A kézkrémek hasznos gyógymódot jelentenek a kicserepesedett és érdes kezekre, különösen télen. Hidratálják a kéz érzékeny bőrét, és gyakran zsírosak. Az Ökotest fogyasztói magazin a közelmúltban számos népszerű kézkrémet, köztük a natúrkozmetikai kézkrémeket is górcső alá vette.
Az Ökotest 2019-es kézkrémtesztje
Az Ökotest kézkrémtesztjében 50 különböző kézkrémet teszteltek, amelyek ismert gyártóktól és különböző magánmárkáktól származnak. A tesztelt termékek között voltak normál szupermarketek, bio- és bioboltok, valamint drogériák krémjei is. Az ismert márkaneveknek és a natúrkozmetikai kézkrémeknek is meg kellett felelniük a szigorú tesztkritériumoknak. A teszt fő hangsúlyt a kézkrémek összetevőire és arra fektették, hogy mennyire tolerálja azokat a bőr és a környezet.
Ha a bőr repedezett, a baktériumok és a méreganyagok könnyebben bejutnak a szervezetbe a bőrön keresztül. A tesztelt kézkrémek némelyike valószínűleg káros anyagokat tartalmaz.
Az Ökotest kézkrémtesztjének eredményei
A teszt során kiderült, hogy 50 teszttermékből 25 „nagyon jó” eredményt ért el, ami figyelemre méltó eredmény. Nem meglepő módon a natúrkozmetikai kézkrémek végeztek az élen. Az Ökotest ugyanis nagy jelentőséget tulajdonít a természetes olajoknak és zsíroknak, és leértékeli a szintetikus anyagokat, szilikonokat és paraffint tartalmazó termékeket.
Tizenegy további termék kapott „jó” minősítést. Kilenc kézkrém a „rossz” és a „nem kielégítő” közötti értékelést kapta. Különösen jól ismert márkákról derült ki, hogy olyan káros anyagokat tartalmaznak, amelyeknek sem a bőrön, sem a környezetben nem lenne szabadna lenniük. A legtöbb ilyen termék úgy hirdeti magát, hogy különösen alkalmas az érzékeny bőrre.
A legproblémásabb összetevők közé tartoznak az ásványolaj alapú viaszok és zsírok, valamint a szintetikus polimerek és a Lilial, egy olyan anyag, amelyről feltételezhető, hogy károsítja a szaporodást. A Lilial-t állatokon is tesztelték, ami azt jelenti, hogy ezek a Lilial-t tartalmazó kézkrémek nem tisztán állatmentes kozmetikumok. Továbbá felfedeztek egy diazolidinil-karbamid nevű tartósítószert, amely képes formaldehidet kibocsátani. A formaldehid a gyanú szerint rákkeltő, allergiát kiváltó és a nyálkahártyákat irritáló hatású.
A paraffinok és a szilikonok további olyan anyagok, amelyek problémásak lehetnek. A natúrkozmetikumokból készült kézkrém általában a legjobb választás. Paraffinokat, polimereket és szilikonokat nem szabad használni a natúrkozmetikumokban. Ez mind a bőrnek, mind a környezetnek jót tesz.
Ezek az anyagok jót tesznek a kicserepesedett kezeknek
A glicerin a növényi vagy állati zsírok természetes összetevője. Megköti a bőr nedvességét. A glicerint a szappanosítás során keletkező anyagként is ismerjük. Természetes anyagként ezért a natúrkozmetikumokban is használják. A növényi olajok a bőr számára is különösen kedvező tulajdonságokkal rendelkeznek, mivel széles spektrumú zsírsavtartalmukkal táplálják és ápolják a bőrt. Fenntartják a bőr rugalmasságát. Ilyen például a sheavaj, a szójaolaj, a mandulaolaj, a jojobaolaj, a kókuszolaj és az olívaolaj. Ha azonban ilyen összetevőket tartalmazó kézkrémeket keres, akkor valódi natúrkozmetikumokat kell keresnie. A növényi olajok és zsírok sokkal drágábbak, mint a szintetikus változatok, ezért a hagyományos kozmetikumgyártók takarékosan használják őket.
Még több tipp a kézápoláshoz
Ideális, ha házilag készített vagy vásárolt természetes szappannal mossa meg a kezét. A felületaktív anyagokat tartalmazó folyékony szappanok kiszárítják a kezet, még akkor is, ha a csomagolásukon más áll. Az értékes növényi olajokból és zsírokból készült szappan viszont zsírtartalmának köszönhetően megakadályozza a kiszáradást.
Be the first to comment