Minden szappankészítő gyorsan találkozik a „gélfázis” kifejezéssel. A gélfázis ugyanis a szappanosítás kémiai reakciója által okozott hőfejlődés, amely a formázott szappan gélszerű megjelenéséhez vezet. A gélfázis akkor következik be, amikor az erősen felmelegített szappan lehűl. Ekkor üvegessé és áttetszővé válik, mint egy gél. A legtöbb esetben ez a gélfázis kívánatos a szappangyártás során, sőt, néhány trükkel még ösztönözni is lehet a szappan gélfázisát.
A szappan gélfázisa
A szappankészítés során a lúgot zsírokkal és olajokkal keverjük össze, hogy a szappanmassza létrejöjjön. Amikor a szappankeveréket a keverés után a szappanformába öntjük, egy bizonyos idő után gyakran gélfázis alakul ki (ehhez hőre van szükség). A szappan gélfázisa a szappanforma közepétől indul, és szétterjed a többi területen. A szappanmassza „üvegessé” és részben ismét folyékonnyá válik. A massza nagyon forróvá is válik (kb. 60-70 °C). A gélfázisban a lúg és a zsír egyesül. Ha a szappanosítási reakció lelassul, a szappan is újra lehűl, és a szappan szilárdabbá válik.
Miért kívánatos gyakran a szappan gélfázisa?
A gélfázis a legtöbb esetben kívánatos, mivel lerövidíti a szappan érési idejét, egyenletesebbé és szilárdabbá teszi azt. A gélfázisú szappanokat hamarabb kivehetjük a formából és vághatjuk. A gélfázison nem átesett szappanok ezért általában hosszabb ideig puhák, és nem vághatók azonnal.
Amikor a gélfázis inkább nem kívánatos
A nem gélfázison átesett szappanok általában nem keményednek meg olyan gyorsan, és a szappanosítási folyamat nem megy végbe olyan gyorsan. Az érlelési időt ezért meg kell hosszabbítani. Emiatt általában van értelme a gélfázis elősegítésének, bár vannak kivételek: A gélfázis hajlamos elszínezni a szappant. Hajlamos a bézs vagy sárgás színűvé válni. Ha szép, gazdag színű márványozást szeretne létrehozni, vagy ha egyszerűen csak fehér szappant szeretne, a gélfázist szükség esetén el kell hagyni.
A gélfázist más esetekben is el kell kerülni. Ez elsősorban a tejes szappanok esetében van így. A tejszappanok olyan szappanok, amelyekben a lúg elegyítéséhez használt vizet tejjel helyettesítik. Vannak azonban olyan szappanok is, amelyekhez csak kis arányban adnak tejterméket. Ha egy szappan tejet vagy tejterméket tartalmaz, a gélfázist lehetőleg kerülni kell. Ennek oka, hogy ha a szappanmassza túl forró lesz a formában, a tej kioldódhat, és a szappan használhatatlanná válhat. Ebben az esetben megoszlanak a vélemények. Egyes főzők biztosak abban, hogy a tejes szappanok a gélfázist is elviselik, de az én tapasztalataim másként szólnak. Ezért én mindig tartózkodom a tejszappanok gélfázisának elősegítésétől. A gélfázis nagyrészt elkerülhető, ha nem használunk szigetelést, vékony falú szappanformákat vagy egyedi formákat használunk, és a formákat hűvös helyen helyezzük el. Erre alkalmas egy hűvös pince, de akár az erkély vagy a terasz is (feltéve, hogy a külső hőmérséklet ezt lehetővé teszi).
Egyébként a cukrot, mézet és egyéb cukros adalékanyagokat tartalmazó szappanokat nem szabad pluszban szigetelni. Ezek általában maguktól is sok hőt fejlesztenek.
Ha a gélfázist kihagyjuk, a szappan érési idejét 2 héttel meg kell hosszabbítani!
Hogyan lehet a gélfázist elősegíteni
Ezt úgy érhetjük el, hogy a szappan formázása után nagy mennyiségű hőt adunk a szappanhoz. Általában elegendő a szappanformát vastagon törölközőbe vagy takaróba csomagolni. Nagyobb mennyiségű szappan (kb. 1 kg vagy annál több zsír) nagyobb valószínűséggel megy át a gélfázison, mint a kisebb mennyiségek. Ha a szappanragasztót kis formákba vagy egyedi formákba tölti, vagy kis mennyiségű szappant kever, kisebb a valószínűsége a gélfázisnak. Ezekben az esetekben azonban nagy hő hozzáadásával elősegítheti a szappan gélfázisát. Például helyezze a kis szappanformát egy forró vizes palackra, radiátorra vagy akár egy elektromos takaróra. Alternatív megoldás, amit én személy szerint ökológiai szempontból kevésbé ajánlok, hogy a gélfázist a sütőben melegítjük fel. A szappanformát vagy az egyes formákat egy-két órára 50-70 °C-os sütőbe helyezzük. Ennek serkentenie kell a szappan gélfázisát.
A gélfázis elősegítése érdekében a szappanformát alaposan szigeteljük, és a szappanra kívülről sok plusz hőt adunk, hogy a gélfázist serkentsük. A gélfázist azonban nem csak a szappanforma meleg csomagolása, hanem maga a szappanforma is elősegíti. A vastag falú szappanformák, például a fából készült tömbformák ugyanis megtartják a hőt, és ezért szintén kedvezően hatnak a gélfázis kialakulására. A vékony falú formák és a kis egyedi formák ezért kontraproduktívak.
Összefoglalva:
- Vastag falú, nagy szappanformák használatával.
- A nagyméretű szappanformák gondos szigetelésével.
- A kis szappanformákat 50 °C körüli hőmérsékletű sütőbe helyezve.
1 Trackback / Pingback
Comments are closed.