Folyékony vagy lágy szappant szeretne készíteni? Akkor tájékozódjon a KOH-val történő szappanosításról. Ugyanis a vízben oldott kálium-hidroxid (KOH) nevű vegyszerrel kálium-hidroxid-oldatot kapunk, amiből lágyszappanpasztát készíthetünk. Ezt a szappanpasztát, más néven lágyszappant otthon is elkészítheted magadnak. A KOH-val történő szappanosítás során azonban néhány dolgot szem előtt kell tartani. Itt elmagyarázom, hogy miben más a KOH-val történő szappanosítás, mint amikor NaOH-val készítesz magadnak szappant, és tippeket adok az úgynevezett vegyes szappanosításhoz is.
Saját szappankészítés NaOH-val vagy KOH-val?
Amikor elkezdtem magam szappant készíteni, alig volt olyan könyv vagy információs oldal a világhálón, ahol strukturált információkat lehetett volna találni a szappankészítésről. Ezért sokáig nem igazán értettem, hogy miért lehet NaOH helyett KOH-t használni. Mivel folyamatosan kapok kérdéseket a KOH és a NaOH, a lágy szappanok, a szilárd szappanok és a vegyes szappanosítással kapcsolatban, szeretnék itt írni valamit a KOH-val történő szappanosításról.
A KOH kálium-hidroxidot jelent. Vízben feloldva a vegyszer lúgot, a káliumlúgot eredményez. A NaOH a nátrium-hidroxid. A NaOH vízben oldva szintén lúgos oldatot, szódabikarbónát eredményez. |
A legtöbb kazánnal foglalkozó szakember ismeri aNaOH-valtörténő szappanosítást . A NaOH és a víz marónátromot eredményez. Ha ezt a nátronlúgot zsírokkal és olajokkal keverjük össze, elszappanosítási reakció megy végbe. Így lehet szilárd szappanokat előállítani.
A KOH-val történő elszappanosítással azonban természetes szappanokat is készíthetünk magunknak. Akálium-hidroxid oldattal (KOH és víz) ugyanis természetes lágyszappanokat lehet főzni, és az úgynevezett kevert szappanosítássorán is alkalmazzák .
A KOH-val és NaOH-val történő szappanosítás különbségei
- A NaOH vízben való feloldásakor szódabikarbóna keletkezik. Ezt zsírokkal és olajokkal együtt szilárd szappanok előállítására használják.
- Ha viszont KOH-t vízben feloldjuk, kálium-hidroxid-oldat keletkezik. Akálium-hidroxid oldatból, valamint olajokból és zsírokból úgynevezett lágy szappanokat állítunk elő .
- KOH NaOH-ból és vízből lúgoldatot is készíthetünk, és ezt a lúgoldatot vegyes szappanosításra használhatjuk .
Szappanosítás KOH-val
Néhány száz évvel ezelőtt a lágyszappant kizárólag Észak-Európában állították elő, gyakran régi halolaj és bálnaolaj felhasználásával, amelyet a jól ismert kikötővárosokban nagy mennyiségben állítottak elő.
De mi is az a lágyszappan?
A szappankészítéshez nátrium- vagy káliumtartalmú lúgra van szükség. Míg a nátrium-hidroxid oldat a zsírokkal és olajokkal való kémiai reakciója miatt szilárd szappant eredményez, addig a káliumos oldattal ez nem lehetséges, a szappan „zsíros” marad, gélszerűnek tűnik.
Ezeket a szappangyártáshoz használt lúgokat növényi hamuból nyerték, amelyet Észak-Európában főként a sűrű erdőkből nyertek, a házi kemencében való elégetéssel. A vízzel való kioldással nyert lúggal csak pasztaszerűen lágy szappant lehetett előállítani. Délen viszont voltak bizonyos sótelepek, amelyek a tengerparti fekvésük miatt magas nátriumtartalommal rendelkeztek, így lehetővé tették a lúgos szódaoldat előállítását, és így a szilárd szappanok előállítását. Ezek természetesen hamarosan Európa-szerte nagy népszerűségnek örvendtek, részben az illatos levendulaolaj-tartalmuk miatt. Annak érdekében, hogy kevésbé függjenek ezektől a drága szappanoktól, a lágyszappant elkezdték sózni. Ennek eredményeképpen jöttek létre a túrószappanok.
Afaggyúszappant, akárcsak a lágyszappant, ma is elsősorban tisztításra használják.
Ha saját szappant szeretne készíteni, ma már vásárolhat iparilag előállított kálium-hidroxid-oldatot, és egyszerűen ezt használhatja a szódabikarbóna helyett. Itt azonban figyelembe kell venni a speciális szappanosítási értéket, amely nem azonos a nátronlúgéval. A KOH-val történő szappanosításkor ezért ismernie kell a KOH speciális szappanosítási számait. Ezután a lágyszappant egy edénybe öntheti és felhasználhatja.
Ezt a KOH-t használom: KOH rendelése (közel 90%-os tisztasággal) – Termékreklám partner**
Mit kell még figyelembe venni a KOH-val történő szappanosításnál?
- A lúgos káliummal történő szappanosítás valamivel lassabb, mint a lúgos szódával történő szappanosítás
- A KOH vásárlásakor mindig figyeljen a tisztasági fokra, mivel a KOH-t gyakran csak 90 %-os tisztaságban szállítják
- A lágyszappanokból később további folyadékkal enyhe folyékony szappanokat lehet előállítani
Mint látható, a KOH-val történő szappanosításnak valójában van néhány hátránya. Ennek ellenére sok szappanfőző szívesen használja a KOH-t, amikor maga is szappant készít. Ennek az az oka, hogy a KOH-val készült szappanok jobban habzanak, mint a tiszta NaOH szappanok, és nagyon stabil habot képeznek. Ez különösen jó a borotvaszappanok esetében. A kálium-hidroxidos szappanok pozitív tulajdonságainak kihasználása és a szilárd szappan előállítása érdekében a vegyes szappanosítás vált elterjedté. A vegyes szappanosítás során mind nátrium-hidroxidot, mind kálium-hidroxidot használunk a szappanosításhoz.
Elszappanosítás KOH-val – Vegyes elszappanosítás
Mint már említettem, a KOH segítségével úgynevezett lágyszappanokat állíthatunk elő. A vegyes szappanosítás viszont NaOH és KOH keverékét használja. Ennek hatására a szappanok állítólag sokkal jobban habzanak. Ez különösen kívánatos a borotvaszappanok és a sós szappanok esetében, amelyek sajnos gyakorlatilag egyáltalán nem habosítanak.
A vegyes szappanosítással történő szappangyártás nem nehezebb, mint az egyetlen lúgoldattal történő szappangyártás. Már csak egy számítási lépést kell elsajátítani.
Ha a szappant nátrium-hidroxiddal és kálium-hidroxiddal együtt akarjuk előállítani, akkor a számítást a következőképpen kell elvégezni:
- Válassza ki a kívánt túlzsírosodási fokot(lúgbázis)
- Számítsa ki az adott szuperzsírosodási fokhoz szükséges NaOH és KOH mennyiségét
- Határozza meg a KOH/NaOH arányt (például 50 : 50)
- A NaOH-t és a KOH-t alakítsa át a kívánt keverési arányra
Számítási példa
Kiválasztottunk vagy kifejlesztettünk egy szappanreceptet, amelyhez 130 g NaOH-ra lenne szükségünk egy 10 %-os szuperzsírtartalmú szilárd szappan előállításához. Ugyanehhez a recepthez 180 g KOH-ra lenne szükségünk, hogy lágy szappant főzzünk.
Most azonban egy jól habzó borotvaszappant vagy sós szappant szeretnénk készíteni, és ehhez NaOH-ra és KOH-ra is szükségünk van. Az aránynak 50:50-nek kell lennie. A számítás így nézne ki:
(50/100)*130 g NaOH = 65 g NaOH
50 % KOH = (50/100)*180 g KOH = 90 g KOH
Természetesen a keverési arány is lehet más. Például használhatunk 20 % KOH-t és 80 % NaOH-t. Ekkor a számítás a következőképpen nézne ki:
(80/100)*130 g NaOH = 104 g NaOH
20 % KOH = (20/100)*180 g KOH= 36 g KOH
Miután kiszámítottuk a NaOH és a KOH mennyiségét, kétféleképpen készíthetjük el a szappant:
- A két lúgot külön-külön összekeverjük, és egymás után adjuk a zsírhoz
- Keverjük össze a NaOH és KOH lemezeket, adjuk a vízhez és készítsünk lúgoldatot (én ezt a módszert részesítem előnyben, mivel csak egy lúgtartályra van szükség)
Termékek hirdetési partnere**
A szappankalkulátorral kiszámíthatja a vegyes szappanosítás mértékét
Ha már megértettük a vegyes szappanosítás kiszámítását, nem nehéz. Nagyon időigényes azonban minden egyes recepthez megtalálni a megfelelő szappanosítási számokat és elkészíteni a számítást. Az ilyen számítás ráadásul hibalehetőségekkel is jár.
Ha a számítások túl bonyolultak vagy túl időigényesek, egyszerűen letöltheti a természetes szappanok és kozmetikumok szappanszámítóját. Ezzel a szappankalkulátorral nemcsak a NaOH és a KOH megfelelő mennyiségéttudja kiszámítani a kívánt szuperzsírosodással, hanem közvetlenül meghatározhatja a két komponens keverékét is. A szappankalkulátor tehát sok időt takarít meg, és megelőzi a számítási hibákat. Az Excel-fájlként mellékelt kalkulátort akár offline is használhatja. Néhány másodperc alatt kiszámítja a szappanreceptjéhez tartozó összes NaOH és/vagy KOH értéket.
A KOH-t egyébként általában csak 90 %-os tisztaságban kínálják. Én személy szerint azonban nem teszek különbséget a számításban, és feltételezem, hogy a KOH-om 100 %-os tisztaságú. Ebben az esetben a szappan kissé szuperzsírosabb lesz, és mindig a biztos oldalon állsz.
Szappanosítás KOH-val csak folyékony szappanhoz
A vegyes szappanosítás mellett természetesen szappanosíthatsz kálium-hidroxiddal egyedül is, azaz nátrium-hidroxid hozzáadása nélkül. A KOH-t hagyományosan például a Beldi szappan készítéséhez használják. Ezt az olívaolajból és kálium-hidroxidból készült szappanpasztát a hammamban használják a test tisztítására. A szappanpaszta azonban meglehetősen szokatlan otthoni használatra. Ehelyett lágyszappant készítünk, majd tovább hígítva folyékony szappant. Ez meglehetősen időigényes, és hátránya, hogy a folyékony szappant tartósítani kell. Mivel a KOH-val történő szappanosítás nagyon sokáig tart, mindenképpen sok időt kell betervezni:
Szappanpaszta készítése
- A legjobb, ha sok olajat tervezünk a szappanrecepthez. Ezután a KOH mennyiségét a kívánt szuperzsírosodásnak megfelelően számítsuk ki.
- Az olajokat ezután fel kell melegíteni (kb. 60 °C-ra).
- A NaOH-hoz hasonlóan a KOH-t is desztillált vízben oldjuk fel. A különbség a szódabikarbónához képest azonban az, hogy nem hagyjuk a káliumos oldatot kihűlni. Ehelyett még forrón adjuk hozzá az edényben lévő olajokhoz.
- A fazék a tűzhelyen marad, és ön adja hozzá a hőt.
- Most bonyolódik a dolog, mert a keveréket botmixerrel keverjük össze, majd egyesül és újra és újra elválik.
- A lágy szappant újra és újra pürésíteni és keverni kell, 15-30 percenként, ami néha jó 2 órát is igénybe vehet. Egy bizonyos ponton azonban elérkezik az idő: a szappanragasztó homogén formát vesz fel, amely némileg a vazelinre emlékeztet.
- Most meg kell határozni a pH-értéket, és szükség esetén beállítani. A lágyszappan akkor van készen, ha a pH-érték maximum 10-es.
- A szappanmasszát most már töltheti egy csavaros tetejű üvegbe.
Folyékony szappan készítése
- adjon 200 g desztillált, frissen forralt vizet 100 g szappanpasztához egy edényben, és várja meg, amíg a paszta feloldódik a vízben. Ez is sokáig tarthat.
- Ha szeretné, most már színezheti és illatosíthatja a folyékony szappant.
- Ezután a folyékony szappant tartósítani kell. Mivel vizet tartalmaz, tartósítás nélkül gyorsan kicsírázna. Ehhez használjon Chemikont vagy C-Kont vagy más, a kozmetikai termékhez megfelelő tartósítószert.
- A folyadékot most már bele lehet önteni egy tiszta, jól megtisztított és fertőtlenített pumpás adagolóba.
Tipp: Nem elég sűrű a folyékony szappan? Akkor állítsa be a viszkozitást sós oldattal. Egyszerűen csak apránként adjon a szappanhoz egy kis sóoldatot, és jól keverje össze. A szappan fokozatosan sűrűbb lesz.
A természetes folyékony szappan készítése ezért nagyon időigényes. Aki azonban hajlandó belevágni ebbe a hosszadalmas folyamatba, annak jutalma egy nagyon enyhe és tápláló folyékony szappan lesz.
3 Trackbacks / Pingbacks
Comments are closed.