Méz kozmetikumok – méz a bőrápoláshoz

Természetes szappan és kozmetikumok mézzel

Seife mit Honig
© daffodilred - stock.adobe.com

A mézet már régóta értékelik a bőrápolásban. Ez a természetes termék számos pozitív tulajdonsággal rendelkezik, amelyeket a bőrápolásban és a mézes kozmetikumokban hasznosíthatunk. A méz regenerálja a bőrt, hidratálja a száraz bőrt, puhává és rugalmassá teszi. A természetes termék még antibakteriális tulajdonságokkal is rendelkezik.

Améz a kozmetikumok kedvelt adalékanyaga, és a házilag készített barkácskozmetikumokat is gyakran dúsítják mézzel. Ennek oka, hogy a méz természetes termék, és enyhe antibakteriális, hidratáló és regeneráló tulajdonságokkal is rendelkezik.

A méhek természetes terméke nagyon gazdag különböző ásványi anyagokban és aminosavakban, valamint nagy mennyiségben tartalmaz vitaminokat és nyomelemeket.

Mézkozmetikumok – mik ezek?

A mézes kozmetikumok kifejezést természetesen sokféleképpen lehet használni. A mézes kozmetikumok például olyan kozmetikumok, amelyek nagyrészt mézből állnak. Bizonyára hallottál már arról a tippről is, hogy a mézet a durva, kicserepesedett ajkak kezelésére használják. Ehhez egyszerűen kenje a száraz ajkakra a tiszta mézet. Azonban nem szabad kísértésbe esnie, hogy újra és újra lenyalja a mézet az ajkáról. Ez ugyanis még jobban kiszárítaná az ajkakat.

A méz ajakradírként is remekül használható. Keverjen össze egy kis mézet cukorral vagy egy kanál zabpehellyel. Már el is készítetted a saját mézes kozmetikumodat. Az ajakradírt hetente többször is használhatod. Egyszerűen dörzsöld át a házi készítésű mézes ajakradírral a nedvesített ajkakat. A hámlasztó szemcsékkel végzett dörzsölés eltávolítja a laza bőrpelyheket, és simábbá teszi az ajkakat. Ezt követően hidratáló krémet is felvihetsz, mivel a bőr közvetlenül a hámlasztás után sokkal jobban felszívja azt.

Az arcra való mézes maszkok regenerálják és védik a bőrt a nedvességveszteségtől. Ezek gyakran olyan alapanyagokból készülnek, mint a túró és a méz. Az ilyen DIY arcmaszkok néhány perc alatt elkészíthetők, és általában otthon is vannak hozzávalóink.

Mézes kozmetikumoknak nevezhetjük azonban azokat a kozmetikai termékeket is, amelyek csak kis mennyiségű mézet tartalmaznak. Az ilyen termékeket szintén gyorsan és egyszerűen elkészíthetjük magunknak, és minden bőrtípusnak megfelelőt készíthetünk belőlük:

Mézes kozmetikumok száraz bőrre

A mézzel a száraz, sőt a nagyon száraz bőrfelületeket is kezelhetjük, és újra gyönyörűen simává és puhává varázsolhatjuk. Egy gyakori tipp a száraz, érdes ajkakra, hogy egyszerűen bekenjük őket tiszta mézzel. Fontos, hogy a mézet legalább 10 percig hagyjuk az ajkakon, és ne nyaljuk le. Nem is olyan egyszerű, de nagyon fontos! Az ajkakon lévő nyál ugyanis éppen ellenkező hatást váltana ki, és kiszárítaná az ajkakat.

A mézzel készített DIY ajakbalzsam is segíthet a száraz és kicserepesedett ajkakon. Mindössze néhány összetevőre van szükséged, és persze kis tégelyekre, amelyekben tárolhatod az ajakápolót. A házi készítésű mézes ajakbalzsamhoz a következő összetevőkre lesz szükséged:

  • 20 g méz
  • 8 g méhviasz
  • 10 g kakaóvaj
  • 10 g mandulaolaj
  • 5 g shea vaj

A méhviasz és a kakaóvaj szilárdságot biztosít, és gazdag és hidratált érzést hagy az ajkakon. A kakaóvaj nagyon jól hidratál, ami fontos az érdes és kicserepesedett ajkak esetében. A sheavaj gyógyítja a gyulladást és a kisebb sérüléseket. A mézhez hasonlóan a vajnak is regeneráló hatása van, és gyógyítja az igénybevett ajakbőrt. A mandulaolaj nagyon jól tolerálható, biztosítja az ajakápoló optimális kenhetőségét és további ápolást biztosít.

Az ajakápoló elkészítéséhez először szerezzünk be olyan ajakápoló tégelyeket, amelyekbe az ajakápolót tölthetjük.

  1. Ezután egyszerűen mérje ki a méhviaszt egy főzőpohárba, és melegítse fel egy bain-marie-ban, hogy megolvadjon.
  2. Adjuk hozzá a kakaóvajat és a sheavajat, majd vegyük ki a főzőpoharat a bain-marie-ból. A sheavaj és a kakaóvaj megolvadhat a viasz melegében. Különösen a sheavajat nem szabad túlságosan felmelegíteni.
  3. Ezután adjuk hozzá a mandulaolajat és a mézet, és keverjük össze jól az egészet.
  4. Hagyja a keveréket kissé kihűlni. Ezután a kész ajakbalzsamot keverés közben öntsük az üvegekbe, és a töltés után is keverjük tovább, hogy a méz ne ülepedjen le. Amint a keverék egy kicsit megszilárdul, már nem kell kevergetni. Az ajakbalzsam ezután a hűtőben megkeményedhet. Ez egy-két órát vesz igénybe. A mézes ajakbalzsam ezután már használható.

Egy másik tipp a száraz bőrre a házi készítésű, mézzel készült arcmaszkok:

  1. 1 halmozott evőkanál krémtúró,
  2. 1 teáskanál méz és
  3. 1 tojássárgája, és kenjük a megtisztított arcra.
  4. Körülbelül 15 perc elteltével a gazdag arcmaszkot meleg vízzel leöblíthetjük.

A méz segíthet abban is, hogy a bőr rugalmas maradjon, és megóvja a kiszáradástól fürdés közben. Kleopátra állítólag mindig adott egy jó csipet mézet a tejes fürdőjéhez. Ahhoz, hogy a lehető legjobban kihasználhassuk a hatását, legalább két halom evőkanál mézet kell adni egy teljes fürdőhöz. Fontos, hogy a fürdővíz ne legyen túl forró, hogy a méz értékes összetevői megmaradjanak. Nem lehet 35 °C-nál melegebb.

A frissítő mézes fürdő receptje

  • 1/2 csésze tejszín
  • 1/2 csésze joghurt (ugyanannyi, mint a tejszín)
  • 2 evőkanál méz
  • Néhány csepp narancs illóolaj
  • Néhány csepp vanília illóolaj (az illóolajok adagolása a kívánt illatintenzitásnak megfelelően)

A nagyon száraz bőrre való gazdag testápoló receptje

Különösen a hideg téli napokon a hideg és a fűtő levegő miatt a test bőre jelentősen kiszárad. Ezzel a recepttel a nagyon száraz bőr gyorsan újra sima és puha lesz:

  • 1/2 csésze teljes tej
  • 1/2 csésze mandulaolaj
  • 2 evőkanál méz

Az összes összetevőt jól keverje össze, és gyengéden masszírozza be a bőrbe. Ideális, ha a krémet este masszírozzuk a bőrbe, majd felveszünk egy vastag pizsamát. Így az értékes összetevők egy éjszaka alatt kifejthetik hatásukat. Reggel egyszerűen zuhanyozza le a maradékot.

Mézes kozmetikumok a hibás bőrre

Nem csak a száraz, a normál és az érett bőr is profitál a méz értékes tulajdonságaiból. A méz antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek segítenek a pattanások és pattanások gyorsabb gyógyulásában, és védelmet nyújtanak a további foltok kialakulása ellen.

Készítsen saját arcmaszkot zsíros, hibás bőrre

  • Egy zúzott paradicsom (a paradicsomban lévő likopin tisztít és fertőtlenít)
  • 1 evőkanál méz
  • 1 evőkanál zsírszegény túró
  • 1 teáskanál gyógyító agyag

Keverje össze az összes hozzávalót, és vigye fel a megtisztított arcra. Hagyja az arcmaszkot kb. 20 percig rajta, majd langyos vízzel öblítse le. A szennyeződések megelőzése és a bőr ápolása érdekében az arcmaszkot frissen kell keverni, és hetente kétszer kell alkalmazni.

Méz a hajra

A méz a hajnak is jót tesz. Különösen jótékonyan hat a száraz, törékeny hajra és a sérült hajvégekre: Egyszerűen keverjen össze 1 tojássárgáját 2 evőkanál olívaolajjal és egy teáskanál mézzel, és gyúrja bele a hajába. Tekerj a fejed köré egy törölközőt, és hagyd rajta a pakolást 20 percig, öblítsd ki, és kész! Egy másik hajpakolás száraz hajra a következő:

  • 50 g argánolaj
  • 30 g méz
  • Egy kis csipetnyi gyümölcsecet

Keverje össze az egészet, és masszírozza be a hajba és a fejbőrbe. Csomagoljon fóliát és egy törölközőt a feje köré. A hő hatására a kondicionáló szerek még jobban tudnak hatni. A természetes összetevőkből készült házi hajpakolást 30 perc elteltével bő, langyos vízzel kiöblíthetjük.

Készítsen saját szappant mézzel

A méz szintén népszerű összetevője a természetes szappanoknak. Magas cukortartalma miatt a szappanban lévő méz gondoskodik arról, hogy a hab sokkal habosabb és krémesebb legyen. A méz ezért nagyon népszerű összetevője a szappanoknak.

A nagy mennyiségű méz azonban puhává teszi a szappant, amit figyelembe kell venni, amikor egy szappanreceptet állítunk össze. Alternatív megoldásként egyszerűen csak egy kis mennyiségű mézet dolgozhat a szappanba. Ez krémes, gazdag habot eredményez anélkül, hogy a szappan túl lágy lenne. Egyes mézes szappanokban friss méz helyett mézport is használunk.

Itt pedig néhány mézzel készült szappanreceptet találsz:

Méhészeti termékek a kozmetikumokban

Nemcsak a mézet használják gyakran mindenféle kozmetikai termékben, hanem más méhészeti termékeket is. A natúrkozmetikumok népszerű adalékanyaga a méhviasz, amely feszesítő és állagjavító hatású. A méhviaszt gyakran használják kenőcsökben és gazdag krémekben, valamint olyan stiftes termékekben, mint a rúzsok és a hidratáló rudak.

A méz illóolaj szintén népszerű összetevője a kozmetikai készítményeknek. Az illóolaj meleg, mézes illata ideális aromaterápiás, fürdő- és masszázstermékekhez.

A legtöbb ember ismeri a propoliszt, más néven méhgyantát vagy gittgyantát is. A gyantás massza számos anyagból áll, és nemcsak antibakteriális, hanem vírusellenes és gombaellenes hatással is rendelkezik. Igazi mindenes, amely 100%-ban természetes eredetű. Ezt a természetes anyagot évezredek óta használják sebfertőtlenítésre. Ha helyileg szeretné alkalmazni, akár önmagában is használhatja a propoliszt.

Améhpempő, a méhpempő szintén egy népszerű természetes anyag, amelyet a méhek állítanak elő kozmetikumokhoz. A levét a méhek a méhlárvák táplálására használják. A méhkirálynő lárvái közül azonban csak a méhkirálynő lárvái kapják hosszú időn keresztül táplálékként a méhpempőt. A méhpempő többek között vízből, cukorból, fehérjékből, aminosavakból, zsírokból, biotinból, folsavból, ásványi anyagokból, nyomelemekből és egyéb anyagokból áll. A méhpempőt gyakran reklámozzák öregedésgátló kozmetikumok adalékanyagaként.

Rohstoffe und Zutaten für deine selbst gemachte Kosmetik und DIY Seifen

Ich empfehle immer gerne den

–> Klick direkt zum Shop: Online Shop Dragonspice für Seifensieder und Kosmetikrührer.

Hier erfolgt der Versand schnell, die Auswahl an Fetten, Ölen, Wachsen, ätherischen Ölen, Parfumölen, Kosmetikrohstoffen und Zubehör ist riesig und der Service ist zuverlässig.

Seifen ganz einfach selber machen

Mit dem ebook von naturseife-und-kosmetik erfährst du, wie du Seifen ganz einfach selbst herstellen kannst:

Ganz toll ist auch der Shop von wesentlich. Dort gibt es natürlich Pflanzenöle, Sheabutter, Wachse, Kakaobutter, jede Menge ätherische Öle und vieles mehr:

**Hinweise zu Partnerlinks

**Partnerlinks und ggf. angegebene Preise verstehen sich inkl. Mehrwertsteuer und ggf. zzgl. Versandkosten. Aktuelle Preise und Verfügbarkeit sind bitte direkt über den Verkäufer einzuholen.

Die mit Sternchen (**) gekennzeichneten Verweise sind sogenannte Provision-Links. Wenn du auf so einen Verweislink klickst und über diesen Link einkaufst, unterstützt du aktiv naturseife-und-kosmetik.de – denn ich bekomme von deinem Einkauf eine kleine Provision. Für dich verändert sich der Preis dabei nicht!!

Zu Amazon Empfehlungen: Partner Links / Bilder von der Amazon Product Advertising API

1 Comment

  1. Wie kann ich das Propolis denn verwenden, um es bei der Seifenherstellung zu benutzen? Ich habe das reine Propolis aus dem Bienenstock, ca eine walnussgroße Menge.

Comments are closed.