A zsálya (Salvia Officinalis) az egyik legismertebb gyógynövény. Már a neve is erre utal: A „salvia” botanikai név a latin „salvare” szóból származik, ami azt jelenti, hogy „gyógyítani”. De népszerű konyhai fűszernövényként, dohányzásra és (természetes)kozmetikumokban is.
Zsálya – botanikai név és fajták
A legismertebb zsályafajta a Salvia officinalis. Konyhai zsálya, gyógyzsálya vagy valódi zsálya néven is ismert. Sok más fajtája is van azonban: 800-1100 fajt ismerünk. Némelyikük enyhén hallucinogén hatású, másokat elsősorban dísznövényként használnak.
A zsálya jellegzetes megjelenése
A valódi zsálya akár 60 centiméter magasra is megnő. Bokorszerűen nő, és fás ágakkal rendelkezik. A fiatal leveleket sűrű, fehér szőrzet borítja. Később a szőrzet csak az alján marad meg. A zsálya a ajakosvirágúak családjába tartozik. Virágai kék-ibolya színűek.
A zsálya elterjedése
A valódi zsálya eredetileg csak a Balkán-félszigeten volt ismert. Ma már Görögországtól Spanyolországig vadon terem. Kertészeti és kultúrnövényként azonban az egész világon megtalálható.
Gondozás és termesztés a házikertben
A zsálya a kertben a teljes napfényt szereti. Mérsékelten nedves, inkább szegényes talajt igényel. A pangó vizet nem tűri jól. Ezért csak akkor szabad öntözni, amikor a talaj felső rétege már száraz. Ha a zsálya egyszer szilárdan meghonosodott, hosszú ideig is kibírja víz nélkül. Trágyázásra nincs szükség. Ha túl erősen trágyázzuk, a gyógynövény még a virágzást is abbahagyja. Virágzás után a növényt tíz-húsz centiméterre kell visszavágni. Az elszáradt virágok eltávolításával a virágzási időszak jóval őszig meghosszabbítható.
Betakarítás és felhasználás
A friss vagy szárított leveleket fűszerként vagy gyógyászati célokra használják. A fő betakarításnak a virágzás előtt kell történnie. A betakarított levelek szárítással tartósíthatók. A fiatal levelek és a hajtáscsúcsok azonban tavasztól egészen őszig szedhetők.
Fűszerként a zsálya különösen alkalmas zsíros ételekhez. Különleges ízt kölcsönöz a húsételeknek. Mivel nagyon intenzív az íze, ezért más intenzív fűszerekkel passzol a legjobban.
Gyógynövényként a kerti növény elsősorban a hangra gyakorolt pozitív hatásáról ismert. A mézes zsályatea kiváló gyógyír köhögés, rekedtség és torokfájás esetén. Az énekesek zsályaolajat használnak hangjuk ápolására. De a gyógynövény emésztési problémákra és túlzott izzadásra is nagyon hasznos.
A zsálya használata a kozmetikumokban
A zsályának erős tisztító és tisztító hatása van, ezért a kozmetikai termékekben a zsíros vagy hibás bőr ápolására használják. Alkalmas szappanok, krémek és testápolók adalékanyagaként, de fürdőadalékként is, például házi fürdőteában.
Ajánlatok hirdetési partner**
[amazon box=” B00SWV36FK, B0774N7V8D, B019MSANWK” grid=”3″]
Zsálya természetes szappanokban
A természetes szappanokban a zsályát, más gyógynövényekhez hasonlóan, szárított és finomra őrölt formában adják a szappanmasszához. A lúg bekeveréséhez frissen főzött zsályateát is használhatunk. Ha szeretné, készíthet macerátumot is, és ezt hatóanyagként olajként is hozzáadhatja. Alapként például olívaolaj, de szója- és napraforgóolaj is használható.
Megfelelő szappanreceptek:
8 Trackbacks / Pingbacks
Comments are closed.