A saját tejszappan készítése olyasmi, amit sok amatőr szappankészítő szeretne előbb-utóbb megtenni. Hiszen a tejszappanok számos előnnyel rendelkeznek. Puhává és simává teszik a bőrt, krémes habot képeznek, táplálnak, és gyakran még a problémás bőr tisztítására is alkalmasak. De hogyan lehet valójában saját tejszappant készíteni? A tejszappankészítésnek különböző ismert technikái vannak. Ez a cikk a tejszappankészítés egyszerű módjára összpontosít. Mégpedig úgy, hogy a szappankészítés során tejterméket adunk hozzá. Elmagyarázzuk, hogyan működik ez, és mit kell szem előtt tartanod.
Mik azok a tejszappanok és miért olyan népszerűek?
A tejszappanok olyan természetes szappanok, amelyekhez tejet vagy tejterméket adtak. A tejszappanok előállítására különböző módszerek léteznek. Lehetőségünk van például arra, hogy a szappanhoz szükséges lúgot víz helyett tejjel keverjük össze. Alternatívaként használhatunk vizet és tejport is. Vagy közvetlenül a friss szappanragasztóba keverhetünk tejport. De keverhetünk bele tejterméket is, kisebb-nagyobb mennyiségben. De miért tesszük ezt egyáltalán?
- A tejszappanok nagyon gyengédek és különösen jól táplálják a bőrt
- Jól tolerálhatók, és még a nagyon száraz bőrnek is jót tesz a tejszappanos tisztítás
- A tejszappannal való mosakodás során keletkező hab különösen krémes és kellemes
A tejszappan előállítása tejjel mint lúgfolyadékkal valószínűleg a legnehezebb módszer a tejszappanok előállítására. Könnyebb dolgunk van a tejporokkal, amelyeket különböző fajtákban vásárolhatunk. Legyen szó kancatejporról, juhtejporról vagy kecsketejporról, a választék széles, és egzotikus szappanok is készíthetők.
A szappankészítés tejtermék hozzáadásával azonban kezdőknek is alkalmas. A szappan ugyanis először a szokásos módon készül. A tejterméket ezután közvetlenül a frissen emulgeált szappanragasztóhoz adjuk. Ehhez nem feltétlenül kell mérlegelni. Sok forrázó például egyszerűen csak egy nagy kanál túrót vagy egy csipet tejszínt ad a szappanragasztóhoz. Ha azonban nagyobb mennyiségű tejterméket szeretne hozzáadni, akkor a lúgfolyadékot csökkenteni kell. Erre a pontra a cikk végén részletesebben is kitérek.
Saját tejszappankészítés – hogyan működik?
Akár a meleg, akár a hideg technikát használjuk, többféleképpen készíthetünk saját tejszappant. Vagy a teljes lúgfolyadékot (általában vizet) tejjel helyettesíted(hűvös technika), vagy tejport használsz a szappan készítéséhez (meleg technika), vagy egy csipetnyi tejterméket adsz a szappanragasztóhoz (szintén meleg technika).
Ha valóban tiszta tejes szappanokat szeretne főzni, akkor valószínűleg a Cool Technique-hoz kell folyamodnia. Ennek oka, hogy a tej a szappan egyik fő összetevője. A tejtermék hozzáadása a szappanragasztóhoz azonban szintén nagyszerű módja annak, hogy saját tejes szappanokat készítsen. Ez a technika könnyen kivitelezhető, és különösen kezdőknek ajánlott. Az ezzel a technikával készült szappanok pedig szintén rendelkeznek a tejszappan számos pozitív tulajdonságával.
Saját szappankészítés tejtermékkel (meleg technika)
A tejtermékkel történő meleg technikánál a saját tejszappan készítésénél a szappanmasszához tetszés szerint kis vagy nagy mennyiségű tejterméket lehet hozzáadni. Ez a módszer különösen alkalmas mindazok számára, akik először szeretnének tejtermékekkel szappant készíteni.
A kívánt tejtermék lehet például joghurt, tejszín, túró vagy mascarpone . Az is lehetséges, hogy a szappanmassza besűrítése után tiszta tejet adunk hozzá. Vegye azonban figyelembe, hogy nem használhat annyi tejet, mint a Cool technikánál. Ennek oka, hogy a lúg elkészítéséhez mindig szükség van bizonyos mennyiségű folyadékra. Ha tehát igazi tejszappant szeretnél magadnak készíteni, akkor a tejszappankészítés más módszere alkalmasabb lehet.
Ennél a változatnál a szappankészítés végén a tejtermékeket vagy a tejet a kívánt mennyiségben adjuk a szappanléhez. A következők szerint járjon el, ha saját maga szeretne tejtermékkel szappant készíteni:
Saját szappan készítése tejtermékekkel
Ezek a szappankészítési utasítások akkor alkalmasak Önnek, ha már van tapasztalata a saját szappankészítésben. Ellenkező esetben azt ajánlom, hogy először olvassa el a„Kreatív szappankészítés” című ebookot. Mint minden szappanrecept esetében, itt is ugyanez érvényes: Csak a biztonsági szabályok betartásával készítse. Ne feledje mindig viselni a védőszemüveget és az erős háztartási kesztyűt.
Gondolkodjon először egy szappanrecepten , vagy használja a Természetes szappan és kozmetikumok receptjét. Vegye figyelembe azonban, hogy a lúg előállításához használt víz mennyiségét esetleg csökkenteni kell. Ha azonban csak egy kis csipetnyi tejszínt vagy egy kanálnyi túrót szeretne hozzáadni, a folyadék mennyisége változatlan maradhat. Én itt kb. 100 ml tejszínt használok, ezért a receptben szereplő víz mennyiségét kb. 80 g-mal csökkentem. Ha több vizet szeretne használni, vegye figyelembe, hogy a szappannak több időre lesz szüksége a száradáshoz.
A szappan elkészítése
Most a szokásos módon készítsük el a szappanhoz szükséges lúgot a biztonsági szabályok betartásával, majd olvasszuk fel a receptben szereplő zsírokat. Ne felejtsd el hozzáadni az olajokat.
Most egy kis türelemre van szükségünk, mert mindkét fázisnak nem szabad 30°C-nál melegebbnek lennie ahhoz, hogy összeolvadjon. Ezt az időt kihasználhatjuk a szappanforma elkészítésére, és a tejterméket kivehetjük a hűtőből, és lemérhetjük. Így a tejtermék elérheti a szobahőmérsékletet a felhasználás előtt.
Miután a lúg és a zsír lehűlt, a szokásos módon kell összekeverni őket. Keverje a szappanragasztót botmixerrel, amíg el nem éri a pudingos állapotot. Csak most kell hozzáadni a tejterméket, az aromát és az egyéb adalékanyagokat.
Ezután az összes összetevőt jól elkeverjük. A legjobb, ha rövid ideig ismét a botmixert használjuk. Amint a szappanragasztó elég sűrű és az összes adalékanyag homogénen eloszlik, a szappanragasztót a szappanformába önthetjük.
A szappan kissé szigetelt és zselés is lehet. Csak akkor tartózkodjon a szigeteléstől, ha kecsketejes terméket használt. Körülbelül 24 óra elteltével a szappan kesztyűs kézzel kivehető a formából és felvágható. Ne aggódjon, ha enyhe ammóniaszagot észlel. Ez hamarosan el fog tűnni.
Megjegyzés: Lehetősége van arra is, hogy a tejterméket vagy tejet a kihűlés után a fazékban lévő zsírhoz adja, vagy közvetlenül a zsír és a lúg egyesítése után.
Mikor kell a víz csökkentésére gondolni?
Avíz csökkentése azt jelenti, hogy a lúg elkeveréséhez szükséges vízmennyiséget csökkentjük. Erre akkor van szükség, ha nagyobb mennyiségű tejterméket szeretne hozzáadni a szappanhabhoz. Ha például egy evőkanál tejszínes túrót vagy mascarponét adok a szappanhabhoz, nem csökkentem a vizet. Még egy kis csipetnyi tejszínnel vagy tejjel sem.
Viszont amint egy kicsit több folyékony tejterméket adsz hozzá, már előre csökkenteni kell egy kicsit a lúg víztartalmát. Én 80 g tejszíntől vagy tejtől csökkenteném a lúgos víz mennyiségét a szappanragasztóban. A vízmennyiséget nagyjából a felhasználandó tejtermékkel megegyező mértékben csökkentem. Tehát ha 100 g tejszínt vagy tejet, esetleg folyékony joghurtot szeretne a szappanragasztóhoz adni, egyszerűen csak csökkentse a lúg keveréséhez szükséges vizet körülbelül ugyanennyivel.
Megjegyzés: Ügyeljen arra, hogy elegendő víz legyen a lúg elkeveréséhez. Ennek legalább ugyanannyi víznek kell lennie, mint a NaOH-nak. Tehát ha a lúgot például 60 g NaOH-val kell összekeverni, akkor kérjük, hogy legalább 60 g vizet használjon. Általánosságban azt javaslom, hogy több vizet használjon, azaz körülbelül 1,3-1,4-szer annyi vizet, mint a NaOH.
Amit a tejszappan készítéséről tudni kell
A tejszappanoknak eleinte kissé kellemetlen szaga lehet. Ez azért van, mert a tejfehérje bomlásakor ammónia keletkezik. Ezt érezni lehet, és általában nagyon kellemetlennek találjuk. Ez azonban nem ad okot aggodalomra, mivel a szag idővel elillan. Amint a szappan megérik, ami egyébként is szükséges, általában nincs többé szag.
Egy másik kellemetlen szag a vajsav szaga. A vajsavat a nagyon zsíros tehéntejtermékek, például a tejszín vagy a mascarpone tartalmazzák. Sajnos az ammónia szagával ellentétben ez a nagyon kellemetlen szag nem múlik el. Sokan azonban alig veszik észre a szagot, különösen, ha a tejterméket kis adagokban használják. Egy csipetnyi tejszín általában nem jelent problémát. Ha teljesen el akarja kerülni a szagot, akkor alacsonyabb zsírtartalmú tejtermékeket használhat. Ezek közé tartozik például a joghurt vagy a túró.
További információk a saját tejszappan készítéséről
Mivel a tejszappanok készítése egy kicsit nagyobb kihívást jelent, érdemes előzetesen megismerkedni a saját tejszappan készítés témakörével. A legjobb, ha itt olvas el mindent a tejszappanokról, beleértve a tejszappankészítés különböző technikáiról szóló cikkeket is. A Természetes szappanok és kozmetikumok oldalon számos tejszappanreceptet is találsz:
- Készítsen saját szappant kecsketejjel és sós lével
- Virágos kecsketejes szappan készítése
- Mandulatejes szappan mandulaolajjal
- Vaníliás mandulatej
- Kakaótejes szappan
- Szappan – író és citrom
- Szappan kancatejjel
- Zab, tej és méz
Más technikát szeretne kipróbálni? Akkor lehetősége van tejszappant főzni tejjel mint lúgfolyadékkal. Egyszerűen csak helyettesítse a teljes lúgfolyadékot tejjel. Használhat például tehéntejet, kecsketejet vagy juhtejet. A kancatej vagy a szamártej szintén népszerű szappan alapanyag. Mivel azonban ezek a tejfajták nem mindenhol állnak rendelkezésre, általában tejport használnak. A tejport vízzel összekeverve lehet tejet készíteni. Alternatív megoldásként a port egy kis vízben is el lehet keverni, majd a szappanragasztóban felhasználni. Ez a módszer még egyszerűbben kivitelezhető.
A tejes szappanokhoz való pántok
Szeretné szépen becsomagolni a barkácsolt tejszappanját? Akkor miért ne használná a természetes szappan- és kozmetikai szappancsomagolások egyikét. Nekünk is vannak nagyszerű banderolljaink a tejszappanokhoz. A szappanpántokat itt találja: Tejszappancsomagolások