Az aleppói szappan már régóta ismert. A szappan nem csak hazájában nagyon népszerű, hiszen az Aleppo szappant Németországban is nagyra értékelik. De mi is ez pontosan, és mitől olyan különleges a szíriai szappan?
(Az aleppói szappan hazájában jelenleg uralkodó helyzet miatt kérjük, olvassa el ezt a cikket is: Szappan a háborúból )
Érdekességek az aleppói szappan hazájáról
A történelemmel átszőtt Aleppó Szíria északi részén található. A várost először az i. e. 19. század végén említik. Változatos történelme során arámi, asszír és perzsa királyság volt, amíg a várost Kr. e. 64-ben a rómaiak meg nem hódították. Ezután hosszú ideig a Bizánci és az Oszmán Birodalomhoz tartozott.
A város csak akkor lett szíriai, amikor 1946-ban megalakult a szíriai állam. A középkorban Aleppó fontos kereskedelmi központ volt, mivel a város fontos kereskedelmi útvonalak kereszteződésében feküdt. A kézzel készített aleppói szappan már akkoriban is kapható volt. az UNESCO 1986-ban a várost történelme és épületei miatt a világörökség részévé nyilvánította.
Az aleppói szappan ismét kapható
Az aleppói háború megszakította a Németországba irányuló ellátási láncot is. A mintegy 100 egykori szappangyárból csak néhány maradt meg. Néhányat a környező területekre, részben Aleppótól északra, Afrin városába menekítettek. Ott 10 000 olajfa termel most újra olajat, amely a babérolajjal együtt az aleppói szappan alapját képezi. Azóta az aleppói szappan ismét megvásárolható a jislaine.de oldalon.
Az aleppói szappan története
A híres aleppói szappant már több mint 1000 éve hagyományos szappanreceptek alapján állítják elő. Különleges természetes szappannak számít, és a receptúra és a gyártás titkos tudását az aleppói szappankészítők évszázadokon át szigorúan őrizték. Ezt a tudást és szakértelmet ma is szinte változatlanul hasznosítják a hagyományos szappangyárakban, amelyek többsége régi családi vállalkozás.
Olvassa el ezt az újabb cikket is –>
Szappan a háborúból
A hagyományos aleppói szappangyártás
Az aleppói szappan hagyományos előállításához kizárólag olíva- és babérolajat, valamint szódabikarbónát használnak. Az olívaolajat a vízben feloldott szódabikarbónával keverik össze nagy forrásban lévő edényekben, és körülbelül 200 fokra hevítik.
A keveréket állandóan kevergetve addig forralják, amíg glicerinre és nátriumsóra nem válik szét. Ennek az úgynevezett kisózásnak az idejét a főzőmester határozza meg. A babérleveles olajat röviddel előtte adják hozzá. Ezután a szódaoldatot kipumpálják, és a visszamaradt szappanos keveréket vízzel lúgmentesítésig mossák.
Miután a víz kihűlt és elpárolgott, a zöld szappankeveréket sima felületre terítik és elsimítják. Ezáltal a szappan megkeményedik, és tovább lehet dolgozni. Ehhez a szappankészítők kézzel vágják ki a szappanrudakat, és a gyártó bélyegzőjével ellátják azokat. A natúr szappant ezután egymásra rakják és jól szellőző helyiségekben 6-9 hónapig szárítják. E folyamat során a felület eredeti zöld színe okkersárgára változik.
Olíva- és babérolaj a legfinomabb természetes szappanokhoz
Régebben csak a helyi olajbogyótermesztésből származó olajokat használták az aleppói szappan készítéséhez. Ezek már régóta nem elegendőek, és ma már a Földközi-tenger egész területéről származó olívaolajat használnak a szappangyárakban.
A kisebb olajmalmokban az olajat még mindig hagyományos módon állítják elő, míg a nagy gyárakban már régóta modern eljárásokat alkalmaznak. Az olaj előállításának azonban mindkettőben négy fázisa van.
Fontos, hogy az olajbogyó a szüret után minél hamarabb eljusson az olajsajtolóba, mivel a szedés után megindul az oxidáció, ami negatív hatással van a zsírsavakra. Ott az olajbogyót először megszabadítják a levelektől és egyéb szennyeződésektől, majd megmossák. Ezután gránittömbök között őrlik, hogy homogén pépet kapjanak. Ezt préselik, majd szétválasztják, azaz a vizes összetevőket elválasztják az olajtól. Az eredmény a tiszta olívaolaj.
A valódi babérbokor szintén a mediterrán térségben őshonos. A babérolajat szintén sajtolással nyerik. Az eljárás ugyanaz, mint az olívaolaj előállításánál. A préseléshez a cserje leveleit és terméseit használják. Az olívaolaj sok telítetlen zsírsavat tartalmaz, amelyek védik a bőrt. Emellett magas az E-vitamin-tartalma is. A babérolaj viszont fertőtlenítő hatású.
Hatás és felhasználás
Az olívaolajat a déli országokban mindig is használták bőrápolásra. Táplálja a bőrt, simává és rugalmassá teszi, és természetes védőréteget ad neki. A babérolaj állítólag segít a zsíros bőrön, és antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik. A babérolaj azonban irritálhatja a bőrt, ezért ha érzékeny a bőre, először óvatosan próbálja ki a természetes szappant. Használható az egész test tisztítására és hajmosásra is. Az Aleppo természetes szappan illatosítónak is ideális a szekrényben.
Készítse el saját Aleppo szappanját
Ha saját szappant szeretne készíteni, akkor az aleppói szappanhoz hasonló olívaolajos szappan főzését ajánljuk. A klasszikus aleppói szappan készítéséhez olívaolajat és kis mennyiségű babérolajat használnak. A természetes szappan nem illatosított és nem színezett. Nagyon ügyelni kell arra, hogy a házilag készített természetes szappan sokáig száradjon és érjen. A minimális érlelési időnek 6 hónapnak kell lennie.
Tipp**: A zsírokat és olajokat, valamint egyéb kiegészítőket beszerezheti a
Dragonspice.de természetes termékek boltjában!
Próbálja ki az Aleppo szappant
Ha most kíváncsi lettél, és nem szeretnéd megvárni, amíg a házilag készített természetes szappanod megérik, akkor kipróbálhatod az eredeti Aleppo szappant. Különböző fajtákban vásárolható meg. Itt pedig az Aleppo szappant** szerezheted be:
[amazon box=”B002GH5LLI,B01N3BIFXU,B0036QL860″ grid=”3″]
7 Trackbacks / Pingbacks
Comments are closed.