Az algaolaj egy hatóanyagot tartalmazó olaj egy hordozóolajban. Szappankészítéshez kevésbé használják, de krémek és testápolók kiváló összetevője, és tiszta alkalmazásra is alkalmas.
Algaolaj – mi az?
INCI: Fucus vesiculosus (az alapolaj INCI-je)
Az algákat általában a fürdőtavakban való úszás nem kedvelt mellékhatásaként érzékelik, de tévesen ítélik meg igazi mindenesnek a természetüket: A tengeri algák fontos szerepet játszanak a légkörből származó szén-dioxid megkötésében. Ezenkívül a mélytengerbe süllyedő elhalt algák a számunkra oly fontos olajat és gázt termelik. Az algák emellett értékes tápanyagokkal is ellátnak minket, embereket – akár élelmiszerként, akár kozmetikumokban.
Az algaolaj összetevői
Az algaolajat általában barna algák szezámolajban vagy szójaolajban történő macerálásával nyerik. Az algaolaj gazdag ásványi sókban, B1- és B12-vitaminokban és aminosavakban. Az ásványi sók összetételüktől függően közvetlen hatást gyakorolnak a szervezet különböző területeire, például az oxigénszállításra és az anyagcserére. A B1-vitamin serkenti a szervezet idegsejtjeit, a B12-vitamin a szervezetben zajló összes növekedési folyamathoz szükséges, és szabályozza az energiatárolást, a sejtnövekedést és a sejtosztódást. Az aminosavak létfontosságú szerepet játszanak a szervezetben, és számos funkcióért felelősek, például az izomépítésért, valamint a bőr és a haj szerkezetéért.
Az algaolaj alkalmazása és hatása a kozmetikumokban
Az algaolaj hidratálja a bőrt, szabályozza a faggyúmirigyek működését, feszesíti a bőrt és elősegítheti a vérkeringést és a sejtek megújulását. Ezért kiválóan alkalmazható a hibás és zsíros bőrön, valamint az érett és gyulladt bőrön.
Közvetlenül a bőrre kenve és bemasszírozva a gyenge kötőszövet és a cellulit kezelésére is alkalmazható – méregtelenítő hatása rendszeres használatával látható eredményeket érhet el.
Az algaolajat krémek, olajfürdők vagy masszázsolajok összetevőjeként használják. Elég, ha az olajból legfeljebb 3%-ot keverünk egy krémbe vagy testápolóba. Meg kell jegyezni, hogy az olajat nem szabad 60 °C fölé melegíteni, ezért közvetlenül a lehűtött krémhez kell hozzáadni, vagy olyan olajokkal és zsírokkal kell feldolgozni, amelyeknek alacsony az olvadási tartománya, és ezért nem kell magas hőmérsékletre melegíteni. Az is előfordulhat, hogy az emulziók nem sűrűsödnek be jól, vagy folyékonyabbak maradnak az olajban lévő ásványi sók magas aránya miatt. Ez kevésbé jelent problémát egy testápoló esetében. Krémek készítésekor viszont nagyobb arányban kell állagmegadó anyagokat használni.
Az olaj saját szappankészítéskor
Az algaolaj érzékenysége miatt kevésbé alkalmas szappanösszetevőnek. Ha mégis használni szeretné, az algaolajat csak olvasztott szappanokban szabad használni. A hatóanyagokban gazdag olaj túlzott melegítését kerülni kell. Az algaolaj ezért inkább masszázsolajokban vagy krémekben használható.