Ha saját kozmetikumokat szeretne készíteni, ismernie kell a zsírok és olajok tulajdonságait. Ez azért van így, mert ezek az összetevők az egyik legfontosabbak mindenféle kozmetikai termékben. A szappanokban, valamint a krémekben, ajakápolókban, fürdőadalékokban stb. nagy mennyiségben vannak jelen, és a terméknek egyedi tulajdonságokat kölcsönöznek. A különböző zsírsavakról már beszámoltunk ebben a cikkben. Most azokra a kifejezésekre összpontosítunk, amelyekkel újra és újra találkozhat a zsírok és olajok használata során. Szárító olajok, kenegetés? Itt megtudhatja, mit jelentenek ezek a kifejezések.
Száradó olajok és nem száradó olajok – mit jelentenek valójában?
Sokan kezdetben azt gondolják, hogy a szárító olajok kiszárítják a bőrt. Ez azonban nem így van, legalábbis a „szárító”, „félszárító” és „nem szárító” kifejezések nem a bőr kiszáradási képességére vagy az olaj szárazságára utalnak. A kifejezések csak azt jelzik, hogy egy olaj milyen gyorsan keményedik meg, azaz szárad meg a légköri oxigénnel érintkezve. Az úgynevezett jódszám azt mondja meg, hogy egy olaj gyorsan vagy lassan szárad-e. Az olajokat általában így szokták kategorizálni:
- Jódszám100 alatt: ez egy nem száradó olaj. Példák: Méhviasz, kókuszolaj, pálmamagolaj, marhafaggyú, repceolaj, kakaóvaj, olívaolaj, avokádóolaj, mandulaolaj, sheavaj és jojobaolaj. Ezek az olajok nem szárítanak, ezért könnyű filmréteget képeznek a bőrön.
- Jódszám 100 és 170 között: ez egy félig száradó olaj. Példák: Napraforgóolaj, búzacsíraolaj, szezámolaj, pórsáfrányolaj, földimogyoróolaj, szőlőmagolaj. Ezek félig száradó olajok.
- Jódszám 170 felett: ez egy szárító olaj. Példák: Lenmagolaj, vadrózsaolaj. Ezek a nem szárító olajok nem fekszenek a bőrre. Ezért nem képeznek filmréteget, és gyorsan behatolnak a bőrbe.
Egyébként: A jódszám a zsírok jellemzésére gyakran használt szám. Ez a zsír telítetlen vegyületek tartalmának mérőszáma.
Minden, amit egy olaj kenhetőségéről tudni kell
A terjedési tulajdonság azt jelzi, hogy egy olaj milyen gyorsan terjed a bőrön. Minél gyorsabban terjed, annál érezhetőbb a simaság érzése. A kevésbé gyorsan terjedő olajok gazdagabb benyomást keltenek, nehezebben oszlanak el, és hosszan tartó simaságérzetet adnak. A lassan terjedő tulajdonság különösen előnyös, ha egy olajat a szemkörnyékre használunk, például szemkrémeknél. A gyorsan terjedő olajok biztosítják, hogy az emulziók könnyen felvihetők és eloszlathatók legyenek. Ezért gyakran használják őket könnyű testápoló krémekben. Ideális esetben a különböző terjedési tulajdonságú olajokat kiegyensúlyozott emulziók létrehozása érdekében kombinálni kell.
1 Trackback / Pingback
Comments are closed.