A szappankészítés egy nagyon kreatív hobbi, amely számos lehetőséget kínál. Nemcsak a szappant készítheti el saját kívánságai szerint a textúra, a szín és az illat tekintetében, hanem a szappan formáját is variálhatja. A tipikus tömbformák mellett, amelyek az egyik leggyakrabban használt szappanformák közé tartoznak, a szappanragasztó praktikus egyedi formákba is önthető. Vannak speciális szappanformák, amelyeket az interneten lehet megvásárolni. Azonban eldobható tárgyak, például krémsajtos dobozok stb. is használhatók szappanformaként. Ez a cikk elmagyarázza, hogy milyen formákat használhat, és mire kell figyelnie.
Szappankészítés magad – melyik szappanforma a megfelelő?
A szappanforma kiválasztása a legtöbb szappankészítő számára az egyik legfontosabb pont a szappankészítés során. Hiszen egy szép forma igazán sokat számíthat, és igazi benyomást kelthet. Vannak a piacon speciális szappanformák, amelyek természetesen ideálisak. Én személy szerint azonban nagyon szeretem a klasszikus szilikonformákat, amelyeket sütéshez is lehet használni. Az ilyen szilikonformák választéka óriási: legyen szó virágokról, szívekről, csillagokról vagy egy egyszerű kenyérsütőformáról, ezek a szilikon sütőformák valóban ideálisak a szappankészítéshez. Előnyük, hogy a szappan később nagyon könnyen formázható.
A rugalmatlan formáknál gyakran felmerül az a probléma, hogy a natúr szappan megtapad és nehezen jön ki a formából. Erre is van azonban egy trükk: ha a szappan odaragad a formához, nem kell tönkretenni sem a formát, sem a szappant. A formát és a natúrszappant egyszerűen beteheti a fagyasztóba néhány órára. Ha ezután kiveszi a formát, és rövid ideig otthagyja, a szappan általában magától kijön a formából.
Szilikonformák – amit szem előtt kell tartania
Gyakran előfordul azonban, hogy a kis szilikonformákban a szappan nehezen éri el a gélfázist. Ennek oka, hogy a formák vékony faluk miatt nem termelnek többlethőt. Ezért különösen fontos, hogy ezeket a szappanformákat szigeteljük – más szóval, hogy jól becsomagoljuk és letakarjuk őket. Az is tanácsos, hogy a formákat röviddel a szappanragasztóval való megtöltésük után tegyük be a sütőbe, körülbelül 50 °C és legfeljebb 80 °C közötti hőmérsékleten. Hagyja őket ott körülbelül 60-90 percig. Ez az időtartam elegendő ahhoz, hogy elősegítse a gélfázis kialakulását.
Készítsen saját szappant joghurtos edényekkel és társaival.
Egy másik alternatíva a krémsajt, túró, joghurt és más tejtermékek tárolására szolgáló edények, amelyek szintén vonzó és mindenekelőtt praktikus formájúak. Használhatók gyümölcslé- vagy tejesdobozok is, amelyeket egyszerűen hosszában fel lehet vágni. Így egy szép blokkformát készíthet, ami még csak nem is kerül semmibe. Az alapos szigetelés is fontos ezeknél a házi szappanformáknál, hogy a szappan jól megdermedjen.
Készítsen saját szappant speciális szappanformákban
Ha valami profibbat szeretnél, akkor az interneten vásárolhatsz speciális szappanformákat. Szép választékot találsz például a Dawandán, a
kozmetikai kellékek rovatában. A professzionális tömbformák több tömbnek is helyet adnak, így akár 10 kg szappant is készíthetsz egy menetben. Magánhasználatra természetesen elegendőek a kis formák is, amelyekbe 500g és 1,5kg közötti szappanragasztó fér. Ön is könnyen elkészítheti saját blokkformáit. A barkácsáruházban egyszerűen a kívánt méretre vágatott, úgynevezett beton zsaluzólemezeket vagy műanyaggal bevont forgácslapot is beszerezhet. Adjon hozzá menetes rudakat és szárnyas csavarokat, és pillanatok alatt elkészül a saját, házilag készített szappanblokk-formája. Ehhez csak mérsékelten képzettnek kell lennie.
1 Trackback / Pingback
Comments are closed.