris) természetes szappanokban és kozmetikumokban
A kakukkfű egy aromás fűszernövény, amely félcserjékben nő. Antibakteriális és faggyúellenes tulajdonságait már az egyiptomi civilizációban is ismerték. Ott a növény a balzsamozási rituálé része volt. A fűszernövény azonban még ma is nagyon népszerű, különösen intenzív, fűszeres íze és a benne található értékes illóolajok miatt.
Botanikai név és fajták
A kakukkfű, más néven valódi kakukkfű a labiátfélék nemzetségébe tartozik, és cserje vagy félcserje formájában nő. A legnagyobb fajtaválaszték a mediterrán térségben található. A kakukkfű azonban Afrikában és Ázsia egyes részein is vadon nő. A cserjét ma már az egész világon termesztik. A Thymus vulgaris más néven is ismert, mint például a pörköltfű, római kakukkfű vagy kerti kakukkfű.
Sok más fajta, például a citromillatú francia kakukkfű egyre népszerűbb, de ezek általában kevésbé robusztusak, mint a valódi kakukkfű.
A kakukkfű jellegzetes megjelenése
A Thymus vulgaris levelei nagyon aprók és kissé göndörek. A keskeny levelek elliptikus alakúak és sötétzöld színűek. Az aljukat fehér szőrszálakból álló szőrzet borítja. A kakukkfű virágai fehér vagy világos rózsaszínűek.
A cserje legfeljebb negyven centiméter magasra nő, és ideális balkonokra és teraszokra ültetni.
A kakukkfű elterjedése
A kakukkfű eredetileg a mediterrán térségből származik, ahol a meleg, enyhe és száraz éghajlatnak köszönhetően jól fejlődik. Korán eljutott azonban a világ más részeire is, és például Közép-Európában nemcsak termesztett, hanem vadon termő formában is megtalálható.
Gondozás és termesztés a házikertben
Ideális esetben a kakukkfüvet teljes napsütésben, tápanyagszegény, száraz és homokos talajban kell termeszteni. Ez a robusztus növény ott virágzik, ahol más fűszernövények már nem tudnak megélni. Nem tűri azonban a pangó vizet és a túl gyakori öntözést vagy trágyázást.
Az igazi kakukkfű ellenálló, más fajtákat a téli hónapokban esetleg levelekkel, szalmával vagy ekefával kell védeni.
Betakarítás és felhasználás
A kakukkfűbokor levelei egész évben szedhetők. Frissen, szárazon vagy porított formában felhasználhatók ételkészítéshez. A szárított kakukkfű légmentesen lezárva hosszú ideig megőrzi erős ízét.
Antibakteriális hatása miatt a kakukkfüvet gyógyszerekben és kozmetikumokban is használják. Pozitív hatással van a légutakra, és többek között hörghurut és szamárköhögés kezelésére használják.
A kakukkfű felhasználása a kozmetikumokban
A gyógynövényben található illóolaj mintegy fele a névadó timol. Ez a hatóanyag tiszta formájában mérgező; csak akkor válik elviselhetővé, sőt, az ember számára előnyösé, ha a növény más összetevőivel kombináljuk. Mivel az olajok viszonylag csípősek, a nagyon érzékeny bőrűek néha nem tolerálják. Ezért ajánlatos először egy kis bőrfelületen kipróbálni a kakukkfüves termékeket, hogy lássuk, mennyire jól tolerálhatók.
Tisztító és fertőtlenítő hatása miatt alkalmas arctonikban, fürdőadalékként vagy a hibás bőrre való tisztító krémekben való használatra. A zsíros hajra és a hámló fejbőrre is pozitív hatással lehet.
Kakukkfű természetes szappanokban
Azilló kakukkfűolaj frissít és élénkít. Házi készítésű szappanhoz adva antibakteriális és vírusellenes hatásúvá válik. Ezt a desztillált illóolaj vagy kakukkfűpor hozzáadásával érhetjük el. Ebben az esetben a saját kertjéből származó kakukkfüvet is használhatja, hagyja teljesen megszáradni, majd mozsárban vagy konyhai robotgépben finomra őrölje. Ez a konyhai fűszernövény nagyszerű kiegészítője a gyógynövényes szappanoknak és a házi készítésű kertészszappannak. A kellemetlen és makacs szagokat, például a fokhagymás szagokat könnyen ki lehet mosni a kakukkfűszappannal.
4 Trackbacks / Pingbacks
Comments are closed.