A tökmag sokfelé különösen népszerű. Akár müzliben, kenyérben vagy tökfőzelékre szórva, sokan értékelik a magok diós ízét. A tökmagot kiválóan lehet ízesített tökmagolajként is feldolgozni.
A tökmagolaj a stájer olajtökök pörkölt magjából készül. A kerti tök e különleges fajtája az osztrák Stájerország tartomány konyhai specialitása. Az ebből a régióból származó olaj különösen kedvelt az ínyencek körében. Ezeket a különleges tököket azonban már nem csak Stájerországban, hanem Burgenlandban, Szlovéniában, Magyarországon és Oroszországban is termesztik.
A tök azért olyan különleges, mert abban különbözik sok más tökfajtától, hogy a magokat csak egy vékony ezüstös héj védi. Nem fásodnak el. A magok ebből adódó puhasága miatt különösen könnyen préselhetőek.
A tökmagolaj előállítása és hatása
A tökmagolajat az apróra vágott és megpörkölt magokból nyerik, amelyeket nagy nyomáson, melegen préselnek. Az olaj színe a zöldtől a zöld-barnán át a vörösbarnáig terjed. Az olaj illata intenzíven diós, íze pedig a tökmagolajéhoz hasonló. Intenzív íze miatt a tökmagolaj különösen kedvelt salátaöntetek kiegészítőjeként. A tökmagleves is ízesíthető ezzel az aromás olajjal.
A tökmagolaj sok szelént és E-vitamint tartalmaz, antioxidáns hatása pedig megvédheti az emberi szervezetet a szabad gyökökkel szemben. Az olaj nagy arányban tartalmaz linolsavat és fitoszterolokat is, mindkettő koleszterinszint-csökkentő hatású.
A tökmagolaj felhasználása a kozmetikumokban
A természetes kozmetikumokban a tökmagolajat különböző bőrtípusok és bőrbetegségek esetén használják. Magas E-vitamin-tartalma miatt jó olaj az érett bőrre és az általános bőrápolásra. Mivel az olaj különösen gazdag linolsavban, ideális az érzékeny, irritált és száraz bőrre. Különösen a fent említett osztrák régiókban az olaj a terhességi csíkok megelőzésére és kezelésére is népszerű. Ez elsősorban a tökmagolaj magas E-vitamin tartalmának köszönhető, amely sejtregeneráló és megújító hatással bír.
A tökmagolaj azonban nehezen használható kozmetikumokban, mivel nagyon intenzív szaga van, és erősen színezett is. Ez elszínezi a krémeket és más természetes kozmetikai termékeket is. Természetesen az olaj ettől függetlenül gond nélkül használható kozmetikai termékekben, amennyiben ezek a tulajdonságok nem jelentenek problémát. Mivel a tökmagolaj általában jól tolerálható, semmi akadálya annak, hogy a tiszta olajat a bőrbe masszírozzuk.
Tökmagolaj szappanokban
A tökmagolaj másik lehetséges felhasználási módja a szappanosítás. A viszkózus olajat a szokásos módon dolgozzák fel, azaz összekeverik a receptben szereplő többi zsiradékkal, majd a lúggal homogén masszává keverik. A szappanragasztó természetesen a tökmagolaj eredendő színe miatt a színét is megváltoztatja. Néhány hónap elteltével azonban a szín némileg halványul, és a korábban még nagyon átható szag is gyengül a hónapok során. A tökmagolaj alapolajként használható a szappanban, nem lágyítja a szappant, de nem is rendelkezik jelentős habképző tulajdonságokkal.