Amennyiben nincs allergia, a mogyoróolaj természetes szappanokban és kozmetikumokban is használható. A mogyoróolaj különösen népszerű a száraz, hámló bőr ápolására.
INCI: Arachis Hypogaea olaj
Mogyoróolaj természetes szappanokban és kozmetikumokban – a földimogyoróból nyert olaj
A földimogyoró, más néven ahanti vagy kameradió, a hüvelyesek családjába tartozik. Bár a termését mogyorónak nevezik, biológiailag nem dió, hanem hüvelyes, mint a borsó. A növény eredetileg a dél-amerikai Andokból származik.
A terméseket a mogyoróolaj előállítása céljából gyűjtik és szárítják. Ez jelentősen csökkenti a dió magas víztartalmát. Miután ez a folyamat befejeződött, a héjat eltávolítják, a diót összetörik és hidegen sajtolják. Az így nyert olaj az őshonos földimogyoróolaj. A további feldolgozási lépések során finomított olaj lesz belőle. Ha ezt az olajat tovább dehidratálják, keményített mogyoróolaj keletkezik.
Az értékes földimogyoróolaj fontos összetevői a következők
A földimogyoró nagyon magas zsírtartalmú gyümölcs. A belőle nyert olaj viszkózus és sárgás színű. Íze jellegzetesen mogyorós. A finomított olaj tisztább és szagtalan. A valamivel enyhébb afrikai mogyoróolaj legfeljebb kissé sárgás, de gyakran színtelen és enyhébb szagú.
A benne lévő zsír nagy hányada telítetlen zsírsavakból áll. A linolsav és a palmitinsav kis mennyiségben van jelen. Ezek adják a mogyoróolaj gyulladáscsökkentő hatását és erősítik a bőr védőgátját. Az olaj különböző E-vitaminokban is gazdag.
Mogyoróolaj a kozmetikumokban
Mivel nagyon lassan szívódik fel a bőrbe, és kiváló siklási tulajdonságokkal rendelkezik, a földimogyoróolajat gyakran használják masszázsolajok alapanyagaként. Tiszta formában használva serkenti a vérkeringést és segít a feszültség oldásában. A mogyoróolajat gyakran használják fürdőolajok előállításához is. Magas zsírtartalma miatt önmagában is kiváló bőrvédő. Ezért a földimogyoróolajat gyakran használják napkrémek alapolajaként. Tápláló, zsírosító és gyulladáscsökkentő hatása miatt sikerrel alkalmazható hámló és ekcémára hajlamos bőrre. A kérges, krónikus betegségek, például a pikkelysömör tünetei is enyhíthetők az olaj rendszeres használatával.
Termékek reklámpartnere**
Mellékhatások a kozmetikumokban is
A földimogyoró nagyon magas allergén potenciállal rendelkezik. A hidegen sajtolt olaj a bőrrel érintkezve allergiás reakciókat válthat ki. A finomított földimogyoróolaj nagyrészt mentes az allergén fehérjéktől, de maradék mennyiségben mindig jelen lehet.
Ha Ön nem allergiás a földimogyoróra, akkor az olajat nyugodtan használhatja. A biztonság kedvéért azonban először egy kis bőrfelületen tesztelje a natív olajat. Tudományosan nem bizonyított az az állítás, hogy a földimogyoróolaj használata érzékenyítéshez és ennek következtében allergiához vezethet.
Mogyoróolaj a természetes szappanokban
A földimogyoróolaj gond nélkül használható a saját szappankészítés során is – ha nem allergiás a földimogyoróra. A természetes szappant azonban meglehetősen puhává teszi, ezért kemény zsírokkal kell kombinálni. A mogyoróolajat azonban 45 százalékig alapolajként is használhatja.
Tiszta mogyoróolajos szappan
Elég sokáig tarthat, amíg a szappanpaszta besűrűsödik. Ha tiszta mogyoróolajos szappant szeretne főzni, ezért türelmesnek kell lennie, és a víztartalmat is kissé (kb. 20 százalékkal) csökkentenie kell. A tiszta mogyoróolajos szappan habzási tulajdonságai azonban nagyon jók, a habzás gazdag és elég nagypórusú, de a természetes szappan nem különösebben kemény, amit sokan nem szeretnek különösebben. Az illata is kellemetlennek érezhető. A mogyoróolajos szappan puha és táplált érzetet hagy a bőrön. Következtetés: Ha kíváncsi vagy, könnyen főzhetsz mogyoróolajos szappant, és biztosan nem fogsz csalódni.
1 Trackback / Pingback
Comments are closed.