Sokan esküsznek a hajszappanra. Ennek oka, hogy a hajszappan, más néven samponszappan nem olyan zsírtalanító hatású, mint a felületaktív anyagokat tartalmazó sampon. Ráadásul a hajszappanok tisztán természetesek, és könnyen elkészíthetők saját magadnak. Itt mindent megtudhatsz a hajszappanokról és a használatukról:
Hajszappan – műanyagmentes és kíméletes
A hajszappanok az utóbbi években egyre népszerűbbé váltak. A jelenlegi trend a műanyagmentes termékek irányába mutat. A szilárd kozmetikumok jó alternatívát jelentenek a hagyományos folyékony samponok, tusfürdők, mosakodókrémek és testápolók helyett. A hajszappan egyáltalán nem igényel csomagolást, így védi a környezetet. Ráadásul a hajszappanok(samponszappanok) jól tolerálhatók, nem szárítják ki a fejbőrt és nem tartalmaznak káros összetevőket. Különösen a hagyományos drogériás samponok általában erős tisztító hatású felületaktív anyagokból állnak. Bár az ilyen tenzidek jól tisztítanak, intenzíven zsírtalanítják is a fejbőrt. Ez irritálja a bőrt, viszketéshez és intoleranciához vezet. A hajszappanok ezért sokkal gyengédebben tisztítanak, és ezért jobban alkalmasak a fejbőr és a haj enyhe tisztítására.
Óvakodjon a keveredéstől: szilárd sampon és hajszappan
Két kifejezés, amelyet egyre gyakrabban hallani: szilárd sampon és hajszappan (samponszappan). Újra és újra észreveszem, hogy a kifejezéseket egyenlőségjelet tesznek. Valójában a hajszappanoknak és a szilárd samponoknak vagy samponrudaknak nagyon kevés közük van egymáshoz. Az egyetlen közös bennük az állaguk. Mind a hajszappan rudak, mind a sampon rudak szilárdak. De ez minden, ami közös bennük. De mi a különbség a samponszappan és a samponrudak között?
Samponszappan vagy hajszappan
Ezek valódi szappanrudak. A samponszappanok különböző zsírokból és olajokból, valamint lúgoldatból készülnek. Gyakran otthon, a saját konyhájában készítik, vagy kis szappangyárakban kézzel keverik őket. A folyékony samponokról a hajszappanokra való áttérés gyakran nehézkes, mivel sok felhasználó számára bonyolultabb a szappan használata a zuhany alatt. Ha azonban egyszer hozzászoktak a használatához, sok felhasználó soha többé nem akar normál sampont használni.
Szilárd sampon vagy samponbár
A szilárd sampont samponbár néven is ismerik. Az utóbbi években nagyon divatossá vált, és ökológiai szempontból is van értelme. A szilárd samponoknak ugyanis nincs szükségük műanyag csomagolásra. Ezek a szilárd tisztálkodási termékek azonban nem klasszikus szappanok. A samponrudak szilárd felületaktív anyagokból állnak, ezért valamivel inkább hasonlítanak a folyékony samponhoz, mint a hajszappanokhoz. A legtöbb szilárd sampon azonban enyhe és jól tolerálható felületaktív anyagokat használ. Emellett nagyon gazdaságosak és praktikusak utazáskor.
Készítsen saját hajszappant – mire kell odafigyelni
A hajszappan kissé más szerkezetű, mint a kéz- és testtisztító szappanok. Ezek a hajtípushoz igazított mennyiségű habosító zsírokat, gyakran citromsavat és több ricinusolajat tartalmaznak. Általánosságban azonban a hajszappan összetétele mindig az adott hajtípustól függ.
Szappan zsíros hajra
Azt gondolhatnánk, hogy a zsíros hajnak olyan szappanra van szüksége, amely nagy arányban tartalmaz habzó olajokat. Ez azonban valójában nem ajánlott. Az erősen tisztító hatású habzó olajok, például a kókuszolaj, a babassuolaj és a pálmamagolaj intenzíven zsírtalanítanák a fejbőrt és a hajat. Ez azonban nem ideális a zsíros haj esetében, mivel az erős zsírtalanítás után a fejbőr még több olaj termelésére serkenti. A zsíros hajra való samponok általában erősen tisztító hatásúak is. A haj ilyenkor tiszta, könnyű és bolyhos lesz, de másnap újra meg kell mosni. Ezért jobb, ha a zsíros hajat kíméletesen tisztítjuk, és nem zsírtalanítjuk túlságosan a fejbőrt. Ez megakadályozza, hogy a fejbőr újabb és újabb olajtermelésre serkentődjön. Fokozatosan ez hosszabb mosási ciklushoz vezethet. A zsíros haj esetében a kevesebb gyakran több. A kíméletes hajmosás, például lávaagyaggal , itt is alkalmazható.
Nyilvánvaló, hogy hozzá kell szokni a hajnak ehhez a kíméletes tisztításához a haj e kíméletes tisztításához. Ezért valóban szükséges a kíméletesen tisztító hajszappant több héten keresztül használni több héten keresztül. A fejbőrnek alkalmazkodnia kell. Ezután jutalma kevésbé zsíros haj, amelyet ritkábban kell mosni ritkábban. Ez pedig viszont jobb a hajnak és a hajszerkezetnek. Ezen kívül rengeteg időt takarít meg minden nap.
A habzó zsír mennyisége a zsíros hajra való hajszappanokban: legfeljebb 20 %.
Sűrű haj
Ha sűrű a hajad, nagyobb mennyiségű habzóanyagra van szükséged, mivel ez megkönnyíti a haj tisztítását. Itt a legjobb, ha egy 30 %-os mennyiséget használjunk.
Hajszappan összetétele
Habosítózsírok: például Kókuszolaj, babassuolaj vagy pálmamagolaj. A haj hosszától, a haj sűrűségétől és a hajtípustól függően 10 és 40 százalék között. A habosító zsír mennyisége a víz keménységétől is függ ezért mindenkinek magának kell megtalálnia a megfelelő mennyiséget.
Ricinusolaj: biztosítja a fényt, a kifésülhetőséget és a habképződés támogatását. Hajszappanokban a ricinusolaj bőségesen használható. Használjon körülbelül 10-30 Százalékot.
Kondicionáló olajok és Táplálózsírok: Hogy a hajszappan ne csak tisztítson, hanem tápláljon is. Avokádóolaj, sheavaj, olívaolaj, sárgabarackmagolaj, rizscsíraolaj és kenderolaj.
Citromsav: hogy Megakadályozza a zuhanyzóban és a hajon való lerakódást. Körülbelül 1-3 Százalék.
Túlzsírosodás / lúghiány: Ez a próbálkozás és a tévedés esete. Sokan jól járnak 2-3 százalékos lúggal . Mások a legalább 8 százalékos lúgalapot részesítik előnyben.
Milyen olajok és milyen mennyiségben?
Habzó zsírok
- Kókuszolaj: Jó tisztító hatású, legfeljebb 30 százalékos mennyiségben
- Babassu-olaj: Jól tisztít, gyakran valamivel jobban tolerálható, mint a kókuszolaj, legfeljebb 35 %
- Pálmamagolaj: Jól tisztít, jól tolerálható, enyhe, legfeljebb 35 %
Ápoló olajok és Alapolajok:
- Avokádóolaj: nagyon enyhe és tápláló, kiválóan alkalmas száraz hajra, 60%-ig
- Sárgabarackmagolaj: kevésbé zsíros és könnyű, legfeljebb 35 %
- Mandulaolaj: jó, könnyű alapolaj, nagyon jól tolerálható, legfeljebb 25 %
- Rizscsíraolaj: kevéssé irritáló, tápláló és könnyű, nem nehezíti el a hajat, legfeljebb 40 %
- Mogyoróolaj: különösen tápláló és gazdag, legfeljebb 35 %
- Olívaolaj: nagyon népszerű a hajszappanokban, nagyon tápláló, legfeljebb 50 %
- Szezámolaj: legfeljebb 40 %
- Kenderolaj: jól tolerálható, még az érzékeny fejbőr és a száraz haj számára is, legfeljebb 30 %
- Szőlőmagolaj: nem nehezíti el a hajat, könnyű és tápláló, zsíros hajra is alkalmas, legfeljebb 15%
Ricinusolaj:
Habosító hatású és különösen táplálja a hajat. A ricinusolaj fényt, légiességet és jó kifésülhetőséget biztosít.
A hajszappanok használata – így működik
A hajmosás szappannal nem is olyan egyszerű. Ha túl sok szappant használsz, gyakran zsíros, vékony réteget hagy a hajadon. Az eredmény egy szálas, zsíros haj, amely tompának és fénytelennek tűnik.
Fontos, hogy a haj alaposan nedves legyen. Csak így tud a szappan felhabzani és jól megtisztítani. A hajszappant ezután a kezünkben habosítjuk fel. Sok habnak kell lennie, és csak ezt kell a hajra felvinni. Csak a hajtöveket habosítsa fel, és kerülje a haj hosszát. Adjunk hozzá egy kevés vizet, és ismét habosítsuk fel. Tehát kérjük, ne futtassa a szappant közvetlenül a hajra, hanem mindig a kezében habosítsa fel. A tisztítás után hosszan és alaposan öblítse le a hajat vízzel. Kicsit válassza szét a hajat, hogy az összes szappanmaradványt ki tudja öblíteni. Nagyon meszes víz esetén savas öblítés is ajánlott. Itt is próbálgatásra van szükség. Ha a samponszappanhoz egyébként is citromsavat adunk, a savas öblítésre nem feltétlenül van szükség. Ha azonban az Ön régiójában a víz valóban nagyon kemény, a samponozás utáni savas öblítés még mindig hasznos lehet. Ha tehát a hajad mindig mattnak és szalmaszerűnek tűnik mosás után, próbáld ki a savas öblítést.
Tipp: Ha korábban mindig sampont használtál, hozzá kell szoknod a samponszappanokhoz. A haj, különösen az első néhány hétben, más érzetű lesz; lehet, hogy kicsit szárazabb és kevésbé fényes is. A hajnak alkalmazkodnia kell. Néhány napos vagy hetes alkalmazkodás után azonban észre fogja venni, hogy a haja egészségesebb, kevésbé zsírosodik és visszanyeri természetes levegőségét.
Tippek a hajszappan tárolásához
A hajszappan hosszú távú használata gyakran a szappan látszólag kényelmetlen tárolása miatt nem sikerül. A szappant nem szabad „meztelenül” a zuhanyzóban hagyni, mivel minden egyes zuhanyzás alkalmával nedves lesz, és a szükségesnél gyorsabban fogy el. A szappanok valójában nagyon gazdaságosak.
A szappannak mindig jól meg kell tudnia száradni, hogy sokáig megőrizze a formáját, és higiénikusan használható legyen. Ezért a legjobb, ha minden hajmosás után kiveszi az új hajszappant a zuhany alól, és hagyja megszáradni a levegőn. Ehhez ideális egy szappantartó tál. Ha szappantartót használ, ügyeljen arra, hogy a szappanrúd alulról és felülről is jól meg tudjon száradni.
És itt van még néhány tipp a hajszappan helyes használatához
- Minden hajmosás után öblítse le jól víz alatt a szappant, és alaposan távolítsa el a hajat vagy a szennyeződéseket
- Ezután vegye ki a szappant a zuhany alól, és hagyja jól megszáradni egy száraz helyen
- Ezután a szappant vagy egy szappantartóba zárja, vagy nyitott állapotban tárolja a fürdőszobában, mielőtt újra használná
Hajszappan következtetés
Még ha korábban szkeptikus is volt a samponszappan vagy a hajszappan használatával kapcsolatban, érdemes lehet adni egy esélyt a hajszappannak. Kezdetben előfordulhat, hogy a hajad nem tűnik olyan fényesnek a tisztítás után. A hajad azonban általában megszokja az új mosási módot. Sokan, akik elkezdtek hajszappanokat használni, a kezdeti megszokási fázis után soha többé nem akarnak folyékony sampont használni. Miért ne próbálná ki, és nézze meg, hogy megbirkózik-e ezzel a hajszappan-típussal a haj tisztítására. A kitartás jutalmaként ezután nagyon kíméletes, természetes és környezetbarát módon moshat hajat.
Tipp: Ha tényleg nem tudsz megbirkózni a hajszappannal, akkor kipróbálhatod a samponszappanokat is. A samponrúd kicsit közelebb áll a hagyományos folyékony samponhoz, de a műanyag csomagolás nélkül.
Ich habe andere Erfahrungen gemacht. LG
Hallo, der von dir empfohlene Shop ist echt schlecht. E-Mails werden nicht oder frech beantwortet. Geht’s nur um Geld?