Csak azért, mert csökken a hőmérséklet és egyre kevesebb a napsütéses nap, még nem jelenti azt, hogy le kell mondania a napvédelemről. Amint azt bármelyik bőrgyógyász megerősíti, nem feltétlenül csak nyáron jelentkezik minden UV-károsodás. A bőr télen is ki van téve az UV-sugárzásnak. Óvatosságra int, különösen a napsütéses őszi napokon vagy havazáskor. A bőr naptól való védelme tehát egész évben fontos.
Persze a hűvösebb hónapokban alacsonyabb az UV-szint, de az is igaz, hogy a napsugárzás okozta károsodás a legnagyobb oka az öregedés látható jeleinek, például a finom vonalaknak, a pigmentfoltoknak és az öregségi foltoknak – és részben felelős a bőrrák kialakulásáért is.
Három ok, amiért télen is érdemes napvédőt viselni
- Az UVA-sugarak egész évben ugyanolyan erősek – Bár télen talán nem érezzük olyan erősnek a napot, télen is ugyanannyi UVA-sugárzás éri, mint nyáron a strandon. Az UVA-sugarak hosszabb hullámhosszúak, mint az UVB-sugarak, és mélyebben hatolnak a bőrbe. Bár az UVA sugárzás nem okoz leégést, kedvez a bőr korai öregedésének és a bőrkárosodásnak.
- A hó visszaveri az UV-sugarakat – A hó a napsugarak akár 80 százalékát is visszaveri. (A homok csak körülbelül 17 százalékot ver vissza.) Ha egy napos napon a hóban játszunk vagy sportolunk, az dupla adag UV-sugárzást eredményezhet.
- Fogyasszon naptejet – Nem ez a legfőbb oka annak, hogy télen naptejet viseljen, de ettől még fontos. Hiszen a naptej nyitott tubusát 12 hónap után ajánlott kidobni. A legtöbben tehát egy évig tartják meg a nyári napkrémet, majd a következő nyáron kidobják. Miért pazarolnánk tehát a jó naptejet? Tartsa jól látható helyen a krémet, és használja következetesen, mielőtt kimegy a szabadba.
De mi is valójában a legjobb naptej az év minden egyes napjára?
Mi a természetes fényvédelem?
A hagyományos fényvédők olyan vegyi anyagokra támaszkodnak, mint az oktil-akrilát, az avobenzon, az oktinoxát, az oktiszalát, az oxibenzon, a homosalát és a helioplex, hogy elnyeljék a bőrön a nap káros sugarait. Az utóbbi években egyre nagyobb aggodalomra ad okot, hogy ezek a kémiai szűrők szabadgyökös károkat okozhatnak, és néha megzavarhatják a hormonrendszert.
A természetes fényvédők teljesen másképp működnek. Olyan aktív ásványi összetevőket használnak, mint a cink-oxid és/vagy titán-dioxid, hogy széles spektrumú védelmet nyújtsanak, amely tükörként viselkedik, visszaveri az UV-sugarakat – ahelyett, hogy elnyelné azokat a bőr.
Mi a jó a természetes fényvédőkben?
- Tudod, hogy széles spektrumú védelmet kapsz anélkül, hogy olyan összetevőket juttatnál a szervezetedbe, amelyek szabad gyököket hozhatnak létre.
- A bőröd a tested legnagyobb szerve, ezért mindig olyan termékeket részesítek előnyben, amelyek csökkentik a felesleges vegyi anyagoknak való kitettséget.
- Ezek kíméletesebb megoldást jelentenek, amelyek valószínűleg nem okoznak irritációt, és tökéletesek, ha érzékeny a bőröd.
Készítsd el a saját naptejed – Természetes házi naptej receptje
A recept Kathrin Lestrange-tólszármazik a begrazia.com oldalról
Ebben a házi napkrém receptben számos összetevő természetes SPF (fényvédő faktor). Ez egy természetes recept, és nem vizsgálták meg a pontos SPF-értékeket szabályozó szervekkel. Emiatt nem tudok és nem is szabad állításokat vagy akár feltételezéseket tenni a kombinált SPF-ről.
Az egyes összetevők alacsony SPF-nek számítanak, és általában ezeken a szinteken szerepelnek:
- Mandulaolaj – SPF 5 körül
- Kókuszolaj – SPF 4-6
- Cink-oxid SPF 2-20, a felhasznált mennyiségtől függően
- Vörös málnamagolaj SPF 25-50
- Sárgarépamagolaj – SPF 35-40
- Sheavaj – SPF 4-6
A végső változat sokoldalú fényvédő hatással rendelkezik majd a felhasznált összetevők mennyiségétől függően. Egy egyszerűbb változathoz csak kókuszolajat és shea vajat használj egy kis málnamag- és sárgarépamagolajjal, illetve mérsékelt expozíció esetén egy kis cink-oxiddal.
Házi készítésű napkrém – az összetevők
- ½ csésze mandulaolaj
- ¼ csésze kókuszolaj
- ¼ csésze méhviasz
- 2 evőkanál cink-oxid (Ez a nem nano változat, amely nem szívódik fel a bőrbe. Vigyázzunk, hogy ne lélegezzük be a port).
- Legfeljebb 1 teáskanál vörös málnamagolaj – opcionális
- Legfeljebb 1 teáskanál sárgarépaolaj – opcionális
- 2 evőkanál sheavaj – nem kötelező
Készítsd el a saját napkrémedet – íme hogyan
- Keverd össze a hozzávalókat, kivéve a cink-oxidot, egy tégelyben. Nekem van egy befőttesüvegem, amit csak krémek és testápolók készítéséhez használok.
- Tölts meg egy közepes méretű lábast néhány centiméternyi vízzel, és tedd az üveget a vízfürdőbe.
- Ahogy a víz felmelegszik, az üvegben lévő összetevők elkezdenek olvadni. Időnként keverje meg őket, hogy összekeveredjenek. Amikor az összes összetevő teljesen felolvadt, adja hozzá a cink-oxidot, keverje jól össze, és öntse egy olyan üvegbe vagy dobozba, amelyet tárolásra szeretne használni.
- Keverje meg néhányszor, amíg a krém kihűl, hogy a cink-oxid biztosan beépüljön.
- Tárolja szobahőmérsékleten
Ez egy vendégposzt Kathrin Lestrange-tól a begrazia.com oldalról. Ahogy Kathrin nagyon helyesen mondja, az otthon készített házi napkrémeket nem lehet tesztelni a tényleges fényvédelem szempontjából (legalábbis ez jelentős költségekkel járna). Ezért csak akkor ajánlom a házi készítésű napkrémek használatát, ha a bőrünk csak tipikus hétköznapi helyzetekben van kitéve az UV-sugaraknak. Őszre és télre, egyszerűen csak egy kis bőrvédelemként az ilyen természetes alapú napkrémek biztosan alkalmasak és elegendőek. Ha nyári vakációra, tengerparti nyaralásra megy, vagy a telet a sípályákon tölti, mindig a kereskedelmi forgalomban kapható termékekre kell hagyatkoznia. Csak ezek a termékek garantálják, hogy a bőr megfelelő fényvédelemben részesüljön. Az üzletekben természetes napkrémeket és krémeket is találhat. Többek között nagyon jóminőségű natúrkozmetikumokattalál a
oldalon a najoba.de oldalon