A„Szappankészítés – rövid történelmi áttekintés” című cikkben már adtam egy kis ízelítőt a szappanok történetéről. Ez a cikk inkább arról szól, hogyan változott a szappan az idők folyamán, és mit tartunk ma a kezünkben, amikor egy darab szappant vásárolunk:
A szappan története
Az első szappant valószínűleg már az i. e. 3. évezredben készítették. Ekkoriban növényi hamut kevertek olajokkal, hogy gyógyszerként használt anyagot állítsanak elő. Csak néhány évszázaddal később fedezték fel a szappan tisztító hatását. Ettől kezdve a szappant is erre a célra használták.
A növényi hamut, amelyet káliumnak neveztek, elégetett növényekből és fából nyerték, majd főleg állati, de növényi olajokkal is felforrázták. A lúgos kálisó és az olaj forralása során zsírbontó lúg keletkezett. Ez képes volt csökkenteni a víz felületi feszültségét, és így megtapadtak az egyes szennyeződésrészecskék, amelyeket aztán egyszerűen le lehetett öblíteni vízzel. Ezt a tisztítási elvet ma is használják a szappanoknál. Csak a készítésének receptje változott némileg a történelem során.
Például a káliumkáliumhoz szódát adtak, hogy növeljék az ekkor előállított szappan tisztító hatását. A 7. században aztán a kálisót először olajokkal és lúgos sókkal helyettesítették, és addig keverték a maró oldatban, amíg a víz nagy része el nem párolgott, és viszonylag szilárd, olajos massza nem keletkezett, amelyet lehetett porciózni: ez volt az első szappan. Ezt a receptet a szappangyártás során többé-kevésbé még ma is követik.
Mivel azonban a szóda a természetben csak kis mennyiségben fordul elő, a 19. században megkezdődött a szóda mesterséges előállítása. Ennek oka az volt, hogy csak a nátrium-karbonát és a nátrium-hidroxid ipari előállítása tudta kielégíteni a szappan iránti megnövekedett keresletet, amelyet a higiénia új felfogása teremtett meg abban az időben. Az összetevők mellett a gyártási folyamat is megváltozott ebben az időben. A szappanfőzés helyett a szappant most már gőz befecskendezésével, iparilag állították elő.
A szappan ma
A szappan összetevőinek mesterséges és nagy mennyiségben történő előállítási lehetőségének köszönhetően a szappan egykori luxustermékből mindenki számára elérhető tisztítószerré fejlődött. A ma kapható szappanok általában nagyon kevés valódi szappant tartalmaznak. Ehelyett nagyrészt szintetikus tisztítószerek állnak. Emellett gyakran illatanyagokat, hidratálókat és bőrvédő szereket is adnak az adagolt rudakhoz.
Ennek ellenére ma is találhatunk valódi szappanokat, de ezek általában valamivel drágábbak, mint a „hamis” szappanok. A különösen olcsó, valódi szappanok viszont általában nagyon olcsó alapzsírt, például pálmaolajat és esetleg egy kis kókuszolaj-arányt tartalmaznak. Aki saját maga készít szappant, az tudja, hogy bár az ilyen szappanok szépek és szilárdak, és nagy a hozamuk, aligha vehetik fel a versenyt a házi készítésű szappanokkal. Ennek oka, hogy általában nem szuperzsírosak, és teljesen hiányoznak belőlük az értékes, tápláló olajok és zsírok is. A főként olcsó kókuszolajból készült szappanok nem mindig táplálják a bőrt. Ha tehát egy igazán valódi szappant szeretne, amely a tisztítás mellett ápolja is a bőrét, akkor vásárláskor legyen nagyon körültekintő, és olvassa el a csomagoláson található összetevőkre vonatkozó információkat. Ha kétségeid vannak, természetesen még jobb, ha magad készíted el a szappant. Mert akkor tényleg tudod, mi van a szappanban!