A kókuszolajat, más néven kókuszzsírt a kókuszdió húsának préselésével nyerik. Különösen népszerű és kedvelt zsiradék a bőr- és hajápolásban, valamint a házi kozmetikumokban való felhasználásban. A kókuszolaj használata természetes szappanokban és kozmetikumokban általában jó választás. Nem véletlen, hogy a kókuszpálmaolaj napjainkban egyre népszerűbb, és mind a hajápolásban, mind a bőrápolásban kedvelt. A kókuszolaj ideális összetevője a házi készítésű szappanoknak. Itt habzó alapzsírként használják.
Kókuszolaj szilárd szappanokhoz és tápláló kozmetikai termékekhez
INCI: Cocos Nucifera (kókuszdió) olaj
A kókuszdió a kókuszpálma termése. Ez a fa a meleg és nedves trópusi régiókban őshonos. Csak megfelelő hőmérsékleten és elegendő csapadék esetén terem.
A kókuszdió ízletes húsát – amely körülbelül 70 százalékban zsírt tartalmaz – összezúzzák, megszárítják és préselik, hogy kivonják belőle az olajat. Mivel a kókuszolaj szobahőmérsékleten szilárd, kókuszzsírnak vagy kókuszvajnak is nevezik. Ha a natív zsírt tovább finomítják, a kókuszolajban lévő E-vitamin elvész. Az étkezési minőségű kókuszolajat azonban gyakran finomítják, bár ma már sok diszkontban bio minőségben is kapható jellegzetes illatú olaj.
A kókuszolaj fontos összetevői
A szűz olaj világos színű, a bőrön elolvad, és friss kókusz illata van. A kókuszolaj főként telített zsírsavakból áll. Ez teszi hosszan tartóssá. Emellett számos ásványi anyagot és vitamint, valamint kalciumot, nátriumot, káliumot, különböző aminosavakat és E-vitamint tartalmaz. A laurinsav magas előfordulása miatt a kókuszolajat a laurinsavak közé sorolják. A laurinsav hatékony a baktériumok, élesztőgombák, gombák, sőt egyes vírusok ellen is. A szintén nagy mennyiségben megtalálható kaprilsav szintén vírusellenes hatású, ami szintén hasznosítható a kókuszolaj természetes szappanokban és kozmetikumokban történő felhasználásakor.
Kókuszolaj természetes szappanokban és kozmetikumokban
A kókuszolaj igazi mindenes a kozmetikumokban. Gyorsan behatol a bőrbe, de a bőr felső rétegeiben is megmarad. Akár tisztán, akár emulzióként, puhává és rugalmassá teszi a bőrt. Hidratáló és simító hatással van a bőrre és a hajra, ezért gyakran használják természetes göndörödés esetén. Hidratáló hatása miatt a törékeny, hámló bőr megnyugtatására is hatásos. Rendszeres használatával állítólag képes lassítani a bőr öregedési folyamatát, bár az ilyen állítások mindig kissé erőltetettnek tűnnek.
A laurinsav teszi univerzálisan alkalmazható termékké. Antibakteriális hatása segít a gyulladások és a korpásodás ellen. A kókuszolaj tisztán dezodorként is használható, mivel gátolja a szagot okozó baktériumok kialakulását. Mivel a kókuszolaj enyhe és jól tolerálható, a bölcsőhaláltól szenvedő csecsemőknél is alkalmazható. Hajpakolásként használva puhává és fényessé teszi a hajat. A bőrrel érintkezve megolvadva hőenergiát von el belőle, ezért a kókuszolaj alkalmazása hűsítő hatású. Ez nyugtató hatással lehet a leégett bőrre.
Mivel a kókuszolaj jól habzó tulajdonságokkal rendelkezik , gyakran használják samponokban, szappanokban és tusfürdőkben. Javíthatja a narancsbőr és a striák megjelenését is. Hacsak nem szándékosan nem szagtalanítják, kellemes, édes illata minden termékben megmarad. A kókuszolajat a jelenleg nagyon népszerű testvajak szilárd formában történő előállításához is használják. Előnye, hogy a bőrre kenve azonnal folyékonnyá válik. Ezért ideális összetevője a masszázsrudaknak és testvajaknak.
A kókuszolaj használata a természetes szappanokban és kozmetikumokban tehát jó dolog. A kókuszolaj ugyanis számos nagyon különleges tulajdonsággal rendelkezik, amelyek alkalmassá teszik a legkülönbözőbb felhasználási területekre. A kókuszolajnak azonban van egy hátránya: nagyfokú komedogenitással rendelkezik. Ez azt jelenti, hogy a kókuszolaj a zsíros és kombinált bőrön foltokat okozhat. A komedogén olajok nem azoknak valók, akik már eleve foltoktól szenvednek.
Mellékhatások
Nincsenek olyan tanulmányok, amelyek tudományosan bizonyítják a kókuszolaj káros mellékhatásait.
Kókuszolaj a természetes szappanokban
A kókuszolajat számos szappanreceptben használják alapanyagként. Nem csoda! A kókuszolaj viszonylag olcsó és könnyen beszerezhető. A természetes szappant nagyon keménnyé teszi, és habképző anyagként is ismert. Ezért a kókuszolaj más olajokkal együtt a legtöbb szappan habzó alapját képezi. Más olajokat kell hozzáadni, mert a gazdag habzás nem igazán stabil. Nagy buborékokat képez, amelyek gyorsan újra szétesnek. Egy másik dolog, amit szem előtt kell tartanod az olaj használatakor, az a nagy vízmegkötő képessége. Ha tehát sok kókuszolajat szeretnél használni a saját szappankészítés során, akkor ennek megfelelően növelned kell a víz mennyiségét. Emellett egyesek panaszkodnak a magas kókuszolaj-tartalmú természetes szappanok szárító hatására. Én ezt nem tudom megerősíteni, ezért szeretem nagy mennyiségben használni az olajat. Ez azonban lehetséges, mivel a kókuszolajnak nagyon jó mosóereje van.
Mivel a kókuszolaj komedogén, gyakran tanácsos más habosítószert használni, különösen az arcszappanok és a testszappanok esetében a hibás bőrre. A babassu olaj itt már bizonyított. A babassuolaj a kókuszolajhoz hasonló tulajdonságokkal rendelkezik, de nem komedogén alapzsír.
Tiszta kókuszolajos szappan
Mint már említettük, a kókuszolaj nagyon szilárddá teszi a natúr szappant, és gazdag habot képez. A hab nem stabil és gyorsan eltűnik. A kókuszolajos szappan szép fehér, szilárd és kellemes, sima textúrájú. Száraz bőrre azonban nem alkalmas, mivel, mint említettük, kissé kiszáríthatja a bőrt. Az olaj gyorsan és könnyen szappanosodik, a természetes szappan ugyanolyan gyorsan megszilárdul, és a forrázás utáni napon már vágható is. Viszont magasabb víztartalommal kell számolni. ennek 20-30 százalékosnak kell lennie, különben a natúr szappan szétforgácsolódik, és már nem lehet vágni.
21 Trackbacks / Pingbacks
Comments are closed.