A lanolint gyapjúviaszként vagy gyapjúzsírként is ismerik. A juhok faggyúmirigyei által termelt zsírt széles körben használják a kozmetikumokban. A viaszos zsírt krémek és kenőcsök adalékanyagaként, valamint a szappangyártásban használják.
Lanolin a krémekben és szappanokban
Ahogy a neve is mutatja, a lanolint vagy gyapjúviaszt a juhok gyapjából nyerik ki. Az állatok faggyúmirigyeiken keresztül termelnek lanolint. A gyapjú mosásakor a lanolin feloldódik és a mosóvízbe kerül. Ezután savakkal választják el a lanolint a víztől. A tiszta viaszt ezután szeparátorok segítségével lehet kinyerni. Ezt a kinyert lanolint különböző lépésekben tisztítják. Ennek ellenére a lanolin, ahogyan az otthonunkba kerül, még mindig jellegzetes szagot áraszt. A nyersanyag természetesen nem alkalmas a vegánok számára, és sokan mások is meglehetősen visszatetszőnek találják a gondolatot, hogy a lanolint krémekben vagy természetes szappanokban használják. Az alapanyag azonban nagyon is alkalmas krémek készítésére és saját szappankészítésre.
Általános információk a lanolinról
Az alapanyag olvadáspontja 40°C, és a többi zsiradékkal együtt olvasztják fel mind a szappankészítésnél, mind a saját krémek készítésekor. Talán érdemes megemlíteni, hogy a sárgás színű paszta nehezen adagolható, mivel nagyon ragadós. Kicsit a mézre emlékeztet.
Mint említettük, a lanolin nem mindenki kedvence. Ugyanakkor azt is el kell mondani, hogy egyesek allergiásak a lanolinra. Akinek ezzel problémái vannak, mindenképpen hagyja abba a házi készítésű termék használatát azonnal, és hagyja abba a lanolin használatát.
Készítsen saját szappant lanolinnal
A lanolin nagyon jó adalékanyag a házilag készített természetes szappanokban. A szappanok nagyon krémesek és hidratálóak lesznek. A lanolin azonban nemcsak tápláló és hidratáló hatású, hanem növeli a természetes szappan habzási tulajdonságait is. Ezért az alapanyagot gyakran megtaláljuk a sós szappanreceptekben, valamint a borotva- és hajszappanokban. A hajszappanokban a lanolin hatására a haj is fényesséés könnyen fésülhetővé válik. Van azonban egy hátránya: az alapanyagnak erős saját szaga van, ami nagy dózisban átjön. Ezért csak erősebben illatosított természetes szappanokba való. Illatmentes szappanokban inkább kellemetlennek találom.
Természetes szappanokban csak lanolint szabad használni. A keverőanyagokat árusító üzletekben gyakran találhat úgynevezett lanolinalkoholt. Ez azonban a lanolin szappanosíthatatlan összetevője. Ez teszi az alapanyagot meglehetősen alkalmatlanná a szappanfőzésre.
Lanolin a krémek és kenőcsök saját készítésénél
A lanolin nagyon jó alapanyag a száraz, hámló és érett bőrre, és gyakran használják kenőcsökben is a súlyosan hámló bőrfelületek célzott ápolására. Ugyanannyi vizet képes magába szívni, mint a súlya, ezért emulgeálószerként vagy társemulgeálószerként is használható. A 4-es HLB-értékének köszönhetően W/O emulziókat képez. A zsírfázisnak legalább 50 %-ban kell lennie.
Tisztán kenőcsalapként vagy hidratáló adalékanyagként kb. 2-8 %.
A lanolin lágyító tulajdonságokkal rendelkezik. Regenerálja a bőrt, rugalmassá és simává teszi. A lanolin nagyon alkalmas a száraz és barrier-károsodott bőrre.
Lanolinnal készült receptek:
5 Trackbacks / Pingbacks
Comments are closed.