Csalánmagolaj INCI: Urtica dioica (és a maceráláshoz használt alapolaj, általában szezámolaj; INCI: Sesamum indicum, Urtica dioica)
A csalán, amelyből a csalánmagolajat macerálással nyerik ki, az egész északi féltekén honos lágyszárú növény. Annak ellenére, hogy rossz híre van arról, hogy helytelen kezelés esetén főként fájdalmat okoz, a csalán mindig is ismert volt, mint termesztett és gyógynövény, és sokféleképpen felhasználható.
A csalánmagolaj összetevői
A csalánmagolajat a csalán magjából macerálással nyerik, és erős zöld színű, friss illatú. Nem folyékony, és inkább hasonlít egy könnyű vajra, mint folyékony olajra. A csalánmagolaj nagy arányban tartalmaz linolsavat, és különösen magas az E-vitamin, a fitoszterolok és az antioxidánsok tartalma. Az E-vitamin gyökfogó, tehát antioxidáns is, ami azt jelenti, hogy megvédi a vörösvértesteket, az izmokat és a szöveteket az oxigéngyökök általi pusztulástól. Az antioxidánsok szintén kiváló gyökfogó anyagok. Az E-vitamin emellett javítja a bőr nedvességtartalmát, feszesíti a bőrt és rugalmassá teszi azt. A fitoszterolok erős koleszterinszint-csökkentő hatással rendelkeznek.
A csalánmagolaj felhasználása a natúrkozmetikumokban
A csalánmagolaj erősen zsíros, de nagyon gyorsan felszívódó olaj. Közvetlenül a bőrre kenve nem hagy filmréteget, és a bőr pillanatok alatt puha, rugalmas és kisimult lesz. Az olaj a fejbőrre is felvihető vagy a hajba masszírozható, mivel jó a hajhullás és a száraz haj ellen.
Az olaj belsőleg alkalmazva is igazi mindenes, mivel kiváló minőségű és rendkívül egészséges étolajnak számít, sejtmegújító és vértisztító hatású.
A természetes szappanban lévő olaj
A csalánmagolaj szappanokban is felhasználható, de viszonylag magas ára miatt ritkábban használják alapolajként. Az olaj értékes összetevőinek megőrzése érdekében érdemes a csalánmagolajat csak OHP szappanok szuperzsírozásához vagy szappanok olvasztásakor használni. Az olaj különösen jól használható tápláló, erősen hidratáló arcszappanokban, valamint haj- és samponszappanokban.