A gyengéd gyógynövényes bőrápolás minden bőrnek jót tesz. Természetesen mindig figyelnie kell arra, hogy mely gyógynövények illenek a bőréhez. Ezután a kertben termesztett természetes gyógynövényeket illóolaj, kivonat vagy olajkivonat formájában használhatja a rendszeres bőrápolási rutinjához. Tudja meg, mire kell figyelnie, hogyan készíthet megfelelő bőrápolási termékeket saját maga, és milyen egyéb lehetőségei vannak.
Házi gyógynövényes bőrápolás
A különböző gyógynövények pozitív tulajdonságairól a gyógynövényportrékban olvashat. A gyógynövények nem csak a konyhában vagy egy finom tea elkészítéséhez, hanem kozmetikai termékekhez is alkalmasak. A kamilla például gyulladáscsökkentő és nyugtató hatású, és gyakran használják pattanások kezelésére. A citromfű szintén gyulladáscsökkentő tulajdonságairól ismert. A bazsalikom nyugtató hatással van a bőrre, a körömvirágot pedig antibakteriálisnak tartják.
Legyen szó gyógynövényes arcmaszkokról, olajkivonatokról vagy gőzfürdőkről, a megfelelő választás sokat elérhet, és pozitív hatással lehet a bőrtípusra.
Gyógynövényes bőrápolás – gazdag ápolás a stresszes kezeknek
Ha nagyon száraz a kezed, vagy stresszes bőrben szenvedsz, kipróbálhatsz egy természetes pakolást. Ez búzakorpával és megfelelő gyógynövényekkel készült olajkivonattal készül. Egy ilyen kézpakolás megnyugtató és tápláló például kertészkedés után. Ha a keze érdes és repedezett, és esetleg néhány apró sebet is ejtett, kenje be a kezét ezzel a krémmel. A gazdag kézkrémet azonban egy ideig elő kell készíteni. Ezért ideális, ha rendszeresen alkalmazza.
Először egy olajkivonatot készítenek. Ehhez válassza ki a bőrtípusának vagy bőrállapotának megfelelő gyógynövényeket. Ha stresszes kertészkézre szeretne kézpakolást készíteni, használhat például kamillát . A kamilla nyugtatja és ápolja a bőrt, és enyhíti a sérüléseket. A körömvirágolaj-kivonatot tartalmazó pakolás is kellemes. A körömvirág nemcsak kiváló ápolást nyújt, hanem antibakteriális és sebgyógyító hatása is van.
És így készül a gazdag kézkrém
Az első lépés az olajkivonat elkészítése:
- Ehhez tegyünk körülbelül 3 evőkanál kamillát, körömvirágot stb. egy jól záródó edénybe, és fedjük le a gyógynövényeket olíva-, szezám- vagy szőlőmagolajjal.
- Az egészet most jól le kell zárni, és kb. 14 napig hagyni kell áztatni.
- Amikor letelt a 2 hét, keverje össze az értékes hatóanyagú olajat 2-3 evőkanál búzakorpával, és ezt a pasztát egyenletesen dörzsölje a kezére.
- A keveréket most körülbelül 10 percig kell rajta hagyni. A pakolást ezután le lehet mosni.
A pakolás még intenzívebb hatást ér el, ha a felhelyezés ideje alatt kesztyűt vesz fel. Azonban csak olyan kesztyűt (pamutkesztyűt) használjon, amelyet utána csak hasonló célra fog használni. A kesztyűből ugyanis az olaj még alapos mosás után is nehezen távolítható el.
Tipp: Itt találsz részletes leírást arról, hogyan készíthetsz magadnak olajkivonatot.
Gyógynövények használata fürdéshez
A gyógynövények fürdőadalékként is használhatók. Azonban csak akkor hatékonyak, ha legalább 100 g gyógynövényt használunk a fürdőkád megtöltéséhez. Ez elég sok.
A legjobb, ha a kívánt mennyiségű gyógynövényt (100-300 g) a fürdés előtt a kádba tesszük, majd hagyjuk, hogy a forró víz belefolyjon. A gyógynövényeket jól el kell fednie a víznek. Ennek a keveréknek most körülbelül 10 percig kell áztatnia. Ha szeretné elkerülni, hogy a gyógynövények később a fürdővízben úszkáljanak, akkor egy nagy vödörben is elkészítheti a főzetet, majd egy szitán keresztül a fürdőbe öntheti. A kádat ezután már csak vízzel kell megtölteni. Az ideális fürdőhőmérséklet 34 °C és 36 °C között van.
Mely gyógynövények alkalmasak a teljes fürdőhöz
- Kamilla: Nyugtató, tisztító, kiegyensúlyozó és gyulladáscsökkentő
- Levendula: Különösen kellemes és nyugtató illata van, amely nyugtató és alvást elősegítő hatású
- Citromverbéna: Élénkíti az érzékeket és felvidítja az embert
- Édeskömény és ánizs: Nagyon kellemes ősszel és télen, melegít és ellazít
- Aranybalzsam: Egy csipetnyi tejjel a fürdővízben, a teljes fürdő a népszerű Earl Grey teára emlékeztet
- Élénkítő gyógynövények: Rozmaring, menta, citromverbéna
- Hűsítő fürdő a nyárra: menta, borsmenta,
- Afrodiziákumként használt gyógynövények: mézédes, bazsalikom és menta (az összes gyógynövény keveréke is)
- Izzadásszabályozó: Ha sokat izzadsz, hetente kétszer tervezhetsz egy nem túl forró fürdőt zsályával (a zsálya a kertben is nagyon gyorsan nő)
- Szépítőfürdőhöz: körömvirág és levendula
A gyógynövények élénkítő, izzadásgátló vagy relaxáló lábfürdő készítéséhez is hasznosak. Egy maréknyi gyógynövény 1 liter forró vízben elegendő a lábfürdőhöz. Hagyja 10 percig ázni, majd öntsön rá 1-2 liter vizet. Ha nyáron izzadós lábakra hajlamos, hetente háromszor-ötször használhat zsályás lábfürdőt. A marokkói menta vagy a lándzsás menta szintén alkalmas a nyári forró, duzzadt lábakra.
Készítsen saját fürdőolajat
Kellemes alternatív gyógynövényes bőrápoló termék a hideg téli napokra a házilag készített gyógynövényes fürdőolaj. Ehhez készítsen olajkivonatot nagy mennyiségű gyógynövényből. Az olajkivonatnak nagyon erősnek és magas koncentrációjúnak kell lennie. Öntse az olajat a gyógynövényekre úgy, hogy azokat éppen ellepje az olaj. Ezután hagyjuk áztatni három-négy hétig. Amikor a házi készítésű gyógynövényes fürdőolaj elkészült, érdemes hozzáadni egy könnyű emulgeálószert. Ez egyrészt megakadályozza, hogy a fürdőolaj lebegjen a fürdővízben. Másrészt nem áll fenn a csúszás veszélye fürdés után. A fürdővíz lefolyása után a kád gyakran nagyon csúszós lesz.
Megfelelő emulgeálószerek a mulszifán és a lecitin. A mulszifán (laureth-4) szintetikusan előállított emulgeálószer, de nagyon jó emulgeáló tulajdonságokkal rendelkezik. Ha a természetes változatot kedveli, használhat lecitint is. A lizolecitin egy évtizedek óta forgalomban lévő termék. A mulszifánnal ellentétben azonban az emulgeáló tulajdonságai nem egészen olyan erősek. A lizolecitin (LL) ráadásul kissé sárgás színűre színezi a fürdőterméket, ami nem mindenkinek tetszik. Alternatíva az újabb termék, a Fluidlecithin BE, amely többek között a
Dragonspice.de
oldalon kapható. Az emulgeálószer főleg lecitinből áll, de tartalmaz egy bizonyos arányban laureth-4-et is, ami kb. 10%. A Fluidlecithin BE sárgás színűre is színezi a terméket. Ugyanakkor nagyon semleges szagú és kiváló emulgeáló tulajdonságokkal rendelkezik.
Ha azonban egyáltalán nem szeretne emulgeálószert használni, akkor alternatívaként használhat krémet is. A tejszín is tartalmaz bizonyos arányban lecitint, amely a fürdővízben lévő olaj emulgeálásához használható. Természetesen az emulgeáló hatása nem hasonlítható egy „igazi” emulgeálószeréhez. Ha azonban nem bánja, hogy néhány csepp olaj kerül a fürdővízbe, ez az egyszerű alternatíva biztosan megteszi a hatását. A krémes fürdőolaj elkészítéséhez egyszerűen öntsön körülbelül 50 ml tejszínt egy kis tálba, és keverjen bele habverővel 15 ml fürdőolajat. Ezt a keveréket ezután öntsük a bejövő fürdővízbe.