Mindenki, akinek pattanásai vannak, természetesen mindenekelőtt egy dolgot szeretne: leküzdeni a pattanásokat. A legtöbben először a vény nélkül kapható drogériás termékekhez nyúlnak, de sajnos ezek gyakran egyáltalán nem tesznek jót a bőrnek. Íme néhány tipp és javaslat, hogyan küzdhetsz otthon természetes termékekkel a pattanások és a zsíros, hibás bőr ellen.
Küzdelem a pattanások ellen – de mi is az a pattanás?
Az akne egy jól ismert bőrbetegség. A lakosságunk nagy része küzd vagy küzdött már vele valamikor. Több mint 80 százalékuk legalább egyszer rövid ideig szenved pattanásoktól. A legtöbbeknél azonban ez egy nagyon enyhe vagy enyhe formája marad. Rövid időn keresztül zsíros bőrrel, eltömődött pórusokkal, mitesszerekkel és enyhén gyulladásos formákkal kell megküzdeniük.
Az akne minden tinédzser rettegett szava. Senki sem akarja, mégis sokan küzdenek ezzel a gyulladásos bőrbetegséggel. Valójában szinte minden tinédzsernek rossz lesz a bőre valamikor a hormonális változások miatt. Sokan egyszerűen szerencsések, hogy a bőrbetegség nagyon enyhe, vagy akár teljesen hiányzik. A tinédzserek körülbelül 40 százalékának azonban súlyos formája van a pattanásoknak, és természetesen pszichésen is szenvednek emiatt.
Az okok között a faggyúmirigyek túltermelését tartják számon, a faggyúmirigy-csatorna keratinizációs zavarával együtt. Gyakran a pubertás alatti hormonális változások váltják ki, több faggyú termelődik, amely már nem tud szabadon elfolyni a keratinizált faggyúmirigy-járatokon keresztül. A pórusokat eltömíti a faggyú és a szaru keveréke – a mitesszerek (komedogének), amelyek később is megjelenhetnek. Tény, hogy mindannyiunk bőrén megtalálható a „Cutibacterium acnes” köznévre hallgató baktérium. Ez a baktérium azonban otthonosan érzi magát ezen a faggyús-szarvacskás területen. A faggyúmirigyek csatornáiban telepszik meg, tovább szaporodik, és végül kiváltja a rettegett gyulladásokat. Ennek eredményeképpen csúnya papulák, pustulák és csomók jelennek meg.
Bár főként serdülőknél alakul ki pattanás a pubertáskorban, a bőrbetegség felnőtteknél is előfordulhat (acne tarda – késői pattanás). Aki pedig már hosszú ideje küzd a bőrbetegséggel, az tudja, milyen nehéz megszabadulni a gyulladt pattanásoktól. Következetes ápolással azonban sok pattanásos beteg jelentősen javíthat bőrének megjelenésén, vagy akár teljesen leküzdheti a pattanásokat. Ha azonban hetekig tartó otthoni pattanáskezelés után sem tapasztalható javulás, mindig érdemes felkeresni egy bőrgyógyászt. A bőrbetegség súlyos formáit mindig orvosnak kell kezelnie.
Küzd a pattanásokkal? A betegség formájától függ
Az akne enyhe formáira a mitesszerek jellemzőek, amelyek általában nem gyulladtak be. Másik formája a mitesszerekkel és gyulladt gennyes pattanásokkal és néha papulákkal járó akne, amelyek nyomásra fájdalmasak lehetnek. A nagyon kifejezett, fájdalmas csomókkal járó forma általában a férfiakat érinti. Mivel az akne ezen formája súlyos hegesedést is okozhat, mindig bőrgyógyászhoz kell fordulni, és gyógyszeres terápiát kell fontolóra venni.
Ha mitesszerektől szenved, és esetleg időről időre enyhén gyulladt pattanások is jelentkeznek, természetesen először otthon is megpróbálhat javítani a bőr megjelenésén, és megfelelő krémekkel és házi szerekkel küzdhet a pattanások ellen. A külsőleg és belsőleg alkalmazott gyógyszereknek mindig vannak mellékhatásai, ezért a kíméletes, természetes terápia mindig előnyösebb.
Csak akkor tanácsolnám, hogy ha a pattanások kifejezett, sok gyulladással járó formája van, és nagyon szenved a bőrbetegségétől, akkor forduljon bőrgyógyászhoz, és ne otthon kísérletezzen az amúgy is megterhelt bőrével. Ugyanis a pattanások elleni számos intézkedés, különösen a mechanikus hámlasztás és a gyulladt pattanások piszkálása is súlyosbíthatja a problémát.
Enyhe pattanások kezelése házi gyógymódokkal
Az enyhe pattanások ellen különböző bőrgyógyászati szerekkel küzdhetsz Hirdessen hadat!
Sós szappan: A sószappan ideális arctisztítószer a pattanások elleni küzdelemhez. A szappanok nem rendelkeznek „bőrsemleges pH-értékük”, pH-értékük a lúgos tartományban van, 8 és 9 körül. Gyakran ajánlják, hogy a pattanásos bőrt csak sós sóval szabad tisztítani „pH-semleges” tisztítószerekkel. Az enyhén lúgos tartomány ideális, mivel a mikroorganizmusok ebben a tartományban nem tudnak elszaporodni a növekedéstől. A szappan mindazonáltal nagyon jól tolerálható, és a pH-érték magától szabályozza magát tisztítás után ismét magától szabályozza magát. Ezenkívül a sós szappanok rengeteg Sót, a nátrium pedig köztudottan gyulladáscsökkentő hatású.
Az a hiedelem, hogy a szappanok szárítják a bőrt, szintén egyszerűen téves. Ez mindig a „szappantól” függ. A természetes, kézzel készített sószappan mindig tartalmaz egy bizonyos fokú Fokú zsírfelesleg. Ez az enyhe zsírfelesleg feltölti a bőrt Az arctisztítás során kiszáradt bőrt hidratálja és ami a pattanásos bőrnek is nagyon jót tesz. A bőr olaj- és nedvességtartalma A bőr zsírtartalma szabályozódik. Fontos, hogy a sós szappannal történő tisztítás után ne alkalmazzon semmilyen krémet vagy testápolót, hogy a bőrnek lehetősége legyen normalizálódni, hogy normalizálódjon.
Túrószappan: A túrószappan a nagyon zsíros bőr tisztítására is használható. A túrószappan nem csak tisztításra jó, hanem a bőr tisztítására is alkalmas, és ajánlott a pattanások elleni küzdelemben. A túrószappan azonban nem egészen olyan enyhe, mint ahogyan azt más természetes szappanokból ismerjük. Hidratáló hatása a felesleges olajok hiánya miatt nincs, ezért én személy szerint csak nagyon zsíros bőrre használnám.
A túrószappan előnye pattanásos bőrre, hogy erős tisztító hatása van. A túrószappan pattanásos bőrre tehát jó dolog, mert a szappan intenzíven tisztít, és így eltávolítja a faggyút, a szennyeződéseket és a baktériumokat is, amelyek a pattanások fő kiváltó okai. A túrószappannal történő tisztítás során a szappanhabot mindig célzottan a kezelendő bőrfelületekre kell felvinni, a tisztítás érdekében rövid ideig masszírozni, majd bő, tiszta, meleg vízzel közvetlenül lemosni. A szappanhabot ne hagyja túl sokáig a bőrön, hogy az ne száradjon ki túlságosan, és tisztítás után alkalmazzon könnyű bőrápoló terméket. Vigyázat: Ne tisztítsa a bőrt naponta többször a túrószappannal. Jobb, ha a túrószappant pattanások ellen csak hetente néhányszor használja, úgymond mélytisztításként.
Sheavaj: A sheavaj szintén alkalmas a pattanásos bőrre. A shea vaj, amelyet a shea fa termésmagjából nyernek, természetesen gazdag növényi zsír, amely szobahőmérsékleten szilárd. A sheavaj azonban számos natúrkozmetikum összetevőjeként nemcsak zsírozó tulajdonságokkal rendelkezik, hanem számos értékes összetevőjének köszönhetően hidratáló és gyulladáscsökkentő hatással is bír. A sheavaj magas omega-3 zsírsavtartalommal rendelkezik, valamint gazdag E-vitaminban és allantoinban. Az allantoin gyulladáscsökkentő összetevő, és a sebgyógyulást is segíti.
És még valamit el kell mondani: A sheavaj könnyedén fekszik a bőrön, ezért zsírosnak tűnik. A vaj azonban nem komedogén, így nem okoz pattanásokat, mivel nem tömíti el a pórusokat. Ha sheavajjal szeretné kezelni pattanásos bőrét, akkor tisztítás után hagyja hidratálva az arcát, és közvetlenül a vajat kenje be. A nedvesség emulziót hoz létre (a krém is emulzió), és a sheavaj jobban fel tud szívódni.
Ennek ellenére azt tanácsolnám, hogy csak este alkalmazza a sheavajat éjszakai krémként pattanásos és zsíros bőrre. Nem akarsz reggel zsíros bőrrel elindulni otthonról.
Holt-tengeri só: A só aHolt-tengerből származó só különlegesség: sokkal gazdagabb ásványi anyagokban és nyomokban Ásványi anyagokban és nyomelemekben, mint a hagyományos só, és híres a bőrápoló tulajdonságairól. A só összetétele predesztinálja az olyan bőrbetegségek kezelésére, mint az akne vagy a neurodermitisz Atópiás dermatitisz. A gyulladás sokkal jobban és gyorsabban csillapodik a sós vízben való fürdés után nyugtatja a bőrt és kitisztítja a pórusokat. És bár bár az emberek mindig azt gondolják, hogy a só szárítja a bőrt, valójában ennek éppen az ellenkezője igaz Éppen az ellenkezője. A holt-tengeri só képes szabályozni a bőr nedvességtartalmát, és ezáltal és így hozzájárul a normalizált arcbőr kialakulásához is. Nyugtatja, tisztítja és és elpusztítja a nem kívánt pattanásos baktériumokat. Rendszeres sós fürdőzés ezért ideális, különösen akkor, ha a hátán, a dekoltázsán vagy a karján is mitesszerek és gyulladások vannak Dekoltázsán vagy a karján. Egy teljes fürdő 20-30 percig, kb hetente kétszer lenne ideális.
Egy másik módja annak, hogy kihasználja a pozitív tulajdonságokat a Holt-tengeri só jótékony hatásaiból, ha gőzfürdőt veszünk az arcunkra. Ez is gyorsabban elvégezhető és általában könnyebben beilleszthető a mindennapi életbe mint a heti kétszeri teljes fürdőzés. Ha csak a bőrét szeretné kezelni arcbőrét, ideális az arcgőzfürdő a Holt-tengeri sóval Tenger ideális. Ehhez adjon körülbelül 4-5 kanál sót egy nagy fazék forró, gőzölgő vízhez 4-5 kanálnyi sót. Takarja le a fejét egy törölközővel, és tartsa az arcát a forró gőz fölé öt-tíz percig.
Én azonban nem használnék sós bőrradírt, amit gyakran ajánlanak a bőr tisztítására, ha pattanásos vagy. A mechanikus hámlasztás különösen alkalmatlan, ha gyulladásos pustulái vannak. A pustulákat a nagyon durva sókristályok felnyithatják, és így a szennyeződések növekedéséhez vezethetnek.
Gyógyítóföld: A gyógyföldet is gyakran ajánlják a pattanások ellen. Hatása állítólag azon alapul, hogy a gyógyító agyag maszkként alkalmazva egy bizonyos idő után megszilárdul. Felszívja a faggyút és a baktériumokat. Maszkként alkalmazva maszkként alkalmazva azonban a gyógyító agyagot hetente legfeljebb háromszor szabad használni. Mivel a pattanások és pattanások elleni gyógyító agyagmaszknak van egy hátránya: sok olajat és Bőrből sok olajat és nedvességet, ami szárazsághoz és erős Szárazsághoz és a bőr erős feszülésérzetéhez. Különösen akkor, ha nagyon zsíros a bőröd, gyakran jól kijönnek a gyógyító agyagmaszkokkal. Mindazonáltal érdemes Bőrét a kezelés után egy könnyű krémmel, géllel vagy testápolóval bekenni krém. Ez megakadályozhatja, hogy a bőr még több olajat termeljen, annak érdekében, hogy a kiszáradás ellen.
Fekete köményolaj: Az a tény, hogy egy olaj segíthet a hibás, zsíros bőr és a pattanások ellen persze nem elsőre tűnik fel. Hiszen általában azt szokták tanácsolni, hogy a bőrt úgy tartsuk, ahogy minél kevesebb zsírt tartalmazzon. Különböző tanulmányok szerint azonban a feketeköményolaj valóban szabályozó hatással van a faggyúmirigyekre. Ez elsősorban a magas Illóolajnak köszönhető, amely különösen antibakteriális hatású. Ezenkívül a feketeköményolaj antioxidáns és antimikrobiális hatást is tulajdonítanak. Ha szeretné megtapasztalni a A feketeköményolaj hatását, akkor este, mielőtt a feketeköményt az arcára kenje Arcát lefekvés előtt. Néhány csepp is elég. A gyulladt gennyes pattanások esetén ne masszírozza be az olajat, nehogy felnyíljanak a gennyes pattanások Ne nyissa fel a pustulákat.
És végül néhány alkalmas recept a hibás bőrre Problémás bőrre:
- Gyógyító agyag sósavval készült arcszappan
- Gyógyító agyag és méz maszk
- Arcmaszkok zsíros bőrre és pattanásokra
- Kecsketejes sósavas szappan
Be the first to comment