A „szuperzsírosító szappan” kifejezést gyakran használják a szappankészítéssel kapcsolatban. A kézzel kevert, házilag készített szappant mindig szuperzsírosítani kell – ha bőrápoló szappanról van szó. De mit is értünk pontosan szuperzsírozott szappan alatt, és milyen előnyei vannak a szappan szuperzsírozásának? A lúghiány kifejezés is meglehetősen új keletű. Mi az a lúghiány, és van-e különbség a túlzsírozás és a lúghiány között?
Szappan olajokkal és zsírokkal
A szappan a zsírok és olajok elszappanosításával készül. Ha a zsírokhoz és olajokhoz pontosan a megfelelő mennyiségű NaOH vagy kálium-hidroxid oldatot adunk, akkor azok teljesen elszappanosodnak. Lehetőség van azonban a zsírok és olajok arányának növelésére. Ezáltal a végtermékben (azaz a szappanban) marad egy kis felesleges zsírmennyiség, ami hidratálóbbá teszi azt. Ezt a „felesleges zsírt” szuperzsírosításnak nevezik. Újabb, és ezért még nem annyira ismert kifejezés a lúghiány. Ez azt jelzi, hogy mennyi lúg van a zsírokból feleslegesen.
A szappan túlzsírozása – mit jelent ez a szappangyártásban
A zsírtöbblet a zsírnak az a része, amely nem szappanosodott. A szappankészítők mindig számolnak bizonyos mennyiségű felesleges zsiradékkal, mivel ez a felesleges zsír táplálja a bőrt, és megakadályozza a kiszáradást. A 3-10 %-os zsírtöbblet-tartalmú szappanok gyakoriak. Lehetséges azonban ennél magasabb zsírtöbblet is. A következő érvényes: minél magasabb a zsírfelesleg, annál hidratálóbb a szappan. Az erősen túlzsírosított szappanok azonban nem tartanak olyan sokáig.
Erről bővebben a NaOH alatt olvashat.
A szuperzsíros szappan a felhasználási céltól függően
A kéz- és testmosásra szánt szappanoknak a lehető legjobban szuperzsírosítottnak kell lenniük. Az 5-10% körüli túlzsírtartalom az általános. Nagyon száraz bőr esetén azonban a zsírtöbblet magasabb is lehet – ebben az esetben azonban a szappan nem lesz olyan tartós. A borotvaszappanok és a hajszappanok viszont valamivel kevésbé zsírosak. Gyakran elegendő a 2-5% körüli zsírtartalom. A tisztítószappanok sem túlzsírosak. Ezek azonban már nem alkalmasak bőrápolásra.
——————————————-
Szeretne többet megtudni? Akkor töltse le a Kreative Seifen einfach selber machen című ebookot! Ez 200 oldalnyi információt tartalmaz a szappankészítés minden aspektusáról:
Érdemes letölteni a gyakorlati szappankalkulátort is. A szappankalkulátorral pillanatok alatt kiszámíthatja a szappanreceptjéhez szükséges lúg megfelelő mennyiségét.
——————————————-
Új: Lúgbázis
Egy újabb kifejezés, amely talán fokozatosan felváltja a „túlzsírozás” kifejezést, a „lúghiány”. Ennek oka, hogy feltételezik, hogy a szappanosítás során valójában nem maradnak egész zsírmolekulák a lúgosítás során, ezért nem mondható, hogy a szappan túlzsírosodott. Ezért használják a helyesebb lúgos alulszappanosítás kifejezést. Erről azonban bővebben olvashat a túlzsírosítás vagy alulzsírosítás című cikkben. Egyébként a túlzsírozás és az alulzsírozás ugyanazt a számot jelöli. Ez tehát csupán egy elnevezés. A lúghiány és a túlzsírosodás számítása azonos.