Ha természetes módon szeretné tisztítani és ápolni bőrét és haját, akkor jól teszi, ha kézzel készített szappant használ. A szappan használatának előnyei a bőrtisztításhoz ma már jól ismertek. De tudta, hogy léteznek hajszappanok is, amelyeket sampon helyett használnak? Tudja meg, milyen előnyei vannak az ilyen szappanoknak a hajra, és hogyan készíthet saját samponszappant.
Természetes szappan használata – mindig jó választás
A szappanok használatakor nem csak a kezedre kell szorítkoznod. Nem igaz az az állítás, hogy a szappan szárít, és ezért nem alkalmas a testre és a hajra. Valójában a hidratálás mértéke a szappanban lévő felesleges olaj mennyiségétől függ. Egy samponszappan esetében ez általában legfeljebb 5%, hogy ne zsírosítsa a hajat. A samponszappanok egyre népszerűbbek, különösen a natúrkozmetikában, mivel természetes összetevőkből készülnek. Azokat a szappanokat, amelyek kizárólag természetes összetevőkből készülnek, természetes szappanoknak nevezzük. Készítsen saját samponszappant? Mindenképpen próbálja ki!
Készítsen saját samponszappant?
A saját samponszappan készítése nem bonyolultabb, mint egy tipikus bőrszappané. Csak arra kell ügyelned, hogy a megfelelő olajokat és zsírokat válaszd ki. Természetesen nem szabad túl magas zsírtartalmat választani. Elvégre puha és tiszta hajat szeretne mosás után, és nem zsíros szálakat.
Milyen előnyei vannak a samponszappannak?
A házilag készített samponszappan csak olyan összetevőket tartalmaz, amelyeket ismer, és amelyeket kifejezetten az előállításához választott. A hagyományos hajszappanok ezzel szemben általában káros összetevőket, például szilikonokat, erősen szárító felületaktív anyagokat és tartósítószereket tartalmaznak. Ezek gyakran irritálják a fejbőrt és kiszárítják a hajat. A hajszappan vagy samponszappan enyhén hidratáló hatású, és különösen kíméletesen tisztít. Ezért ideális az irritált, viszkető és száraz fejbőrre is. A samponszappan sokkal gazdaságosabb, mint az iparilag előállított samponok. Jó okok a saját samponszappan készítésére.
Hátrányok? Mikor ne használjon samponszappant
A samponszappan használata nem ajánlott színezett vagy kiemelt hajra, mivel elég gyorsan kimoshatja a színt. Ez a hatás nem vonatkozik a szőkített hajra. A különösen enyhe olajok, például olívaolaj alapként való használata minimalizálhatja ezt a problémát.
Ha nagyon meszes vizet használunk az öblítéshez, lerakódások maradhatnak a hajon. Ezt a csúnya, szürkés színű réteget mészszappannak nevezzük. Ezt savas öblítéssel (citromlé, ecet stb.) lehet kiküszöbölni.
Termékek reklámpartnere*: [amazon box=” B07B5B5HXP”/]
Készítsen saját samponszappant – A legnépszerűbb olajok samponszappanokhoz
- Olívaolaj: Ez az olaj nagyon enyhe és tápláló. Ezért különösen alkalmas száraz hajra és érzékeny fejbőrre.
- Kókuszolaj: Sűrű, stabil habot biztosít, és nagy tisztítóerővel rendelkezik. Emellett megakadályozza, hogy a haj túl gyorsan zsírosodjon, ezért gyakran használják zsíros hajra. Az olajban található laurinsav ellensúlyozza a gyulladást és stabilizálja a fejbőrt. A korpásodás is hatékonyan eltávolítható.
- Babassu-olaj: Nagyon hasonlít a kókuszolajra. Gazdag, tápláló és jól habzó szappant eredményez.
- Ricinusolaj: Kiváló habosító és feszesítő tulajdonságainak köszönhetően általában samponszappanokba kerül.
- Sáfránymagolaj: Zsíros hajra jó szappanokat készít. Inkább szárító hatású, és kiegyensúlyozó hatással van a fejbőrre. A sáfránymagolajos samponszappanok a nagyon finom hajnak nagyobb volument adnak.
- Szőlőmagolaj: A magas szőlőmagolaj-tartalmú szappanok alkalmasak a finom hajra, és ellensúlyozzák a gyors zsírosodást. Az olaj nagyon könnyű, és nem hagy filmréteget a hajon.
- Avokádóolaj: Ez az olaj táplálja és regenerálja az igénybevett, törékeny hajat, és újra fényessé és puhává teszi.
Természetesen más olajok, például mandulaolaj, napraforgóolaj stb. is felhasználhatók samponszappanok készítéséhez. A legjobb módja annak, hogy megtaláljuk a saját fejbőrünk számára ideális összetételt, a kipróbálás és tévedés.
Egyéb összetevők a tökéletes samponszappanhoz
A samponszappanoknak nem csak olajokból kell állniuk. Vannak más, a haj számára értékes összetevők is, amelyeket szappanokban lehet használni. Íme néhány javaslat:
Gyógynövények
- Csalán: Fényessé teszi a hajat és elősegíti a haj növekedését.
- Zsálya: Szabályozza az olajtermelést, nyugtatja a fejbőrt és erősíti a hajgyökereket.
- Nyírfalevél: Védi a hajgyökereket és megakadályozza a korai hajhullást.
- Hársfavirág: Segít a sérült, törékeny és erősen igénybevett hajon.
- Kankalin és cickafarkfű: Ez a két gyógynövény külön-külön, de még jobban kombinálva küzd a korpásodás ellen.
Illóolajok
- Borsmentaolaj: Tisztító és élénkítő hatású, és segít eltávolítani a maradványokat.
- Rozmaring: Segít a zsíros haj és a korpásodás ellen.
- Ylang-ylang: Segít szabályozni a faggyútermelést mind a száraz, mind a zsíros hajban.
- Cédrusfa: Tonizáló és gyulladáscsökkentő hatású, ami különösen jótékony hatással lehet a fejbőrre.
- Citromfű: Élénkíti a hajat és fényessé teszi azt.
Egyéb összetevők
- Henna: A semleges henna fényessé teszi a hajat.
- Sör: Erősíti a hajat, testet és fényt ad neki.
- Szerves kén: Feloldja a meglévő korpát és megakadályozza az új korpa kialakulását.
- Tojássárgája: Puhává és rugalmassá teszi a hajat.
- Tej: Táplálja és erősíti a hajat.
A termékek reklámpartnere*: [amazon box=”B07MBHD4BC,B07XBV2YZ7″/]
Mossa meg a hajat szilárd samponnal, lávagyaggal vagy egyszerűen vízzel
A hajszappanok mellett más módszerek is alkalmasak a kíméletes, természetes hajmosásra. Például tisztíthatja és kondicionálhatja haját szilárd samponnal, használhat lávaagyagot a napi hajmosáshoz, vagy akár egyszerűen csak vízzel is tisztíthatja haját (no poo).
5 Trackbacks / Pingbacks
Comments are closed.