Színesen márványozott, természetesen sárgás vagy hófehér? Ha már készített egy-két szappant, akkor biztosan olyan szappant szeretne, amely teljesen az Ön elképzelései szerint van kialakítva. Amikor szappanreceptet dolgoz ki, a legjobb, ha a szappan megjelenésére és színére gondol. A színezésbe ugyanis beleszólhatsz, és nem szabad a véletlenre bíznod – kivéve, ha tisztán természetes szappant szeretnél főzni.
Ne bízza a szappan színét a véletlenre
Ha a szappanban nem használunk színezőanyagokat, azaz nem használunk pigmentet, festéket, gyümölcslevet stb., akkor a szappan általában a felhasznált olajoknak és zsíroknak megfelelő színt vesz fel. A szappannak ez a természetes színe azonban nem mindig kívánatos.
A szappan színét elsősorban a szappanreceptben használt olajok és zsírok határozzák meg. Ha sok zöld növényi olajat használ, például olíva- vagy avokádóolajat, a szappan színe világos vagy erősen zöldes lesz. A sárga olajok viszont sárgás színű szappanokat eredményeznek, a sárga és zöld növényi olajok keverékei pedig krémsárgától a világoszöldig terjedő színű szappanrudakat. A finomított zsírok, mint például a fehér sheavaj , nagyon nagy mennyiségben használva szintén világos fehér szappanokat eredményezhetnek.
A zsírok típusa | Fehér szappanokhoz való zsírok és olajok (lehetőleg finomítottak) |
Habzó zsírok | A kókuszolaj gyönyörűen fehér. A finomított pálmamagolaj szintén fehér szappanokat készít. |
Vajak | Finomított sheavaj (szintén nagyszerű: tiszta sheavaj szappan), valamint mangó- és kakaóvaj. |
Növényi olajok | Mivel ezek nem mindig teljesen világos színűek, hanem néha kissé sárgásak, használjuk őket takarékosan: Sáfránymagolaj, mandulaolaj és napraforgóolaj. |
Állati zsírok | Disznózsír |
Az olajokon és zsírokon kívül más szempontok is megadják a szappan alapszínét. Először is a gélfázis , amely szintén befolyásolja a szappan színét.
A gélfázisnak előnyei vannak: Ha a természetes szappan már átment a gélfázison, akkor általában hamarabb formázható és vágható. Emellett simább és kellemesebb tapintású.
A gélfázisban lévő szappanok azonban sajnos sárgás vagy bézs színűvé válnak, ami nem mindig vonzó vagy kívánatos. Ha szép fehér szappant szeretne, mindenképpen meg kell akadályoznia, hogy a szappan gélesedjen.
Figyeljen a szappan illatára is. Vannak ugyanis olyan illóolajok, amelyek egy bizonyos tárolási idő után elszínezik a szappanragasztót, vagy sárgává, barnává vagy bézs színűvé teszik a szappant. Kényelmes azonban, hogy a legtöbb, kifejezetten szappankészítésre szánt parfümolajok szállítói jelzik, hogy az adott parfümolaj befolyásolja-e és milyen mértékben az Ön által készített szappan színét. Ezért szükség esetén elkerülheti az ilyen parfümolajokat.
Színezőanyagok a természetes szappanok színezéséhez
Szeretné szappanját nagyszerűen márványozni vagy gazdag, tartós színűre festeni? Akkor sokféle színezőanyag közül választhat: pigmentek és színezékek. De mi a különbség? Egészen egyszerűen a pigmentek oldhatatlan színrészecskék. Nem oldódnak fel vízben vagy olajban. A színezékek ezzel szemben oldódnak. A színezéktől függően vízben vagy olajban oldódnak.
——————————————-
Tipp: A naturseife-und-kosmetik.de ebookja:
——————————————-
Színezékek
Mint említettük, a pigmentek oldhatatlan részecskék. A pigmentek közé tartoznak a földek (agyag és ásványi földek) és az oxidok, köztük a titán-dioxid, a vas-oxid és a cink-oxid. A népszerű micák, csillogó szilikátásványok szintén pigmentek. Ezért ezek is oldhatatlanok. A konyhai keményítő, amelyet gyakran használnak fürdőbombák készítéséhez, szintén pigment.
A pigmentek használata:
- Mérjünk vagy mérjünk ki egy kis mennyiséget (por alakú pigmentek)
- Szórjuk szét egy kis olajban, és keverjük jól össze, amíg nem látszik csomómentes
- Adja az eloszlatott keveréket a besűrűsödött szappanragasztóhoz
- Keverje össze újra botmixerrel, hogy eltávolítsa a csomókat
A pigmentek jó alternatívát jelentenek, hogy a szappan stabil és könnyen színezhető legyen. A pigmentek mennyiségével azonban általában lassan kell dolgoznia a kívánt eredmény eléréséhez.
Színezőanyagok
A színezőanyagok por alakban és kész keverékként, folyékony formában is kaphatók. A folyékony szappanfestékek természetesen különösen praktikusak és könnyen adagolhatóak. Inkább színezőport használna (általában olcsóbb)? Akkor a port feloldhatja egy kevés vízben, például a várakozási idő alatt, amikor a lúgnak le kell hűlnie. A színezőanyagok adagolása azonban néha nem olyan egyszerű, és fokozatosan kell eljutnia a megfelelő arány megtalálásáig. Egy kis csipetnyi színezőpor 20-30 ml vízhez általában elegendő.
Bármennyire is egyszerű a színezékek használata, van egy apró hátrányuk: a színezék később a szappanhabot is elszínezheti. Ez különösen akkor fordul elő, ha túl nagy adagot használ. A színezék „elvándorolhat” és keveredhet más színekkel is, amit szintén vérzésnek neveznek. Túladagolni azonban nem szabad.
Pigmentek és színezékek – feldolgozás
Mind a pigmentek, mind a színezékek közvetlenül a besűrített szappanragasztóhoz adhatók, de lehetőség szerint mindig előzetesen fel kell őket oldani vagy diszpergálni. Mivel a pigmentek általában oldhatatlan részecskék, csak olajban vagy vízben diszpergálhatók. Ez azt jelenti, hogy a porokat kis mennyiségű vízbe vagy olajba keverjük és egyenletesen eloszlatjuk.
Más a helyzet a színezékekkel. Ezek vízben vagy olajban oldódnak (az oldhatóságról általában a gyártó ad tájékoztatást). A színezőanyag tehát közvetlenül feloldódik, majd cseppenként hozzáadható a szappanragasztóhoz. A diszpergált pigmenteket is fokozatosan a szappanragasztóba öntjük. A színezéket ezután jól el kell keverni a ragasztóban, ami kézi keverővel is elvégezhető.
Mindig igyekezzünk a lehető legkevesebb színt használni. A túl sok szín a fent említett vérzést és a szappanhab elszíneződését okozza. Az erősen elszíneződött habú szappan kevésbé lesz élvezetes, és több munkát igényel a tisztítása.
A szappan színe természetes módon
Vélemény kérdése, hogy a szappan színe csak természetes úton érhető el, vagy színezéket is lehet használni. Ha a természetes színezést részesíti előnyben, vegye figyelembe, hogy a következő dolgok befolyásolják a színt:
- A szappan átment-e a gélfázison (lásd fentebb)
- Az olajok és zsírok színe (finomítatlan vagy finomított)
- Az illóolaj, amely néha rendkívül elszínezheti a szappant
Ezért a szappanrecept kiválasztásakor vagy kidolgozásakor érdemes odafigyelni ezekre a dolgokra, és gondosan megválasztani az olajokat és zsírokat, valamint az illatanyagot.
——————————————-
Saját szappanreceptek kidolgozásához használhatja praktikus szappankalkulátorunkat:
——————————————-
A szappan természetes módon is színezhető bizonyos összetevők felhasználásával. A lúgfolyadékot összekeverheti hideg gyümölcslevekkel, hideg kávéval vagy teával. Narancssárga szappanhoz természetesen a sárgarépalé is jó választás. A kávé szép középbarna tónusúvá színezi a szappant. Ezt azonban főleg akkor használják, ha szagmegőrzésre vágynak, azaz nem kifejezetten színezésre. A kávés szappanok különösen konyhai szappanként ismertek a hagyma, a fokhagyma vagy a hal szagának megkötésére.
A különböző növényekből származó olajkivonatok , földek és oxidok (különböző színű agyagok, iszap, gyógyföld) szintén alkalmasak színezésre. A Holt-tengerből származó iszappal például finom szürke színt hozhat létre, és gyengéd hámlasztó hatást is elérhet. Holt-tengeri iszappal és agyaggal készítettem szappant arctisztításhoz. Mielőtt a száraz iszapot a szappanragasztóhoz adnád, keverd el egy kevés vízben. Így könnyebben eloszlik a szappanragasztóban.
Melyik összetevő milyen színhez?
A szappan színe | Összetevők vagy színezőanyag |
kék | Indigó (növényi színezék) |
barna | Kakaóporral (sütőkakaó) csodálatosan színezhető a szappan (kevés vízben elkeverve). Sajnos, ha túl sokat használunk belőle, a szappanhab is barnává válik, ami mosáskor nem kívánatos. Vannak olyan illóolajok, amelyek a szappant bézsbarnától barnára színezik el. Ezek főként a vanília illatanyagok. A tiszta vanillint is gyakran használják a barna szappanokhoz. A szappanreceptben lévő kb. 500 összes zsiradékhoz viszonyítva kb. 10 g vanillint olvasson fel a zsírokkal együtt. |
krémes fehér | Krémesen fehér szappant kapunk, ha finomított olajokat és zsírokat használunk, de a szappant gélfázison hagyjuk átmenni. Alternatív megoldás színezőanyagokkal: Cink-oxid vagy kaolin. |
sárga | Természetes sárga színt adhat szappanjának, ha finomítatlan sárga olajokat és zsírokat használ. Napraforgóolaj, pálmaolaj, repceolaj, sheavaj – szinte minden finomítatlan változat sárgás vagy zöldes színű. Ha tehát sárga olajokat és zsírokat használsz a szappanreceptedben, a szappanod is sárga, természetes színű lesz. Szintén szép: a körömvirág vagy a gyermekláncfű virágának használata. Adja őket szárítva a szappanragasztóhoz, és keverje össze újra. |
szürke | Holt-tengeri iszap (a teljes zsírtartalom kb. 15-20 %-a) |
zöld | Zöld színű finomítatlan olajok és zsírok. Például avokádóolaj vagy olívaolaj. A zöld agyag szintén lágy zöld színt ad. Intenzívebb színt érhet el tengeri moszat, petrezselyem, spenót, bazsalikom és más zöld növényi részek (természetesen csak nem mérgezőek) hozzáadásával. A növényi részeket felaprítjuk és egy kevés olajban elkeverjük. Ezt az olajkeveréket adjuk a szappanragasztóhoz. Hátránya: mivel a klorofill (a levélzöld) nem fényálló, a szappan kezdetben gazdag zöld színe gyorsan kifakul. Ezért végül gyakran szintetikus színezéket használnak. |
lila | Alkanna |
narancssárga | A narancssárga szappanhoz finomítatlan, sötétsárga olajokat és zsírokat is használhatsz. A megfelelő olajok közé tartozik a finomítatlan pálmaolaj, a homoktövis pépolaj repceolajjal és napraforgóolajjal kombinálva. A lúg elkeveréséhez (cukor vagy egyéb adalékanyagok nélkül) a sárgarépalé is népszerű. |
tiszta fehér | Természetes változatként lehetőleg csak finomított olajokat és zsírokat használjon. Ezek sokkal világosabb színűek, mint a finomítatlan változatok. Fehér szappanokat kaphat finomított sheavaj, kókuszolaj, mandulaolaj, napraforgóolaj, sáfrányolaj és más világos színű olajok és zsírok felhasználásával. A gélfázist elkerülheti azzal is, ha a szappanformákat hűvös helyre helyezi, és nem szigeteli azokat. Ha nem akar vagy nem tud finomított olajokat és zsírokat használni, és gélfázist szeretne, akkor színezőanyagra lesz szüksége. A titán-dioxid megfelelő színezőanyag. |
vörös | Vörös agyag vagy vörös vasoxid |
fekete | Szén, nagy dózisú alkanna, fekete vasoxid (a szappan lehetőleg zselés legyen). Sajnos a fekete szappanok hajlamosak vérezni, ami mosáskor nagyon csúnya. Ezért is népszerűek az olyan színezőanyagok, mint a Vita by Waldehoeselyemfekete . |
Szeretne többet megtudni a természetes színezékekről? Akkor olvasson tovább a Szappanok színezése természetes módon című oldalon.
Tetszett ez a cikk? További hasznos tippeket, útmutatásokat és recepteket talál a naturseife-und-kosmetik.de ebookban:
Szeretne többet olvasni a szappankészítésről? Akkor töltse le most a naturseife-und-kosmetik.de ebookot: A könyv 9,95 euróba kerül, és gyorsan és egyszerűen megrendelhető itt.
Be the first to comment