A borotvaszappan egy igazán nagyszerű dolog. Hiszen a borotválkozás nagyon könnyű a borotvaszappannal, és a bőr egyszerre táplált, puha és sima lesz. Itt megtudhatod, hogyan kell borotvaszappant készíteni, és milyen összetevőkre van szükség.
Borotvaszappan készítése
Saját borotválkozószappant készítenél? Természetes összetevőkkel ápolni, hidratálni és nyugtatni a bőrét – mindezt borotválkozás közben? Ez lehetséges! Saját szappant nemcsak a kéz, az arc és a test tisztításához, hanem borotválkozáshoz is készíthetsz.
A borotvaszappanok nagyon kíméletesek a bőrhöz, és borotválkozás közben hidratálják azt. Ráadásul természetes összetevőkből készülnek, amelyeket bőrtípusodnak megfelelően választhatsz! A borotválkozáshoz szükséges szappan elkészítése ezért kiváló ötlet. Kíváncsi vagy, hogyan készítsd el saját borotvaszappanodat? A borotvaszappanok ugyanúgy készülnek, mint a többi természetes szappan.
Különböző olajok használatával és egyéb összetevők hozzáadásával sokféle eredmény érhető el. Ez teszi a házilag készített borotvaszappanokat különösen táplálóvá és bőrbaráttá. A borotvaszappanok esetében kétszeresen is profitálunk a természetes szappanok természetesen előforduló glicerin tartalmából:
- A glicerin hidratáló hatású, és így ápolja a bőrt borotválkozás közben.
- A glicerin puhítja a szőrt és megkönnyíti a borotválkozást.
Készítsen saját borotvaszappant – a habzó tulajdonságok
Fontos, hogy a borotvaszappan kellően stabil habot képezzen. A hab ne legyen nagy buborékos, hanem szilárd és krémes. Az ideális állag kissé a tejszínhabra emlékeztet. A borotvapenge csak így tud tökéletesen siklani a bőrön.
A legjobb, ha borotvaecsetet használ, hogy optimalizálja az érlelt szappan habzását. Természetesen ecset nélkül is megoldható. A kókuszolaj és a babassuolaj különösen alkalmas a habosításra. Szinte minden szappanreceptben habzó alapolajként használják őket. A habstabilizáló ricinusolajjal kombinálva rengeteg stabil habot eredményeznek, ami olyan fontos a tökéletes borotvaszappanhoz.
Az avokádóolajat szintén gyakran használják. Az általa létrehozott hab lágy és krémes. Pontosan olyan, amilyennek a tökéletes borotvahabnak lennie kell. A még stabilabb hab létrehozásához a borotvaszappanokat gyakran keverik szappannal. Ez azt jelenti, hogy a lúgot NaOH és KOH keverékével szappanosítják. Az így kapott habnak stabilabbnak és gazdagabbnak kell lennie. Kattintson ide a vegyes szappanosítás bemutatójáért.
A sztearinsav szintén népszerű adalékanyag a borotvaszappanokban, mivel gazdag és stabil habot lehet vele készíteni. Mivel azonban a sztearinsavval nem olyan könnyű dolgozni, írtam egy rövid útmutatót róla. Itt találod a sztearinsavas borotvaszappan receptjét, amelyhez én is vegyes szappanosítást használtam.
A másik fontos szempont azonban a szappan zsírossága. Minél kevésbé szuperzsíros a szappan, annál lágyabb lesz a hab.
Borotvaszappan készítése – szuperzsírosítás
A túl kevés felesleges zsírt azonban kerülni kell. Ez ugyanis védi és ápolja a bőrt az irritáló borotválkozás alatt és után. Különösen az érzékeny bőrt stresszeli a borotválkozás, és kiszárad. Ez a bőr kellemetlen feszüléséhez vagy akár apró, gyulladt pattanásokhoz is vezethet. Minél szárazabb és érzékenyebb a bőr előzetesen, annál nagyobb mértékben kell túlzsírozni. Az átlagos érték 4-7 %. A bőrt a hab védi, majd a nem szappanosított összetevők táplálják és hidratálják.
Adalékanyagok a borotvaszappanhoz
A borotvaszappanba a fő összetevőkön kívül a szappanosított olajok, gyógynövények vagy illóolajok is belekerülhetnek. Különösen alkalmasak a bőrre nyugtató és gyulladáscsökkentő hatású gyógynövények és illóolajok. Ezek közé tartozik a kamilla, a zsálya és az olyan illóolajok, mint a levendula vagy a rozmaringolaj.
A teafaolaj is hozzáadható a szappanhoz, ha a bőr nagyon foltos. Ez azonban túl durva a száraz, repedezett bőrhöz. A citrusolajok, például a narancs kellemes illatot adnak a borotvaszappannak. Ha gyógynövényeket szeretne használni, kerülje az őrölt összetevők hozzáadását. Ezek nem illeszkednek olyan jól egy borotvaszappanba, és még a pengékbe is beleakadhatnak. A gyógynövényeket főzheti intenzív teafőzetként, és hagyja kihűlni. Ezt az infúziót aztán felhasználhatja a lúg elkeveréséhez.
Mint már említettük, a glicerin is remek összetevője a házi borotvaszappanoknak. Ha fokozni szeretné ezt a hatást, akkor glicerint adhat a szappanhoz. Egyszerűen adjon 1 evőkanál glicerint (1000 g zsiradékonként) a besűrűsödött szappanragasztóhoz, és keverje bele.
Gyakran ajánlják azt is, hogy a borotvaszappanhoz kaolint vagy más agyagot adjunk. Ettől nemcsak a szappan lesz szép, hanem az adalékanyagok a borotvapengét is könnyedén siklani hagyják a bőrön.
Megfelelő szappanformák borotvaszappanhoz
Ha szeretné megkönnyíteni a dolgát, öntse a szappankeveréket közvetlenül kis formákba vagy poharakba, amelyekből a szappant nem veszi ki. A szappan a formában maradhat, és egyszerűen közvetlenül az edényben habosodik. Fontos, hogy a borotvaszappant használat után mindig hagyja alaposan megszáradni.
És itt van egy másik borotvaszappan recept: Borotvaszappan, egyszerű recept
5 Trackbacks / Pingbacks
Comments are closed.