A kukoricacsíraolaj a kukoricanövény zsíros csíráiból nyert étolaj. A kukorica az édes fűfélék családjába tartozik, és eredetileg Mexikóból származik. A kukorica egy erős, lombhullató, egyéves, lágyszárú növény, amely akár három méter magasra is megnőhet. A kukoricát gyógynövényként használják, ha kukoricakeményítővé vagy kukoricacsíraolajjá dolgozzák fel. INCI: Zea mays olaj
A kukoricacsíraolaj előállítása és hatása
A kukoricacsíraolajat hideg vagy meleg sajtolással, illetve oldószerekkel történő kémiai extrakcióval nyerik. A kivont vagy finomított kukoricacsíraolaj színtelen, szagtalan és íztelen. A hidegen sajtolt kukoricacsíraolaj enyhén vöröses színéről ismerhető fel. A növényi olaj több mint 50%-ban linolsavból és kb. 30%-ban olajsavból áll, és nagy arányban tartalmaz E-vitamint is. A linolsav magas aránya azonban különösen értékessé teszi a növényi olajat, mivel a linolsav külsőleg alkalmazva képes enyhíteni a bőrirritációt, és az érzékeny bőr is jól tolerálja.
A kukoricaolaj felhasználása a kozmetikumokban
Magas E-vitamin-tartalmának köszönhetően az olaj különösen hosszú eltarthatósági idővel rendelkezik, még akkor is, ha nem finomított. A finomított kukoricacsíraolaj nagyon alkalmas főzésre és sütésre, mivel füstpontja 200 °C körül van, ezért hevítéskor nem keletkeznek káros anyagok. A növényi olaj koleszterinmentes, és magas linolsav- és E-vitamin-tartalma miatt értékes étolajnak számít. Kevés omega-3 zsírsavat tartalmaz azonban, ezért más növényi olajoknak is az egészséges étrend részét kell képezniük.
A kukoricaolajat azonban ritkán használják krémekben és más kozmetikai termékekben. Szappanokban sem ajánlatos használni, mivel a kukoricaolajnak nincs jelentős habképző tulajdonsága, lágyítja a szappant, és nem szappanosít egyenletesen. A kukoricaolaj tehát olyan növényi olaj, amely inkább alkalmas az élelmiszerekben, mint a kozmetikumokban való felhasználásra.