Lehet, hogy otthon a kertjében is van kamilla – ha nem, akkor szinte minden szupermarketben kapható kamilla tea formájában, virágként vagy por formájában a bioboltokban vagy bioboltokban. A kamillát szappanok és egyéb kozmetikumok gyártójaként is jól hasznosíthatod, hiszen a gyógynövény sokféleképpen felhasználható.
A kamilla mint dísznövény, szappanok és kozmetikumok készítéséhez és a táplálkozásban
A kamilla (Matricaria chamomilla ) talán a legismertebb és legnépszerűbb gyógynövény. Évelő növényként nő, és a vegyesvirágúak családjába tartozik. Sajnos a növényt a természetben ritkán találjuk meg, de a hazai kertekben „kerti kamilla” néven megtalálható. A kamilla a konyhában és a természetes kozmetikumokban is felhasználható. Más gyógynövényekkel kombinálva is használható a jó közérzet és az egészség elősegítésére. Könnyen termeszthetünk kamillát az erkélyen vagy a kertben, és szüretelhetjük a gyógynövény virágait. Szárítva aztán sokféleképpen felhasználhatók.
Botanikai név
A Chamaemelum nobile, mai nevén a római kamilla. A kerti kamilla szintén ezen a néven ismert.
Jellegzetes megjelenés
A növénynek 4-7 cm hosszú, váltakozó állású, többszárnyú levelei vannak. Virágainak átmérője 10-28 mm. A virág közepe sárga, és fehér sugárvirágok veszik körül.
A kamilla növekedése
A körülbelül hároméves gyógynövény 10-60 cm magasra nő, és májustól júliusig virágzik. A kamilla előszeretettel nő kavicsos útszéleken, vízpartokon és parlagokon.
Gondozás és termesztés a kertben és az erkélyen
Ezt a gyógynövényt könnyű termeszteni. Nem igényel különösebb gondozást. A növény még a hosszan tartó szárazságot is gond nélkül elviseli. Mivel igen kellemes látványt nyújt, sokféleképpen felhasználható, akár a kertben, akár cserépben az erkélyen. A kamilla különösen népszerű a kertben, más fűszernövényekkel együtt a fűszerágyásban. A gyógynövény azonban az erkélyen cserépben is termeszthető. A felhasznált talajnak jó vízelvezető tulajdonságokkal kell rendelkeznie, hogy a gyógynövény ne legyen túl nedves. A virág növekedésének elősegítése érdekében a betakarítás után vagy a virágzás befejezése után ajánlott a metszés.
[amazon box=”B000XSUY5K,B00EQ45CHM”/]
Betakarítás és felhasználás
Csak akkorszedjük a virágokat, amikor a csöves virágkoszorú már a kupolás virágalap második harmadáig kinyílt. Miután a kamillavirágok teljesen megszáradtak, sokféleképpen felhasználhatók. A kamilláról mindig is ismert volt, hogy gyulladáscsökkentő és antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik. Megfázás, torokfájás és köhögés esetén teaként fogyasztható. A konyhában a szárított kamillavirágot sütemények, desszertek és egyéb ételek ízesítésére használhatjuk. A teafőzet általános jó közérzetet biztosít , és hasmenés, puffadás, kólika és hólyaggyengeség esetén is ajánlott. A Matricaria chamomilla állítólag nyugtató hatással van gyengeségre, idegességre, sőt menstruációs görcsökre is.
A kamilla használata a kozmetikumokban
Akamillakivonatokat vagy az illóolajat kozmetikai termékekben, például fogkrémekben, bőrkenőcsökben vagy hajtinktúrákban használják. Gyógynövényként sebgyógyító, antibakteriális, nyugtató és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik. A kamilla ezért ideális a foltos és zsíros bőrre, de az érzékeny bőrön is használható. Erős vizes főzetként a gyógynövény hatásos rossz lehelet és ínygyulladásesetén.
Az alapanyagboltokban kaphatókamillahidrolátum kenőcsökbe, krémekbe és tonikokba keverhető. Tiszta arctoniként is használható, és különösen jó hatással van a zsíros bőrre és a pattanásokra.
A kamillavirágot gyógynövényes arcgőzfürdőben is használhatjuk. Ehhez tegyen körülbelül 3 evőkanál szárított kamillavirágot egy kis tálba, és öntsön rá 2-3 liter forró vizet. Ezután tegyen egy törölközőt a fejére, és tartsa az arcát a felszálló gőzbe. A pórusok kinyílnak, a faggyú és a szennyeződések jobban el tudnak távozni, az arcbőr pedig kitisztul. Ez a kezelés nagyon előnyös, ha mitesszerekkel, foltokkal és pattanásokkal küzd. Ideális esetben hetente legalább egyszer használja a gőzfürdőt.
Kamilla természetes szappanokban
A gyógynövény a gyógynövényes szappanok jó kiegészítője is. A szárított és finomra őrölt gyógynövényt vagy a szappanragasztóhoz adhatod, hogy további hámlasztó hatást biztosítson, vagy főzhetsz egy nagyon erős kamillateát, és ezzel keverheted a lúgot. Természetesen kamilla illóolajat is használhatsz a natúr szappan illatosításához.
10 Trackbacks / Pingbacks
Comments are closed.