A glicerines szappanos szappan különösen népszerű a megjelenése miatt. Ennek oka, hogy a ragyogó, színes öntőszappan különleges megjelenést kölcsönöz a hidegen kevert natúr szappannak. Akár átlátszó öntőszappant, akár más szappant használsz az öntéshez, ezeket a kész szappanokat kedvedre színezheted, és hozzáadhatod a házilag készített natúr szappanodhoz. Hogyan működik ez? Itt megtudhatod. Létrehoztam egy szappanreceptet a glicerines szappanokkal való márványozáshoz szükséges utasításokkal, és adok néhány tippet is a saját szappanprojektjeidhez.
Márványozó szappan glicerines szappannal? A természetes szappan nem „jobb”, mint a kész glicerines szappan?
Természetes szappan alatt olyan szappant értünk, amely természetes zsírokból és olajokból készül. De a természetes szappant azért is nevezik természetes szappannak, mert a szappanosítás egy természetes reakció. A zsírok és olajok szappanosításához lúgoldatot, általában szódabikarbónát használunk. Ezt a lúgot a megfelelő mennyiségben kell elkészíteni, majd a zsírokat és olajokat szappanosítva tisztító szappant hozhatunk létre. Ezért nevezik a zsírokból, olajokból és lúgból készült szappanokat gyakran „természetes szappanoknak”.
Természetesen a házilag készített, hidegen kevert természetes szappan még mindig a legjobb választás. Táplálja a bőrt mosás közben, és puhává, rugalmassá teszi azt. A természetes szappant saját maga is elkészítheti saját kívánságai szerint, és kiváló minőségű növényi olajokat és zsírokat használhat, amelyek optimálisan tisztítják és ápolják a bőrt.
A glicerines szappanok különböznek. A kereskedelemben kapható formázott szappanokat gyakran nevezik glicerines szappanoknak. Ezek felületaktív anyagokból, például nátrium-lauret-szulfátból, glicerinből és vízből állnak, és tartósítószereket is tartalmaznak. Az ilyen szappanok nagyon könnyen feldolgozhatók, színezhetők és alakíthatók. Jól habzik és tisztítanak, de a bőrhöz nem túlságosan kíméletesek. Alternatívák a természetes összetevőkből készült, erősen szárító felületaktív anyagok, például nátrium-lauret-szulfát és megkérdőjelezhető tartósítószerek nélküli formázó szappanok. Ezeket azonban nehezebb beszerezni, és természetesen drágábbak is.
Ha azonban valami mást szeretne kipróbálni, vagy ha azt szeretné, hogy a házi készítésű szappanja vonzóan nézzen ki, akkor a kereskedelemben kapható glicerines szappannal is dolgozhat. Vagy csak glicerines szappant használsz, azt színezed és illatosítod, vagy dolgozhatsz a természetes hidegen kevert szappan és a glicerines szappan kombinációjával. Az első lehetőség ideális a gyerekekkel való szappankészítéshez. Itt azonban a két összetevő kombinációját mutatom be, és elmagyarázom, hogyan működik a glicerines szappanozás glicerines szappannal, és mire kell figyelnie.
Készítsen gyönyörű márványozott szappant saját maga
Nehézségi szint: könnyű
Formázás: A gyurmákhoz szükséges formák: 1: Szappanforma: Normál blokkforma
Keverési kellékek: A kívánt színek számától függően kb. 2-4 további edény a színek keveréséhez, 1 edény a glicerines szappan felolvasztásához
Recept: 125 g kókuszolaj, 125 g pálmaolaj, 100 g olívaolaj, 100 g repceolaj, a NaOH mennyiségét kérjük, számolja ki maga, vagy egyszerűen használja a natúr szappan és kozmetikai szappan kalkulátort, 150 g desztillált víz, kb. 100 g növényi alapú glicerinszappan kristályos/átmenetes
Tipp**: Illóolajokat, alapanyagokat hagyományos és bio minőségben, valamint kiegészítőket közvetlenül a Dragonspice-tól rendelhet!
Színezőanyag: 1 mokkáskanál titán-dioxid a lúgban, szappanfesték aqua, indigó és zöld (folyékony szappanfesték a Gracefruit-tól)
Illatanyag: tengeri szellő parfümolaj
Melyik öntőszappant használjam?
Az öntőszappan kiválasztásakor érdemes megnézni a címkét vagy alaposan áttanulmányozni a termékleírást. Az öntőszappanok ugyanis különböző minőségben kaphatók. Az öntő- vagy glicerines szappanokhoz jellemzően felületaktív anyagokat adnak a tisztítás és a habosítás érdekében.
A legtöbb ilyen készen vásárolható öntőszappan nátrium-lauret-szulfátot tartalmaz, egy olyan felületaktív anyagot, amellyel mindannyian kapcsolatba kerültünk már. Ennek oka, hogy szinte minden hagyományos mosó- és tisztítószer, például a tusfürdők, kézmosó szappanok és samponok pontosan ezt a felületaktív anyagot tartalmazzák. A nátrium-lauret-szulfát olyan felületaktív anyag, amelyet az ipar könnyen feldolgozhat, olcsó, nagy tisztítóerővel rendelkezik és nagy mennyiségű habot képez.
Csak nézze meg a samponjait, tusfürdőit és hasonlókat, és nézze meg a hátulján az INCI-t. Ott biztosan megtalálja a nátrium-lauret-szulfátot, általában a második helyen. Csak a natúrkozmetikumok gyártói használnak alternatív felületaktív anyagokat, amelyek gyakran enyhébbek és jobban tolerálhatók.
Szappanöntés nátrium-lauret-szulfáttal
Elvileg a legtöbben jól kijövünk a nátrium-lauret-szulfáttal, és ennek a felületaktív anyagnak az öntőszappanban való használata nem lehet kizáró ok.
A nátrium-lauret-szulfát tehát gyakori felületaktív anyag, és ezért a legtöbb öntőszappan alkotórésze. Sok gyártó azt is állítja, hogy nem használ SLS-t (nátrium-lauril-szulfát). Ez a felületaktív anyag kiszárítja a bőrt és kedvezhet az allergiának. Mivel azonban az SLS-t már nagyon régóta kritizálják, így egyébként is alig használják már. Soha nem találkoztam olyan termékkel, amely SLS-t tartalmazott volna. Ezért mindig kicsit meglepődöm az ilyen „SLS-mentes” reklámszövegeken.
Személy szerint én is nátrium-lauret-szulfát tartalmú formázó szappanokat használok, de teszteltem már olyan szappant is, amiben nincs ilyen felületaktív anyag. Ez a Nefeli Soaps nyers szappanja volt, ami tényleg nagyon jó. Ez az öntőszappan többek között nátrium-kókusz-szulfátot (SCS) tartalmaz. Az SCS egy természetes és nagyon enyhe, jól tolerálható felületaktív anyag. Sajnos ez a nyers szappan gyakran nem kapható.
Szóval nézzétek meg, ahogy tetszik. Ha fontos számodra, hogy az öntőszappanod természetes és enyhe tenzideket tartalmazzon, és nem tartod sokra a nátrium-lauret-szulfátot, akkor sajnos keresgélned kell egy megfelelő szappanalapot. Egyébként valóban széles termékválasztékból választhatsz.
Márványozó szappan glicerines szappannal – hogyan készül?
A glicerines szappannal való márványozás elvileg elég egyszerű, feltéve, hogy már biztos vagy a lúg és a szappanragasztó kezelésében, és már készítettél néhány szappant magadnak.
Rövid verzió azoknak, akik már ismerik magukat:
- A lúgot a szokásos módon, a szokásos biztonsági szabályok betartásával készítjük el. Ne feledkezzünk meg a lúgban lévő titán-dioxidról.
- ezután a zsírokat felolvasztjuk, és összekeverjük a növényi olajokkal.
- hagyjuk mindkét összetevőt kb. 30°C-ra lehűlni.
- Közben készítse el a szappanformát, valamint a színeket és az illatanyagot. Ha folyékony szappanfestéket használ, akkor azt előtte jól rázza fel.
- Amint a zsírok és a lúg kihűltek, keverje össze a fázisokat, és rövid ideig keverjen össze mindent botmixerrel. Illatosítja a keveréket, és ismét keverjen össze mindent. Ezután lehetősége van arra, hogy a még nagyon híg szappanragasztóból kivegyen egy keveset, és tetszés szerint színezze.
- most olvassa fel a lemért glicerines szappant: Ez a mikrohullámú sütőben néhány másodperc alatt elvégezhető. A formaszappan nem szabad, hogy túl forró legyen, ezért kérjük, kövesse a gyártó vagy a beszállító utasításait. A glicerines szappan tetszés szerint színezhető. A szappanszínezékkel takarékosan bánjon, hogy a szappan később szép és átlátszó legyen. Én itt a kék különböző árnyalatai mellett döntöttem, mivel a tengeri szellőt parfümolajjal illatosítottam, és a nagyszerű kék színek egyszerűen tökéletesen illenek hozzá.
- A tengeri szellő szappanomhoz az átlátszó öntőszappant a sötétkék árnyalatban színeztem. A natúr szappant a másik két színnel festettem.
Az elkészítés ezzel befejeződött. Ezután így megy tovább:
először most a fehér szappanragasztó kb. felét töltjük a mellékelt tömbformába.
ezután először az egyik színből, majd a másikból is öntsünk a formába egy keveset cikkcakkos mintázatban, hosszanti irányban. Most ismét egy kis fehéret lehet hozzáadni, majd a többi színt. Itt nincs szabály a márványozásra! A színeket szó szerint „keresztbe-kasul” önthetjük a formába – az olvasztott glicerines szappant is beleértve.
Miután a teljes szappankeveréket beleöntötte, gondosan fedje le a formát, és jól szigetelje le. Kívánatos a gélfázis , mert így a különböző színek jobban összeolvadnak.
A szappan 24 óra elteltével vágható. Hagyja a szappant legalább négy hétig jól szellőző helyen száradni és érlelődni. Minél tovább hagyja száradni a szappant, annál jobb.
Még nem ismeri a szappankészítést? Akkor olvasson el egy rövid útmutatót itt:
Először is szeretném megismételni a szappankészítésre vonatkozó biztonsági szabályokat. Ezek közé tartozik mindenekelőtt a védőszemüveg, hogy megvédje a szemét a lúg- és szappanfröccsenésektől. Mindig viseljen erős háztartási kesztyűt is. Ennek oka, hogy a lúg maró hatású, akárcsak a friss szappanragasztó. A ruházat védelme érdekében célszerű köpenyt vagy régi inget viselni.
A lúggal történő szappankészítéshez először össze kell keverni a lúgot. Ezt a legjobb közvetlenül a mosogatóban elvégezni. Itt biztonságban van, ha véletlenül kiöntene egy kis lúgot. Ehhez mérje ki a hideg vizet, majd lassan csepegtesse a hideg vízbe a NaOH-kristályokat, amelyeket egy külön főzőpohárban mérlegelt ki. Elengedhetetlen, hogy ennél a lépésnél védőszemüveget és kesztyűt viseljünk.
Az összekevert lúg most már lehűlhet. Közben a kókuszolajat és a pálmaolajat kimérjük és egy serpenyőben megolvasztjuk. Ezután levesszük a serpenyőt a tűzről, és hozzáadjuk a repceolajat és az olívaolajat. Mindent jól összekeverünk, és hagyjuk kihűlni.
Amikor a lúg és a zsírok kihűltek (kb. 30-35 °C), folytathatjuk a munkát. Óvatosan öntse a lúgot a zsírokba. Ezután botmixerrel alaposan keverje össze a keveréket. Amint a szappanragasztó homogén, folytathatja. Most már követheti a márványozásnál említett lépéseket.
Nincs tapasztalatod a szappankészítésben, de szeretnéd kipróbálni, hogyan készíts magad természetes szappanokat? Akkor vess egy pillantást az ebookomra. A Kreative Seifen selber machen ebook azonnal letölthető, és részletesen ismerteti a szappankészítés különböző fajtáit.