A növény jellegétől függően az illóolajok kinyerésére különböző módszerek léteznek. A legelterjedtebb módszer valószínűleg a vízgőz-desztilláció. Ennél az eljárásnál egy edényben vízgőz keletkezik, amely áthatja a fölötte tárolt növényeket. A felszálló vízgőz ezután feloldja az illóolajokat, és magával viszi felfelé. Egy hűtött cső segítségével a gőz visszaalakul vízzé, és összegyűjtik. Az eredmény víz, amelynek felszínén az illóolaj most cseppekben úszik, és lehabozható. A módszer hátránya, hogy a szükséges magas hőmérséklet miatt az értékes olajok összetevői elpárolognak, és ennek következtében az olaj minősége romlik.
Hideg sajtolás
A hidegsajtolás sokkal kíméletesebb módszer, de csak néhány olaj, például a citrom- vagy a narancsolaj esetében alkalmazzák. Az összezúzott héjat vízzel keverik össze és préselik. Az így kapott olaj és víz keverékét ezután egy centrifugában szétválasztják.
Kivonási módszerek
Avirágok esetében gyakran használnak kémiai oldószereket, például acetont. Miután a virágokat leöntötték az oldószerrel, desztillációs eljárás során felmelegítik, amelynek során az olaj és az oldószer kondenzáció révén ismét elválik egymástól. Az így nyert olajokat abszolútnak nevezik. Mivel soha nem lehet garantálni, hogy az oldószer nyomokban nem marad meg, az abszolútokat nem használják az aromaterápiában.
Aszén-dioxiddal történő extrakció viszonylag új módszer, amely, mivel nagyon nagy nyomást és ennek megfelelően kifinomult gépeket igényel, nem olcsó. Az így nyert olaj nem veszít semmit az illatából, és mentes a maradványoktól. Ennek is megvan azonban az ára.
A drága enfleurage módszer
Azillóolajok kinyerésének egy nagyon régi módszere az enfleurage. A virágokat egy üveglapra felvitt zsírrétegbe préselik. Ez a zsírréteg több óra alatt megköti az olajat és az illatanyagot. Ezután a virágokat eltávolítják és újakkal helyettesítik. Ezt a folyamatot többször meg kell ismételni, mielőtt az olajat végül alkohol segítségével kioldják a zsírból. Az eredmény egy nagyon jó minőségű olaj.
Hogyan lehet az illóolajokat nagyjából megkülönböztetni
A piacon különböző minőségű illóolajok vannak forgalomban. Általában a következőképpen osztályozzák őket:
- Természetes tisztaságú illóolajok: Ezeket az illóolajokat közvetlenül az eredeti növényből vonják ki különböző módszerekkel, és nem tartalmazhatnak szintetikus adalékanyagokat.
- Természetes illóolajok: Bár ezek az olajok természetesek, nem tiszták. Magán az illóolajon kívül más olajokat is tartalmazhatnak. Ezt gyakran arra használják, hogy a magas árú olajokat megfizethetőbbé tegyék, és ezért olcsóbb olajokkal keverik. A természetes illóolajok azonban nem tartalmazhatnak szintetikus anyagokat.
- Természetazonos illóolajok: Ezek a természetes illóolajok szintetikus utánzatai. Gyakran megtalálhatóak a nagyon magas árú olajokban.
3 Trackbacks / Pingbacks
Comments are closed.