A lenmagolaj rendkívül egészségesnek számít a konyhában, mivel nagyon magas az omega-3 zsírsavtartalma. A lenmagolaj ízét azonban meg kell szokni. Valójában a lenolajat nemcsak a konyhában, hanem kozmetikai termékekben vagy önmagában is használhatjuk. A lenmagolaj szappanokban is felhasználható. A lenolajnak azonban van néhány hátránya is ebben a tekintetben, ezért a szappankészítés során néhány dolgot figyelembe kell venni.
Mi az a lenolaj?
A lenmagolajat (más néven „lenolaj”) a világ egyik legrégebbi kultúrnövényéből, a lenből nyerik. A len növényt már a sumérok és az egyiptomiak is termesztették 6000-8000 évvel ezelőtt, és ma már az egész világon termesztik. A len 60-120 centiméter magas növény, csupasz, sűrűn leveles szárral. A virágok kék színűek, a gömb alakú kapszulatermés tartalmazza a magokat, amelyek különösen értékes tápanyagot tartalmaznak. A lenmag a müzli és a kenyér népszerű kiegészítője.
INCI: Linum Usitatissimum magolaj
A lenmagolaj előállítása és hatása
A magok a lenmag növény kapszulatermésében találhatók; egy kapszula körülbelül 7 magot tartalmazhat. A magvak nagyon gazdagok zsírban, és olajtartalmuk 26-45% körüli. A lenmagolajat az összezúzott lenmag alacsony nyomáson történő hidegsajtolásával nyerik. Egy másik kivonási módszer a kivonás, majd a finomítás. A finomított lenmagolaj színe világos aranysárga, míg a hidegen sajtolt lenmagolaj színe zöldessárga, intenzív aranysárga vagy barna. Az értékes lenmagolajnak erős, fűszeres, kissé szénára emlékeztető szaga van. Az íze is hasonló. Nagyon egészséges olajnak tartják főzéshez, jó bőrápoló terméknek, és a lenmagolaj szappanokban is felhasználható.
A lenmagolaj felhasználása a natúrkozmetikumokban és a lenmagolaj szappanokban
A lenmagolaj főként α-linolénsavból áll, ezért ideális olaj az érett bőr számára. A háromszorosan telítetlen, hosszú láncú zsírsav elősegítheti a sejtregenerációt, és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik. Ezért a lenmagolaj a gyulladásos bőrbetegségek és a pattanások esetén is keresett. Az olajsav és a linolsav kiegészíti a zsírsavspektrumot, és a lenmagolaj jó bőrápoló olajjá teszi a száraz, repedezett és érzékeny bőr számára – ha csak a lenmagolaj negatív tulajdonságai nem lennének.
A lenmagolajat a gyógyszeriparban is használják, mivel lipidcsökkentő, vérnyomás-szabályozó és antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik. Ezért a táplálkozásban is nagyon népszerű.
A natúrkozmetikában a lenmagolajat gyakran használják a repedezett bőr kezelésére. A lenolajos borogatások lágyító és fájdalomcsillapító hatásúak, és az olajnak sejtregeneráló hatást is tulajdonítanak. A krémekben való felhasználása viszont kevésbé népszerű, mivel a lenolajnak sajnos két olyan tulajdonsága is van, amely megnehezíti a használatát:
- nagyon erős szaga van
- és a légköri oxigénnel érintkezve nagyon gyorsan megkeményedik (nagyon szárító olaj, jódszáma 187).
Lenmagolaj szappanokban
A jó minőségű lenmagolaj természetes szappanok előállításához is felhasználható, bár általában lágy szappanokban (folyékony vagy félig szilárd szappanok) használják. A lenmagolaj nagyon puhává teszi a szappant. Ha mégis szilárd szappanokban szeretné használni az olajat, akkor nagyon takarékosan kell használni, és sok szilárd zsiradékkal kell kombinálni. Ezért szokatlan a lenmagolaj használata szappanokban.
Terjedési tulajdonságok
lassan terjedő olaj
Figyelem
A lenolaj magas porlasztási szintnél, még szobahőmérsékleten is hajlamos a spontán gyulladásra. A lenolajjal átitatott rongyokat ezért légmentesen záródó, csavaros tetejű edényben kell tárolni.