Bár a pálma és a pálmamagolaj nem mentes az ellentmondásoktól, a szappankészítőknek érdemes közelebbről megvizsgálniuk a pálmamagból származó zsír tulajdonságait. A pálmamagolaj könnyen beépíthető a házi készítésű szappanokba, és sok habot és jó szilárdságot biztosít a szappanrudaknak. A pálmamagolaj szappanokban való felhasználása tehát elvileg jó dolog, feltéve, hogy tanúsított olajról van szó.
Pálmamagolaj
A pálmamagolajat az olajpálma terméséből nyerik. Ez eredetileg Afrikából és Angolából származik, és akár 30 méter magasra is megnő. Egy növény akár 4000 darabot is teremhet a körülbelül 3-5 cm-es gyümölcsökből. Ma Malajziában, Indonéziában és Dél-Amerikában termesztik, ahol a gyümölcshúsból pálmaolajat, a magból pedig pálmamagolajat állítanak elő.
Miután a pálmaolaj kinyeréséhez felhasználták a gyümölcshúst, a magokat szárítják, őrlik és préselik. A pálmamagolaj akár 80 %-ban laurinsavból áll. Ez a telített, közepes láncú zsírsavak közé tartozik, és felületaktív tulajdonságokkal rendelkezik. Ezek a természetes tenzidek képesek az olajos és zsíros anyagokat folyadékokkal emulgeálni, és erős szappanos tulajdonságokkal rendelkeznek.
Ez a kozmetikai iparban széleskörű alkalmazásokat eredményez. Kellemes funkciói miatt gyakran használják vegyszermentes szappanok és testápolási termékek, például testápolók vagy testvajak előállításához. A kókuszolajhoz hasonlóan 25 °Celsius alatti hőmérsékleten szilárd. A testen kellemesen olajjá olvad, és a tartós bőrápolás mellett kellemes hűsítő hatást hagy maga után.
Pálmamagolaj a szappanokban
Ha pálmamagolajat szeretne használni saját szappankészítéshez, nem szabad összetéveszteni a pálmaolajjal , amelyet ugyanolyan gyakran használnak. E két olajnak mind a tulajdonságai, mind a szappanosítási értékei különböznek. A pálmamagolaj azonban ugyanúgy alkalmas szappankészítésre, mint a pálmaolaj. Valamivel enyhébb a bőrön, és a természetes szappan gazdag habzást ad, amely a kókuszolajéhoz hasonló.
Csak a kész természetes szappan keménysége nem különbözik a pálmamagolajétól, mivel az ezzel az olajjal készült szappanok kellemesen kemények és tapadósak. A pálmamagolajat ezért gyakran használják a természetes szappanok alapolajaként, amely szintén sok habot eredményez. Legfeljebb 40 %-os koncentrációt ajánlok.
Tiszta pálmamagolajos szappan
A 100 % pálmamagolajból és a szükséges mennyiségű lúgból készült tiszta pálmamagolaj szappan már néhány hetes érlelési idő után nagyon kemény lesz, és gyakori mosás után is megőrzi a formáját. Ennek a természetes szappannak az állaga különösen sima, egyenletes és nagyon finom. Tisztán vizuálisan a pálmamagolajos szappan nagyszerű. A szappan sok habot is képez, bár nagy buborékos és nem túl stabil. Itt felismerhető a kókuszolajjal való hasonlóság. A meglehetősen világos színű pálmamagolajos szappan illata meglehetősen semleges, de ápoló tulajdonságairól eltérő vélemények vannak. A kókuszolajhoz hasonlóan a pálmamagolaj nagy mennyisége a természetes szappanban kissé szárító hatású lehet. Hidratáló hatása ezért átlagosnak értékelhető. Következtetés: Tisztító szappanként ajánlott, jelentős ápoló hatás nélkül.
2 Trackbacks / Pingbacks
Comments are closed.