A méhviasz fontos adalékanyag a kozmetikai termékekben. A méhviasz különböző fajtákban kapható.
INCI: Cera Flava, Cera Alba
Méhviasz – mely típusok állnak rendelkezésre
A méhviaszt a mézelő méhek választják ki a méhsejtek építéséhez. A tiszta viasz nyerhető a méhsejtek centrifugálásával és megolvasztásával vagy kémiai kivonással. A természetes minőség sárgás színű a propoliszból származó úgynevezett flavonoidoknak és a virágporból származó karotinoidoknak köszönhetően. Cera flava néven is ismert. Létezik fehér viasz is, amelyet cera alba néven is ismerünk. Ez a méhviasz fehér színű, ami a viasz kivonása után peroxidokkal vagy krómsavval végzett fehérítési eljárásnak köszönhető. Léteznek alternatív fehérítési módszerek is, amelyek nem használnak vegyi anyagokat.
Améhviasztulajdonságai éshatásai
A zsírokhoz és olajokhoz képest a méhviasz keményebb, porózusabb és kevésbé olajos. Könnyen gyúrható 20°C-on, és 60°C körül kezd el olvadni.
Kémiai szempontból a viasz nagyrészt vízben nem oldódó vagy hidrofób természetes anyag, azaz úgynevezett lipid. Kémiai szempontból egyszerűbb szerkezetük miatt különböznek a zsíroktól és az olajoktól. A méhviasz úgynevezett egyszerű észter, míg a zsírok és olajok hármas észterek. A méhviasz zsírsavészterekből, viaszalkoholokból, cerotinsavból, melissinsavból és paraffinszénhidrogénekből áll. Az emulgeáló tulajdonságért a cerotsav észterek felelősek.
A viaszról azt is mondják, hogy egy nagyon kompatibilis zsírkomponens. Ezek a tulajdonságok teszik a méhviaszt ideális termékké a kozmetikai termékek széles skálájának előállításához. A kozmetikai termékekben bőrvédő és hidratáló tulajdonságokkal rendelkezik. Könnyű védőréteget képez a bőrön, amely jótékony és nyugtató hatással van a bőrirritációra és a bőrszárazságra. Általában 0,5-1%-os koncentrációt használnak. A lecitinekkel kombinálva kellemes állagot biztosít a kozmetikai krémekben és kenőcsökben. A klasszikus emulgeálószerekkel együtt azonban sokan a méhviaszt tartalmazó kozmetikai termékeket túl szilárdnak és viaszosnak találják, és filmréteget hagynak a bőrön.
Termékek reklámpartnere**
Használja a kozmetikumokban
A krémek és kenőcsök mellett a méhviaszt a kozmetikumokban is gyakran használják ajakápolási termékek és úgynevezett testolvasztók vagy masszázsrudak előállításához. Ezek szilárd formában lévő testvajak vagy testkrémek, amelyek a szilárd szappanokhoz hasonlítanak. A dekoratív kozmetikumokban is használják. Kisebb mértékben hajápoló és hajformázó termékek gyártásánál is használják. A viasz fontos nyersanyag, amelyet a kozmetikai termékek gyártásán kívül a gyógyszeripar is felhasznál kenőcsök, krémek és paszták előállítására.
A méhviasz helyettesíthető mesterséges viasszal. A méhviaszt tartalmazó termékek csomagolásán általában a következő felirat szerepel: „Valódi méhviaszt tartalmaz”. A gyertyák gyártásához is nagy mennyiségben használják. Az élelmiszeriparban is fontos termék. Itt bevonó- és elválasztóanyagként használják a zselatint tartalmazó édességek gyártásánál. A méhviaszt azonban csak viszonylag kis mértékben használják fel síviasz, impregnálószerek, viaszfesték és egyéb vegyipari termékek előállítására.
A szappan összetevőjeként
A méhviaszt nagyon takarékosan használom a saját szappankészítésem során. Nem ajánlom, hogy 4%-nál többet használjak, mert különben a mosás utáni bőrérzetet gyorsan negatívan befolyásolja. Emellett a szappanragasztó gyorsan besűrűsödik tőle, így márványozásra nem alkalmas.
Vásároljon méhviaszt
A sárga viasz természetes, bár ma már sok fehér fajta is létezik, amelyek nem használnak kémiai fehérítési módszereket. Gyakran egyszerűbb fehérített méhviaszt használni, legalábbis a kozmetikumok színezésénél. Egyébként azonban én mindig a sárga méhviaszt részesíteném előnyben, ami többek között a
Naturshop Dragonspice
oldalon kapható.
8 Trackbacks / Pingbacks
Comments are closed.