Az olajkivonatot vagy vizes vagy alkoholos növényi kivonatot macerátumnak nevezzük. A macerátumot nagyon jól használhatja házi kozmetikumokban, vagy az olajkivonatot forró szappanosításban szuperzsírozáshoz használhatja.
Mazerátum – miért, miért, miért?
A macerátum általában olyan növényi kivonat, amelyet különböző oldószerekkel nyerhetünk. Az oldószer kiválasztása attól függ, hogy a növény vagy növényi rész mely összetevőit szeretnénk feloldani. Ha lipofil (zsírban oldódó) anyagokat szeretnénk feloldani, akkor a macerátum oldószereként olajat használunk. Egy ilyen olajos kivonatot otthon is könnyen elkészíthet. Hogy ez pontosan hogyan működik, azt ebben a cikkben leírtuk. A nem lipofil anyagokat vízzel oldjuk fel.
Ugyanilyen egyszerűen készíthetünk macerátumot vízzel vagy alkohollal is. Ideális esetben a vizet és az alkoholt oldószerként kombinálni kell, mivel a víz önmagában gyorsan csírázna. Víz és alkohol kombinálásával nemcsak vízben oldódó, hanem zsírban oldódó hatóanyagokat is ki lehet vonni a növényből. Az alkoholtartalomnak mindig legalább 30%-osnak kell lennie, lehetőleg többnek. Fontos továbbá, hogy a növényi kivonatot sötét, jól záródó edényben tároljuk, és egy éven belül fogyasszuk el.
Saját macerátum készítése alkohollal
A növényi kivonat készítésében az az izgalmas, hogy a saját kertedből vagy erkélyedről származó különböző növényekkel és növényi részekkel kísérletezhetsz. Vége a kedvenc gyógynövényeid szezonjának? Semmi gond, hiszen egy friss növényi kivonattal vagy olajos kivonattal akár egy évig is megőrizhetjük a növények értékes összetevőit. Íme, hogyan készítsünk vizes-alkoholos növényi kivonatot:
- Gyűjtsük össze a gyógynövényeket, virágokat, gyökereket stb., tisztítsuk meg alaposan, és hagyjuk állni egy napig. Alternatívaként szárított növényi részek is felhasználhatók.
- A kívánt növényt durván aprítsa fel, mivel így az oldószer közvetlenül a növényi sejtekbe hatolhat.
- Készítsen 50:50 vagy 80:20 arányban oldószert. használjon 70%-os alkoholt és vizet.
- öntsön 1 rész növényt és 5 rész vizes-alkoholos oldatot egy jól záródó üvegbe, és tárolja sötét helyen.
- Hagyja a kivonatot egy hétig sötétben, és időnként jól rázza fel.
- Egy hét elteltével öntse át a macerátumot egy kávé- vagy teaszűrőn, és a folyadékot töltse sötét borostyánszínű üvegekbe. Ne felejtse el jól felcímkézni az üveget.
Hogyan használjam a macerátumot?
A macerátumok hatóanyagokban gazdagok, és nem szabad őket magas hőmérsékletnek kitenni. Ha a hatóanyag-kivonatot – akár vizes, akár olajos oldószerrel – egy krémhez szeretné hozzáadni, akkor azt hűtés után kell hatóanyagként hozzáadni. A kivonatot tehát csak akkor szabad belekeverni, ha a krém már emulgeálódott és kb. 30°C-ra lehűlt.
A növényi kivonatok csak korlátozottan alkalmasak szappanokban való felhasználásra. Mivel a szappanosítás mindig erős hő hatására történik, az érzékeny hatóanyagok a szappanosítási folyamat során megsemmisülnének. A szappanok beolvasztásakor és új formába öntésekor azonban felhasználhatók a hatóanyag-olajok. A szappan felolvasztása után, amint a szappanmassza langyos, hozzáadjuk a hatóanyag-olajat.
3 Trackbacks / Pingbacks
Comments are closed.