Sima, feszes és tiszta bőr – mindannyian erre vágyunk. A hámlasztás nagyszerű szépségápolási termék a rózsás, feszes és egészséges bőrért. A hámlasztás eltávolítja a laza bőrpelyheket, puhává és simává teszi a bőrkeményedéseket, és feszesíti is a bőrt. A parfümériákból származó, olykor igen drága hámlasztó termékeket bátran félreteheti. Ehelyett válasszon tisztán természetes, házilag készített hámlasztó termékeket az arc és a test számára. Itt megtudhatod, hogyan készíthetsz saját peelinget néhány lépésben. Válasszon a különböző receptek közül minden bőrtípusra, és egyszerűen készítse el saját maga kedvenc peelingjét.
Készítsen saját peelinget – a peeling megszépíti a bőrt
A hámlasztás szinte elengedhetetlen része a rendszeres szépségápolási rutinodnak. Eltávolítja a meglazult hámsejteket, hidratálja és feszesíti a bőrt, simává és puhává teszi. Miután hámlasztót használtál, a bőröd sokkal jobban fel tudja szívni a későbbi bőrápolást. A hámlasztás eltávolítja a szürke fátylat az arcodról, így az rózsásabbnak és simábbnak tűnik.
A népszerű mechanikus hámlasztó (karcoló hámlasztó) intenzíven hidratálja a bőrt, így az feszesebbnek és egészségesebbnek tűnik. Ezt a hatást mind az arcán, mind a testén kihasználhatja. A durva szemcséjű testradírok ugyanis nemcsak az elhalt hámsejteket és a bőrkeményedéseket hámlasztják csodálatosan, hanem a vérkeringést is serkentik. Ez feszesíti és feszesíti a bőrt.
Ezen okok miatt a durva szemcsés testradír rendkívül népszerű a narancsbőr ellen is. A testradírok a keratinosodást és a laza bőrsejteket is eltávolítják. Ha borotválja a lábát, akkor is érdemes rendszeresen testradírt használnia. Ez megakadályozza a szőrszálak benövését.
A hámlasztó egyik legfontosabb tulajdonsága, hogy tisztán természetes legyen. Egy testradírnak nincs szüksége különleges hatóanyagokra, öregedésgátló erősítőkre, különleges kivonatokra stb. Ez azért van, mert a peelinget csak rövid ideig kell alkalmazni, eloszlatni a bőrön, majd alaposan leöblíteni. Mit is kellene tehát tenniük a legújabb hatóanyagoknak és kivonatoknak, amelyeket az ipar olyan hatékonynak hirdet egy ilyen termékben? Valószínűleg semmit. Éppen ezért a parfümériából vagy a szépségszalonból származó drága termékek nélkülözhetőek, és választhatjuk az olcsó alternatívákat. Még egyszerűbb és olcsóbb, ha saját magad készíted el a bőrradírt.
Miért érdemes saját peelinget készíteni?
- Sokkal olcsóbb, ha maga készíti el a testradírt
- Befolyásolhatja az összetevők minőségét
- A peelinget tényleg nagyon könnyű elkészíteni
- Azonnali elérhetőség, mivel sok hámlasztó összetevő megtalálható a saját konyhájában is
- Jó móka saját kozmetikumokat készíteni
Mechanikus vagy enzimatikus hámlasztás?
Különbséget teszünk a hámlasztás különböző típusai között. A mechanikus hámlasztás a jól ismert dörzsölő hámlasztás. A durva hámlasztószemcsék ledörzsölik a bőrpelyheket és a csonthéjasodást. Az enzimatikus hámlasztás kémiai reakció révén lazítja a bőrpelyheket. Ez azt jelenti, hogy enzimeket használnak a bőrpelyhekben lévő vegyületek feloldására.
Változat | Mit csinál? | Fő összetevő? |
Mechanikus hámlasztás | A laza bőrsejtek lemosása durva hámlasztó részecskékkel | A DIY hámlasztásnál főként só, cukor, kávézacc |
Enzimatikus hámlasztás | A bőrpikkelyek feloldása kémiai folyamat révén | A barkácsolt hámlasztás során, főként citrom, gyümölcspor |
Saját testradír készítése – nem is olyan bonyolult?
Épp ellenkezőleg. Mindössze két összetevőre van szükséged egy nagyon egyszerű testradírhoz. A testradír célja, hogy durva hámlasztó szemcsékkel eltávolítsa a bőr laza hámlásait, és serkentse a bőr vérkeringését. Ezek a durva hámlasztó részecskék lehetnek például só, cukor vagy kávézacc. A lábak, a karok, a has és a hát bőre jól tűri a durva cukor- vagy sókristályokkal történő erőteljes dörzsölést. Válaszul a bőr vérellátása fokozódik, így az rózsássá és feszessé válik.
A rendszeres hámlasztás megelőzi a narancsbőrt és a megereszkedett bőrt. Emellett csökkenti a borotválkozás utáni benőtt szőrszálakat . A sót, cukrot vagy kávéport keverje össze egy kevés olajjal, például olívaolajjal vagy mandulaolajjal, így jól eloszlathatja a DIY testradírt, és a bőr is kap egy kis ápolást.
Természetesen más összetevőket is hozzáadhatsz ehhez a házi készítésű testradírhoz. A citromos és rozmaringos tengeri sós testradíromhoz például tengeri sót, szárított rozmaringot, olívaolajat, valamint citrom és rozmaring illóolajokat használok. Az illóolajok még intenzívebb vérkeringést biztosítanak. Emellett frissítenek és élénkítenek.
Tengeri sós testradírok
A DIY testradír tengeri sóval a klasszikus módja a saját testradírozásnak. A tengeri sós és olajos testradírok drogériákban és parfümériákban is kaphatók. De miért vennél drága termékeket, ha könnyedén elkészítheted a saját testradírodat is?
A testradírhoz mindössze tengeri sóra és némi növényi olajra van szükséged. Ha szeretnéd, illóolajokat is keverhetsz bele. Ezek kellemes illatot biztosítanak, és gyakran elősegítik a bőr vérkeringését. A tengeri só emellett sok ásványi anyagot tartalmaz, és segíti a bőr regenerálódását.
Hátránya: Kisebb sérülések esetén vagy borotválkozás után a tengeri sóval végzett testradír csípheti a bőrt. Ezért borotválkozás után ne használja.
Citromos és rozmaringos tengeri sós testradír recept:
- Tengeri só
- finomra vágott, szárított rozmaring
- Egy bio citrom héja
- Olívaolaj vagy rozmaringos olívaolaj
- rozmaring illóolaj és citrom illóolaj
Ha szeretnéd látni a peeling receptjét mennyiségekkel és elkészítési útmutatóval, nézd meg a citromos- rozmaringos tengeri sós testradírról szóló cikkemet.
Frissítő tengeri sós testradír:
A frissítő mentolos testradíromat te magad is könnyen elkészítheted. Ez tengeri sóból, olajból és mentolból áll. Mivel a mentol nagyon hűsítő hatású, a DIY testradír különösen nyáron népszerű. Használd este a zuhany alatt a forró napokon, hogy táplálja és felfrissítse a bőrödet.
Szeretnéd magad elkészíteni a testradírt? Akkor a receptet és az útmutatót a Frissítő testradír című cikkben találod.
Kávés testradír a feszes bőrért – készítsd el saját magad a narancsbőr elleni testradírt
Ha szeretnél a narancsbőr ellen küzdeni, vagy megelőzni a kialakulását, akkor készítsd el a saját peelingedet. Hetente kétszer használva a testradír intenzíven hidratálja a bőrt, és feszesebbé teszi azt. A durva tengeri sós testradírok különösen hatékonyak. Az illóolajok szintén tonizálják a bőrt, és nagyon intenzív vérkeringést biztosítanak.
A kávézacc egy másik népszerű összetevő, ha saját testradírt készítesz a narancsbőr ellen. A koffeint ugyanis a kozmetikai iparban is cellulitgyilkosnak tartják. Vízelvezető hatása van, és elősegíti a bőr vérkeringését. A kávézaccnak ráadásul kellemes szemcsemérete van, és a peelinget finoman, mégis intenzíven lehet alkalmazni.
Én általában a kávéőrleményt a teljesen automata gépből tisztán, más összetevők hozzáadása nélkül használom testradírként. A kávézaccból azonban saját tápláló és feszesítő testradírt is készíthet. Például úgy, hogy az őrleményt olajjal, joghurttal vagy mézzel keverjük össze.
További kávés testradír recepteket és tippeket találsz a Készíts saját kávés testradírt a feszes bőrért című cikkben.
Készíts magadnak cukorbozótot – az enyhe testradír
A só és a kávé alternatívája a cukor, mint hámlasztó összetevő. Ne feledd azonban, hogy mind a só, mind a kávé pozitív hatással van a bőrre.
A tengeri só például sok ásványi anyagot és nyomelemet tartalmaz, és rendkívül jót tesz a bőrnek.
A kávé különösen népszerű méregtelenítő és keringésjavító tulajdonságai miatt. A cukor nem rendelkezik ezekkel a pozitív tulajdonságokkal.
A cukor előnye, hogy nagyon olcsó és nagyon enyhe. Mivel különösen a só csípheti a bőrt, amit sokan nagyon kellemetlennek találnak, a cukor könnyen elérhető alternatíva. Egyszerű hámlasztásra pedig a cukor biztosan betölti a célját. A cukros peeling ugyanolyan intenzíven dörzsöli le a bőr laza hámlásait és a bőrkeményedéseket, mint a só vagy a kávé.
A cukrot tisztán is használhatja. Egyszerűen szórjon egy maréknyi cukrot a nedves testbőrre, és dörzsölje erőteljesen. A házi készítésű testradírod egy kicsit gyengédebb és táplálóbb lesz, ha egy csipetnyi olívaolajat adsz hozzá.
A testradírdarabkáim egyébként ajándékba vagy a fürdőszoba díszeként is alkalmasak. Könnyen és egyszerűen elkészítheted a saját szilárd cukros testradírodat. Szeretnéd magad elkészíteni a peelinget? Természetesen van egy recept is útmutatóval:
Készítsd el a saját szilárd cukorradírodat
Készítsd el saját magadnak a kókuszolajjal és cukorral készült peelinget – recept
- 200 g kókuszolaj
- 100 g cukor
- 30 g méz
- 1 marék finom szappanpehely
A kókuszolajat kissé melegítsd fel, hogy folyékony legyen. Most keverjük össze a kókuszolajat a mézzel, majd adjuk hozzá a cukrot. Végül keverje a szappanpelyheket a kihűlt keverékbe, hogy szilárd pasztát kapjon. Ezt a házi testradírt a kókuszolajnak köszönhetően nagyon könnyű eloszlatni a bőrön, siklik a bőrön. Masszírozzuk alaposan a bőrbe a peelinget, és hagyjuk rajta néhány percig. Ezután alaposan öblítse le bő, meleg vízzel.
Tenziddel vagy anélkül?
Sokféle lehetőséged van, amikor saját peelinget készítesz. A testradír természetesen gyorsan elkészíthető, mindössze két összetevőből. Azonban nem mindenki szereti az olaj és a só, a cukor vagy a kávézacc kombinációját. Ennek oka, hogy az olajat nem tudjuk egyszerűen vízzel leöblíteni, és egy könnyű zsíros filmréteg marad a bőrön. Én személy szerint szeretem ezt, mivel az olaj nagyon jót tesz a bőrnek a hámlasztás után, és hidratálja is azt. Néha azonban a zsíros film is zavaró, például amikor hámlasztás után valami szépet akarunk magunkra kenni.
Ha nem szereted az olajos filmréteget a bőrödön, akkor a DIY testradírodhoz vagy felületaktív anyagot adhatsz, vagy egy marék szappanpelyhet . Egyszerűen reszelj le egy darab szappant egy konyhai reszelővel, és keverj egy kis mennyiségű szappanpelyhet az olajos testradírodba.
A szappan enyhe, és nem szárítja ki a bőrt. Viszont felületaktív anyagként működik, így eltávolítja a bőrön lévő bosszantó zsíros réteget.
Különböző recepteket találsz a saját peeling elkészítéséhez a Zuhanyzó peeling szappanpelyhekkel című cikkemben. Például a csokoládés tusfürdő vagy a mandulaolajos citromos tusfürdőm.
Tipp: Nézd meg a szappanpelyhekkel készült tusfürdőm egyszerű receptjét. A tusfürdő gyorsan elkészíthető, nagyon enyhe és tápláló.
Testradír összefoglaló
- A testradírok lehetnek durva szemcsések és intenzíven hámlasztó hatásúak.
- A testradírokhoz elsősorban durva hámlasztó szemcséket használunk, mint például só, cukor vagy kávézacc.
- A durva szemcsék szinte az egész testen használhatók. Csak a mellkast, a dekoltázst és a nyakat kíméljük.
Készítsen saját arcradírt
A durva hámlasztó részecskéket házi testradírhoz használjuk.
Az arc hámlasztása természetesen kissé más. Az arc bőre vékonyabb és érzékenyebben reagál, mint a test bőre. Ezért más hámlasztó részecskéket kell használnia, amikor saját peelinget készít. Az arcra való hámlasztó részecskék nem lehetnek éles szélűek vagy túl durvák. Ezért használjunk zabpelyhet, gyógyító agyagokat és agyagokat vagy gyümölcsport a házi peelingekhez.
Citromos peeling a ragyogó bőrért
Nagyon népszerű hámlasztó az arcra például a citromos peelingem. Ez zabpehelyből, íróból, egy kis mézből és természetesen citromból áll. A peelinget magad is elkészítheted, és kombinálhatod a mechanikus arcradírt az enzimatikus arcradírral. Az én citromos arcradíromat pasztaként készítem el, felviszem az arcra, és kb. 10 perc után óvatosan ledörzsölöm. Ragyogó arcbőrt biztosít.
Szeretnéd magad elkészíteni a peelinget és megnézni a teljes használati utasítást? A citromos arcradír receptjét, az utasításokkal együtt megtalálod a Gyümölcsös citromos arcradír a ragyogó bőrért című cikkemben.
Alma gyümölcsös savas peeling
Az almában található gyengéd gyümölcssavakat használhatod az érzékeny arcbőr hámlasztására. Erre vonatkozóan többféle receptet is közzétettem. Ha hajlamos vagy a zsíros bőrre, elég egy reszelt alma és egy kevés citromlé keveréke. Hogy a keveréket feszesebbé tegye, adhat hozzá egy kanál zabpelyhet. Ezt a gyümölcssavas pasztát egyszerűen az arcra, a nyakra és a dekoltázsra kell felvinni, mint egy arcmaszkot. A gyümölcssavas peelinget 10 perc után le lehet mosni.
Normál, érzékeny vagy érett bőrre is készíthetsz magadnak almás peelinget. Például ezeket az összetevőket adhatja az almához:
- Zabpehely
- Tejszínes túró
- Méz
- Búzakorpa
- Gyógyító agyag
A hámlasztó hatás itt elsősorban a gyümölcssavnak köszönhető, így a DIY peeling enzimatikusan működik. Ez a fajta hámlasztás kíméletes a bőrhöz, mivel nem dörzsölnek éles hámlasztószemcséket a bőrre.
Szeretné közelebbről is megnézni az almás gyümölcssavas peeling recepteket? Akkor nézd meg az Almacserje készítése almával című cikket.
Tipp: A gyümölcssavas hámlasztáshoz használhatsz citromlevet, narancslevet (frissen facsart), ananász- vagy papayapürét is.
Milyen gyakran használjuk a házi peelinget?
Mivel a hámlasztás után a bőr sima és puha érzés, természetesen csábító, hogy minél gyakrabban használjunk hámlasztót. Mivel azonban a hámlasztás a bőrt is megterheli, ezért a hámlasztót hetente legfeljebb kétszer szabad használni. Hetente legalább egy napot tervezz be az arc- és testradírozásra. Különösen a testet lehet hetente egyszer peelinggel kezelni.
Van valami, amit figyelembe kell venni a peeling használatakor?
A testradírt az egész testén használhatja, kivéve a dekoltázsát és az arcát. Ha nyílt sérülései, bőrbetegségei vagy nagyon érzékeny bőre van, tartózkodjon a testradír használatától.
Ha saját arcradírt készít, ügyeljen arra, hogy hámlasztáskor kerülje a szem és a száj környékét. Így nem terheli feleslegesen a szem körüli vékony bőrt, és megakadályozza, hogy a hámlasztó részecskék a szembe kerüljenek. Elvileg az ajkait is gyengéden hámlaszthatja. Azonban gyakran nem különösebben kellemes, ha a hámlasztószer véletlenül a szájába kerül. Egyébként egy speciális hámlasztó receptet is találsz egy kíméletes ajakradírhoz a Készítsd el saját ajakradírodat című cikkben.
Ein klasse Beitrag, Danke. Ich habe ihn auf FB
geteilt und etliche Likes bekommen :).
OPC ist eine echte Natursubstanz, die unglaubliche gesundheitliche Vorteile
erreicht. Gesundheit kann so simpel sein.