A mogyoróolaj egészséges olaj, amely a konyhában, valamint krémekben és szappanokban is felhasználható. Az olaj összetétele azonban a termőhelytől függően változik. A kozmetikában a mogyoróolaj különösen népszerű masszázsolajok alapanyagaként, mivel nagyon lassan szívódik fel a bőrbe.
Mogyoróolaj
INCI: Corylus avellana (mogyoró) magolaj
A mogyorócserje a nyírfafélék családjába tartozik. Széles körben, számos különböző fajtában terem. Ezért a cserje magjai, a mogyoró is nagyon különbözőek lehetnek. A mogyorón belüli zsírsavak aránya azonban a legtöbb fajtában hasonló. Egyedül a chilei mogyoró különbözik nagyon, ebből nyerik az avellana olajat. Ez összetételében jelentősen eltér a mogyoróolajtól.
A mogyoróolajat hidegsajtolással nyerik. A további finomítás a megjelenés és az íz megváltoztatásához, valamint az értékes összetevők elvesztéséhez vezethet. Vizuálisan az olaj elsősorban a színében különbözik. Vannak pörköletlen fajták, amelyek általában sárgás színűek, és pörkölt dióból származó olajok, amelyek barnás színűek.
Fontos összetevők
A mogyoróolaj színe tehát sárga vagy sárgásbarna. Íze és illata jellegzetesen mogyorós. A legtöbben a nugátra asszociálnak ezzel az ízzel. Az olaj nagy része, összesen mintegy háromnegyede telítetlen zsírsavból, olajsavból áll. Ez az emberi szervezet számára nem nélkülözhetetlen, mivel a szervezet sztearinsavból szintetizálhatja. A tokoferol-tartalom nem volt feltűnően magas, de főleg alfa-tokoferolból áll, amely különösen értékes a bőr számára.
Mogyoróolaj a kozmetikumokban
A mogyoróolaj jól keveredik más olajokkal, beleértve az illóolajokat is, ezért ideális alapolajként a weboldalon található sokféle krém, tesztápoló és olaj számára. Kozmetikai felhasználásra a pörköletlen mogyoróból származó olaj előnyösebb az összetevők megőrzése miatt. Az erős mogyoróillatú és barna színű olaj a pörkölt dióra utal.
A mogyoróolaj könnyen kenhető és lassan, de jól felszívódik a bőrbe. Ezért a mogyoróolaj alkalmas masszázsolajok alapanyagául. Tokoferol tartalmának köszönhetően szabadgyökfogó és védi a bőrt a külső hatásoktól. Emellett kisimítja a bőrt és megőrzi annak rugalmasságát. A benne található linolsav segít a bőr védőgátjának kialakításában. Ha ez megzavarodik, a linolsav segíthet helyreállítani a természetes egyensúlyt. A mogyoróolaj feszesíti és erősíti a kötőszövetet, és érösszehúzó hatású. Mivel táplálja a száraz bőrt és általános feszesítő hatása van, az arc ráncai ellen is alkalmazható. Általánosságban elmondható, hogy a mogyoróolaj más bőrtípusokra is alkalmas, mivel alacsony komedogenitású olajról van szó. Ezért nem segíti elő a bőrhibák kialakulását.
A mogyoróolaj mellékhatásai
A mogyoróallergiásoknak és a mogyoróra vagy nyírfapollenre allergiás személyeknek egyaránt óvatosnak kell lenniük a mogyoróolaj használatával. Ha mégis feltétlenül használni szeretné a mogyoróolajat, akkor először tesztelje egy bőrfelületen, hogy nem reagál-e a bőr is allergiásan. A reakció gyakran erősebb, amikor a virágpor virágzik, és kevésbé vagy egyáltalán nem, amikor nem virágzik.
Mogyoróolaj természetes szappanban
A mogyoróolaj kellemes olaj a természetes szappanokban való felhasználásra. Nem lágyítja gyorsan a szappant, ezért legfeljebb körülbelül 30 százalékos koncentrációban használható. Mindig a legjobb, ha bőséges mennyiségű szilárd zsiradékkal kombináljuk, hogy optimális állagú és szilárdságú szappant főzzünk. Az olaj kevéssé járul hozzá a habképződéshez, ezért a szappanhoz mindig hozzá kell adni néhány habképzést elősegítő olajat és zsírt.
Tiszta mogyoróolajos szappan
A tiszta mogyoróolajos szappan szép és szilárd, és mosás után is megtartja alakját. Közvetlenül a forrázás után vagy akár három nappal később is általában még mindig puha és zsíros. Ez az állapot azonban gyorsan megváltozik, és a természetes szappan belül nagyon kemény lesz. A mogyoróolajos szappan szagtalan vagy inkább félig illatú. Ezek voltak a pozitív tulajdonságok, mert vannak hátrányai is. A mogyoróolajos szappan nem különösebben táplálja a bőrt. Inkább zsíros bőrre való, mivel kissé szárító hatású. Ráadásul a tiszta mogyoróolajos szappan nem képez habot, csak zsíros réteget. Ezt ritkán érzékelik kellemesnek. Következtetés: Bizonyos körülmények között ajánlott.
1 Trackback / Pingback
Comments are closed.