Szinte mindenki ismeri azt a problémát, hogy a friss szappanon finom fehér réteg képződik a saját készítésű szappan után. A réteg némileg a lisztre emlékeztet, de nem lehet egyszerűen letörölni. Ezt a csúnya réteget általában szódabikarbónának nevezik. Bár ez a kifejezés bizonyára nem teljesen helytálló, itt is az általánosan ismert kifejezést fogom használni.
Aki először fedezi fel a szódabikarbónát a házi készítésű szappanjain, megnyugodhat, hiszen a fehér réteg ártalmatlan, és szinte minden szappankészítő előbb-utóbb találkozik vele. A réteget egyszerűen eltávolíthatjuk egy hámozóval.
Szódabikarbóna a szappanon – A kialakulás lehetséges okai
A fehér réteg főként akkor keletkezik, ha a frissen kevert szappan túl korán érintkezik a szén-dioxiddal a formában. Ez akkor fordulhat elő, ha a szappanformát nem fedjük le megfelelően, vagy ha a kíváncsiság eluralkodik rajtunk, és túl korán formázzuk a szappant. Az is észrevehető, hogy a gélfázison átesett szappanokat kevésbé érinti a réteg kialakulása. Ez magyarázat lehet arra is, hogy a kis formájú szappanokat miért érinti szinte mindig a szódabikarbóna. Ez azért van, mert a kis szappanformákba öntött szappanok nem lépnek olyan könnyen a gélfázisba.
Készítsen saját szappant és kerülje el a szódabikarbóna képződését
Először is: nincs 100%-os garancia arra, hogy a fehér réteg nem fog többé kialakulni. Van azonban néhány módszer, amellyel megelőzheti a szódabikarbóna kialakulását.
Először is, mindig ügyeljen arra, hogy a szappan zselésedjen. Mindig gondosan szigetelje a szappanformát. Az is fontos, hogy a szappanformában lévő szappant fóliával vagy fagyasztózacskóval takarja le, hogy a lehető legkevésbé érintkezzen a levegővel. Ezért azt is tanácsolom, hogy kíváncsiságból ne próbáljon túl korán belekukkantani a formába.
Azegyes formák nem tudnak elég hőt kifejleszteni, ezért a kis szappanok általában nagyon nehezen jutnak el a gél fázisba. Segíthet, ha a szappanformákat a töltés után a sütőbe tesszük. Helyezze a formákat a sütőbe 50 °C-on 1-2 órára, majd csökkentse a hőmérsékletet, és egyszerűen hagyja a formákat a sütőben.
Az is segít, ha a szappant közvetlenül a formák megtöltése után 96%-os alkohollal finom pára permetezi be. Gyakran ajánlott a szappanhoz méhviaszt is adni. A viasz állítólag ellensúlyozza a szódabikarbóna képződését is. Én nem szeretem a méhviaszt a natúr szappanokban, ezért jojobaolajat [amazon link=”B06X9L6G3X” title=”Jojobaolaj” /] használtam , mivel az nem olaj, hanem valójában folyékony viasz. Következtetés: Még az egyedi formákban lévő szappanok, amelyek nem léptek a gél fázisba, megkímélték a fehér szódabikarbónaréteget.
És még néhány tipp a saját tapasztalataimból
Minél jobban besűrűsödik a szappanragasztó a gyártási folyamat során, annál valószínűbb, hogy a szappan gélfázisba kerül. Ezért nagyon fontos, hogy keverés közben türelmesek legyünk, és várjuk meg, amíg a szappanragasztó besűrűsödik. Mint már említettük, a szódabikarbóna kialakulásának valószínűsége kisebb, ha a természetes szappan már átment a gélfázison.
Azt is észrevettem, hogy a magas víztartalmú szappanoknál nagyobb a valószínűsége a szódabikarbóna kialakulásának. Ez megmagyarázza azt is, hogy a színes és márványozott szappanok felületén miért van gyakran fehér réteg. A márványozáshoz általában egy kicsit több vizet adunk.
Készítsen saját szappant és kerülje el a szódabikarbónát – összefoglaló tippek
- Gondoskodjon arról, hogy a szappan zselés fázison menjen keresztül
- A formába öntött szappant közvetlenül a formázás után fedje le fóliával
- Hagyja a fóliát a szappanon legalább 24 órán át
- A szappan összekeveréséhez mindig a lehető legkevesebb vizet használja
- Méhviasz, jojoba viasz és[amazon link=”B004RG7CTU” title=”Ricinusolaj” /] és kakaóvajat
- Keverje a szappankeveréket, amíg jelentősen besűrűsödik
ich muss auch immer die Schickt abschälen …. obwohl die Seifen in der Blockform eine wirklich gute Gelphase ausbilden und ich sie sehr gut mit Frischhaltrefolie bedecke … einzig die Alepposeife, die nicht wirklich in die Gelphase gekommen ist, blieb davon verschont …. aber danke für den Tip mit dem Jojobaöl … werde ich nächstens versuchen 😉