A víz a szappan fontos összetevője. Ez azért van így, mert a szükséges lúg előállításához vízre vagy más folyadékra van szükség. A lúghoz szükséges vízmennyiséget könnyű kiszámítani. Bizonyos esetekben azonban érdemes ezt a vízmennyiséget is csökkenteni. Ennek oka, hogy a csökkentett vízmennyiségű szappanok nem vetemednek és gyorsabban száradnak. Ha szeretné tudni, hogyan lehet szappant készíteni vízcsökkentéssel, akkor a legjobb helyen jár. Ez a cikk ugyanis a lúghoz szükséges vízről és folyadékokról szól, és arról, hogyan lehet ezeket csökkenteni.
Van néhány dolog, amit érdemes szem előtt tartani, amikor szappant készítesz magadnak. A kezdőknek mindig a kész szappanreceptek követésével kell kezdeniük. Később saját recepteket dolgozhat ki és optimalizálhat. Gyakran kiderül, hogy túl sok vizet adtak a szappanhoz. Ezért a következő próbálkozásnál kevesebb vizet használhat. A vízcsökkentéssel készült szappanoknak ugyanis számos előnyük van.
Mielőtt azonban rátérnénk a tényleges témára, nevezetesen a vízcsökkentéssel készült szappanokra, szeretnék egy kicsit részletesebben kitérni a szappankészítéshez szükséges folyadékra.
Víz és egyéb folyadékok a házi szappanhoz
Szappankészítéskor vízre van szükségünk, hogy a NaOH-t feloldjuk benne. A NaOH-ból és a vízből szódabikarbóna, azaz a szappanosításhoz szükséges lúg lesz. A lúg előállításához általában demineralizált víz használata ajánlott. A lúgot azonban valójában számos más folyadékkal is előállíthatjuk, például teával, tejjel vagy gyümölcslével.
A lúg előállításának legegyszerűbb módja azonban a vízzel történő lúgosítás. Az ajánlott demineralizált víz olyan normál víz, amelyből ioncserélőkkel eltávolították az ionokat és a sókat. Létezik desztillált víz is. Ezt desztillációval nyerik, és nem tartalmaz ionokat, nyomelemeket vagy szennyeződéseket. A desztillált víz tehát valamivel tisztább, mint a demineralizált víz (más néven demineralizált víz).
Mind a demineralizált, mind a desztillált vizet felhasználhatod a saját szappanod elkészítéséhez. Mivel a desztillált változat általában drágább, sok bojler demineralizált vizet használ.
Én mindig desztillált vizet használok. Ez a víz tisztább, és krémek és egyéb barkács kozmetikai termékek készítéséhez is használható. Nagy tartályokban olcsón kapható bármelyik drogériában és sok szupermarketben is.
Szappanok vízcsökkentéssel – víz a szappanban
A szükséges víz mennyisége különböző tényezőktől függ. A szappanragasztónak sokáig folyékonynak kell maradnia? Sok szilárd zsiradékot tartalmazott a recept? Vagy olyan szappant szeretnék, amely gyorsan szilárdul? Attól függően, hogy mit tervezett a szappanhoz, a vízmennyiséget lehet növelni vagy kissé csökkenteni. Mielőtt azonban ezt megtenné, tudnia kell, hogy az Ön által kidolgozandó szappanrecepthez milyen vízmennyiség az ideális.
A szappanrecept vízmennyiségének kiszámítására különböző módszerek léteznek:
- A vízmennyiség kiszámítása a receptben lévő NaOH mennyisége alapján
- A vízmennyiség kiszámítása a zsír teljes mennyisége alapján
A vízmennyiség kiszámítása a receptben lévő NaOH mennyisége alapján
Rendszerint a NaOH vagy a KOH kiszámított mennyiségének két-háromszorosát használjuk fel. Tehát ha egy szappanreceptben 30 g NaOH-t kell elszappanosítani, akkor általában 60-90 g folyadéktartalom a szabály (a zsírmennyiség kb. 30 %-ától).
A vízmennyiség kiszámítása a teljes zsírtartalom alapján
Az általános ajánlás az, hogy a szappanreceptben a zsír teljes mennyiségéhez viszonyítva körülbelül 1/3 vízmennyiséget használjunk. A folyadék magas aránya megkönnyíti, különösen a kezdők számára, az első szappanok elkészítését. A szappanragasztó sokáig folyékony marad, és nyugodtan feldolgozható.
Ezért a kezdők számára a legjobb, ha a zsír teljes mennyiségéhez képest 33% vizet használnak. Ha például 1 kg zsírt és olajat tartalmaz a szappanrecept, akkor 330 g vizet használjon a lúg elkeveréséhez.
Kevesebb vízzel gyakran jobb eredményt érhetünk el
Általában azonban a zsírmennyiséghez viszonyítva 25% folyadék elegendő, kivéve, ha az első szappanokat főzöd, ha bonyolultan akarsz márványozni, ha túlnyomórészt szilárd zsírokat használsz, ha a szappanragasztót sűrítő illóolajat használsz, vagy ha „nedvszívó” adalékanyagokat, például zabpelyhet vagy gyógynövényeket adsz a szappanhoz. Ezekben az esetekben mindig célszerű nagyobb arányú vízzel vagy folyadékkal dolgozni.
A magas folyadéktartalmú szappanokból szilárd, kezelhető szappanrudak is lesznek. Általában csak egy kis időbe telik, mire az ilyen szappanok használatra készek lesznek. Ennek oka, hogy a szappanrúdban lévő felesleges víz a szappan úgynevezett érési ideje alatt elpárolog. A szappan így szilárdabbá válik, ami mosáskor is érezhető: a házi szappan már nem kenődik annyira, mosás közben jobban megtartja az alakját, és egyszerűen könnyebb kimosni. Ráadásul a sok vizet tartalmazó szappanrudak száradáskor hajlamosak vetemedni.
Készítsen saját szappant kevesebb vízzel
Ha gyakorlott vagy a saját szappankészítésben, akkor érdemes kevesebb vízzel készíteni a szappanokat. Ez csökkenti a természetes szappan száradási és érlelési idejét, és egyszerűen sokkal szilárdabb, robusztusabb szappanrudakat készít, amelyeket különösen kellemes mosni, kevésbé zsírosodnak és megtartják a formájukat.
A vízcsökkentés sok szappannál lehetséges, amennyiben a márványozási folyamat nem bonyolult és időigényes, és a szappanrecept nem kizárólag szilárd zsírokból áll. A magas olívaolaj-tartalmú szappanok (kb. 60 %-tól) gond nélkül előállíthatók sokkal kevesebb víz felhasználásával, a NaOH és a víz aránya ekkor 1:1 lehet.
Ez azonban más szappanok, azaz 60%-nál kevesebb olívaolajat tartalmazó szappanreceptek esetén is működik.
Szappangyártás kevesebb vízzel – mit kell figyelembe venni a víz csökkentésénél
- A szappanokat esetleg korábban kell vágni
- Nem szabad bonyolult márványozási technikákat tervezni
- Új illóolajok vagy olyan illatanyagok használata esetén, amelyekről már ismert, hogy a szappanragasztó gyors besűrűsödését okozzák, jobb elkerülni a folyadék erős csökkentését
Mikor van értelme a szappanokat vízcsökkentéssel forralni?
- Ha olyan rugalmatlan szappanformákat használunk, amelyekből a szappan nehezen kivehető
- Ha a szappannak gyorsan kell szilárdulnia
- Ha egyébként is a szilárd és sima szappanokat kedveli
- Ha nem tervezünk bonyolult márványozást
Ha a szappan folyadéktartalmának extrém mértékű csökkentése esetén a szappan saját maga készíti
Bizonyos körülmények között a márványozás 1:1 NaOH-ból és folyadékból készült szappanragasztóval is gond nélkül elvégezhető: Ebben az esetben legalább 60 % olívaolajat tartalmazó szappanreceptet használjon. Ez biztosítja, hogy a szappanragasztó a vízmennyiség csökkenése ellenére sokáig folyékony marad, és a márványosodás már nem okoz problémát.
Mennyivel csökkentheti a szappan vízmennyiségét?
Gyakran van értelme arra törekedni, hogy a szappanok vízmennyiségét csökkentsük. A receptúra teljes zsírtartalmához viszonyított ajánlott 33 %-os víztartalomból általában 10 % gond nélkül levonható. A tapasztalt szappankészítők számára még a víz 20 %-os csökkentése sem jelent gondot.
A NaOH-nál kevesebb vizet azonban soha nem szabad használni, mert akkor a NaOH már nem tud teljesen feloldódni. A minimális vízmennyiség ezért 1:1, azaz egy rész víz és egy rész NaOH legyen.
Mikor kell kevesebb vizet használni, és mikor kell kerülni a vízcsökkentést a szappanokban?
Bár a szappanok vízmennyiségének csökkentése elvileg ésszerű, nem mindig ajánlott. Ennek oka, hogy a szappankészítés során több minden szól a vízmennyiség csökkentése mellett vagy ellen. Hogy áttekintést adjak arról, hogy mikor van értelme a szappanok vízmennyiségének csökkentésének, és mikor nincs, összefoglaltam az okokat:
A vízcsökkentés mellett szóló okok:
- Ha nagy arányban használunk folyékony olajokat, a víz csökkentésének általában van értelme.
- Ha nem akarod, hogy a szappan másnap a vágáskor ne legyen puha és zsíros, hanem már szilárd, akkor mindenképpen csökkentheted a vizet egy kicsit.
- Kevesebb vizet használhatsz akkor is, ha nagy mennyiségű ricinusolajat használsz, vagy ha a szappanod sok olívaolajat tartalmaz.
- Az is lehet, hogy nem akarsz sokáig márványozni vagy kevergetni. Ebben az esetben a víz mennyiségének csökkentésével felgyorsíthatja a szappanpaszta sűrűsödését.
- A megjelenés is a víz mennyiségének csökkentése mellett szól. A sok vizet tartalmazó szappanok ugyanis száradáskor gyorsan vetemednek, ami az alacsony víztartalmú szappanoknál nem történik meg.
- Ha gyorsan szilárd szappant szeretne, kevesebb vizet használhat. A kevesebb vizet tartalmazó szappanok természetesen gyorsabban száradnak.
Indokok a több víz mellett a receptben:
- Ne csökkentse annyira a víz mennyiségét, ha sok szilárd zsírt és viaszt tartalmaz a szappanreceptje.
- Ha olyan illóolajat használsz, amely miatt a szappanragasztó gyorsan besűrűsödik, akkor ne csökkentsd a víz mennyiségét. Ennek oka, hogy a szappanragasztó kevésbé sűrűsödik be gyorsan a vízzel, és ezért tovább marad folyós.
- Amint sok „nedvszívó” összetevőt használ, nem szabad túl sok vizet spórolnia. Ezek lehetnek például száraz gyógynövények, agyag és gyógyföld vagy zabpehely és zabpehely.
- Ha márványosodni szeretne, akkor csak kissé csökkentse a víz mennyiségét. Nagyon időigényes márványozás esetén akár az is előfordulhat, hogy kissé növelni kell a víz mennyiségét.
Saját szappankészítés kezdőknek
Ön még tapasztalatlan a saját szappankészítésben, vagy éppenséggel még kezdő. Akkor először olvass utána a témának, itt például találsz egy útmutatót a szappankészítésről. Ha minden alapot tudsz, vagy ha speciálisabb szappanokat szeretnél készíteni, nézd meg a szappankészítésről szóló e-könyveinket. A naturseife-und-kosmetik.de oldalon számos más tippet, receptet és ötletet is talál a saját szappankészítéshez és kozmetikumokhoz.