A citromfű szappan kellemes citrus illatú. Élénkíti és felfrissíti a bőrt. Citromfű szappanunkat kizárólag természetes citromfű illóolajjal illatosítjuk. A mogyoróolaj, a sheavaj és az olívaolaj a szappannak a kívánt hidratáló hatást és kellemes textúrát adják. A babassuolaj és a ricinusolaj bőséges habot biztosít, amely hosszú ideig stabil marad. Ennek a szappanreceptnek a középpontjában a meglehetősen zsíros bőr tisztítása áll, ezért nem komedogén lipideket, zöld agyagot és természetesen friss citromfű illóolajat használunk.
Szappan citromfűvel és növényi lipidekkel zsíros bőrre
Tisztítsa és kényeztesse bőrét egy lépésben: friss és élénkítően illatos citromfű szappannal. Természetesen könnyedén elkészítheti saját szappanját citromfűvel. A naturseife-und-kosmetik.de oldalon és az ebookunkban részletes lépésről-lépésre történő útmutatót talál.
Ehhez a szappanhoz növényi olajokat és zsírokat használunk citromfű illóolajjal. A sheavaj és az olívaolaj vitaminokkal és más értékes összetevőkkel kényeztetik a bőrt. Ezek biztosítják, hogy a citromfűvel készült szappan tápláló és kíméletes legyen a bőrhöz.
A repceolaj és a mogyoróolaj stabil alapolajok, amelyek hosszú eltarthatóságot és kellemes érzetet biztosítanak a szappannak. A babassu olaj nem komedogén habzó zsír, amely bőséges habzást biztosít, de védi a bőrt a szennyeződésektől . Jó alternatívája a népszerű habzó zsírnak, a kókuszolajnak.
Citromfű szappan a tiszta bőrért és a nagyszerű illatélményért
Egy házi készítésű szappannak természetesen jó illatúnak kell lennie. A friss citrusillat különösen kellemes, aktivizálja a kedélyeket és feldobja a hangulatot.
Csak egy bökkenő van: az illó citrusolajok sajnos nem stabilak a szappanban. Gyorsan elpárolognak, ezért a citrom-, narancs- vagy limeolajat nem szívesen használjuk házi készítésű szappanokban. Hiszen kár, ha a kezdetben remek illatú házi szappan már néhány nap vagy hét után elveszíti az illatát .
A citrom illóolaj remek alternatívája a citromfűolaj. A citromfűolaj az édesfű leveleiből kivont olaj. Ez egyébként ugyanaz a növény, mint a citromfű, csak itt két különböző kifejezést használunk az azonos növényre.
Az esszenciális citromfű friss és citromos illatú a szappanban. A citromolajjal ellentétben azonban az illata stabil. Ezért nagyon sokáig megmarad a citromfű szappanban, és a házilag készített szappanrúd még több hónapos tárolás után is citromos és friss illatú.
Szappan receptje a citromfűvel készült szappanhoz
Zsiradék teljes mennyisége 1000 g (igény szerint természetesen egyedileg növelhető vagy csökkenthető)
Kérjük, mindig tartsa be a biztonsági előírásokat , és olvassa el a szappankészítéssel kapcsolatos tudnivalókat, mielőtt először NaOH-val készítene szappant. Ajánlom a naturseife-und-kosmetik.de ebook Kreative Seifen einfach selber machen.
A gyártási útmutató mindazoknak szól, akik már rendelkeznek némi tapasztalattal a szappankészítésben, vagy legalábbis alaposan megismerkedtek a témával. Mivel itt nem közölnek NaOH mennyiségeket, a NaOH pontos mennyiségét szappankalkulátorral kell kiszámítani. A NaOH mennyisége mindenesetre attól függ, hogy a kész szappannak milyen mértékű szuperzsírosodással (lúghiány) kell rendelkeznie, és ezért személyenként változik.
Szappanrecept citromfű szappanhoz
- 350 g babassu olaj
- 250 g repceolaj
- 150 g shea vaj
- 100 g olívaolaj
- 100 g mogyoróolaj
- 50 g ricinusolaj
- 310 g desztillált, hideg víz
- A NaOH mennyiségét a kívánt lúgmennyiségnek megfelelően számítsa ki saját maga (lúghiány/túlzsírosodás)
- Kb. 25 g citromfű illóolaj
- 2 evőkanál zöld agyag
A szappan a szokásos módon készül: Készítsen elő minden szükséges eszközt. Ide tartozik a grammra pontos mérleg, botmixer, edény a zsírok és olajok összekeveréséhez, egy stabil edény a lúg keveréséhez, keverőpálcák, kanalak, finom szita, a kívánt szappanforma és természetesen az egyéni védőfelszerelés, amely erős gumikesztyűből és védőszemüvegből áll.
Készítse el a lúgot. Ehhez mérje ki a jéghideg vizet. Most adjuk hozzá a NaOH kristályokat a vízhez. A legegyszerűbb, ha előzetesen egy külön pohárba mérjük ki őket, majd hagyjuk, hogy lassan és óvatosan a vízbe csepegjenek.
Fontos ennél a lépésnél: Mindig védőszemüvegben és kesztyűben dolgozz. |
A következő lépésben mérjük ki a babassu-olajat, majd alacsony hőfokon olvasszuk fel egy vízforralóban vagy mikrohullámú sütőben. A kimért shea vajat most már beleolvaszthatod a meleg, folyékony babassuolajba.
Fontos ennél a lépésnél: Mindig csak annyi hőt használj, amennyi szükséges. A sheavajat nem szabad túlságosan felmelegíteni. |
Miután a sheavaj is megolvadt, megfelelő mennyiségben hozzáadható a mogyoróolaj, az olívaolaj és a repceolaj. Óvatosan keverjük össze a keveréket.
A lúg kihűlt? Tapintsa meg a lúgtartály külsejét a kezével, vagy használjon hőmérőt, hogy ellenőrizze, hogy a lúg még mindig forró-e. Ha körülbelül langyos, akkor folytathatja.
Fontos ebben a lépésben: Mindig ügyeljen arra, hogy ne érintkezzen a lúgoldattal, mivel az erősen maró hatású. |
Amint a lúg és a zsír lehűlt, a következő lépés a kesztyű és a védőszemüveg felvétele. Adja a lúgos folyadékot a fazékban lévő zsírokhoz, és egy nagy kanállal vagy fakanállal keverjen össze mindent alaposan. Most folytassa a munkát a botmixerrel, és sűrítse be az egész keveréket. Most öntse a citromfű illóolajat a lábosba, és keverje jól össze.
Ha márványozni akarsz az agyaggal, vedd ki a kissé besűrűsödött szappankeverék körülbelül felét, és öntsd egy külön edénybe. Adja hozzá az agyagot, és keverje össze röviden, de alaposan botmixerrel. Amikor az agyag eloszlott, a szappanragasztó színes részét hozzáadhatja az edényben maradt részhez, és egy kanállal röviden átfuttathatja a keveréket.
A szappankeveréket most már beleöntheti az előkészített szappanformába. Fedjük le, és hagyjuk állni a formában jó 24 órán keresztül. Ha a szappanformát törölközővel letakarja, még több hő keletkezik, a szappan gélfázison megy keresztül, ezért általában gyorsabban vágható.
24 óra elteltével vegye ki a szappant a formából, és vágja rudakra. Ezeket a szappandarabokat hagyja pihenni és érlelődni a szokásos módon legalább 4 hétig, mielőtt felhasználná őket. A hosszabb érlelési idő még jobb. A citromfűvel készült szappan ugyanis még több vizet veszít, így szilárdabbá és termékenyebbé válik.
A szappan érlelési ideje
Köztudott, hogy a friss szappant vágás után néhány hétig kell tárolni. Ez lehetővé teszi, hogy a szappan összetevői szappanosodjanak. Ezért csak idővel lesz belőle enyhe, jól tisztító citromfűszappan. Ökölszabályként feltételezhető, hogy körülbelül négy hét elteltével elérkezett az idő a szappan használatára. A hosszabb érlelési idő azonban mindig jobb, mivel a szappanrudak ekkor még enyhébbek és kevésbé zsírosodnak mosáskor. A házi készítésű szappannak időre van szüksége ahhoz, hogy alaposan megszáradjon. Ettől szilárdabbá válik, és mosáskor is jobban érezhető.
Ezt úgy érhetjük el a legjobban, ha a tömbszappant kezelhető darabokra vágjuk. Ezután a szappanrudakat kis távolságra egymástól elhelyezheti, és szellős helyen hagyhatja száradni.
Gélfázis a citromfüves szappanhoz – igen vagy nem?
Ha a szappanformában lévő szappant jól bebugyoláljuk törölközőbe, gyorsabban és erősebben melegszik fel. Ezt nevezzük szigetelésnek. A szigetelt szappanformában a szappan egy úgynevezett gélfázison megy keresztül, amelynek során nagyon felmelegszik, és áttetsző, vazelinszerű megjelenést vesz fel. Ez a megjelenés kihűlés után eltűnik.
Agélfázis előnyei:
- A szappan gyorsabban megszilárdul, ezért hamarabb vágható
- Simább és finomabb
- Az érlelési idő valamivel rövidebb
- A természetes színek intenzívebbé válnak
A gélfázishátrányai:
- A szappan krémszínű vagy bézs színű, ami nem mindig kívánatos
- Ha a szappan cukrot vagy mézet tartalmaz, a szappan könnyen túlmelegedhet a gélfázis alatt
A citromfűszappannál ezért érdemes ösztönözni a gélfázist. A benne lévő természetes szín intenzívebb, és a szappan a gélfázis után szilárdabbá és simábbá válik.
Mire használható a citromfűszappan?
A citromfűszappan egy enyhe szappan, amely a benne lévő olívaolajnak és sheavajnak köszönhetően táplálja a bőrt, puhává és simává teszi. Mivel a felhasznált olajok és zsírok többsége nem komedogénnek minősül, a szappant arctisztításra is használhatja. Még akkor is, ha a bőre zsíros vagy kombinált bőrű, a citromfűszappan jó arcszappan. A citromfűolaj a szennyeződések ellen is hatékony, és gyengéden hidratálja a bőrt.
Természetesen a citromfűszappant klasszikus kéz- és testszappanként is használhatod. Mivel a szappan a babassuolajnak és a ricinusolajnak köszönhetően jól habzik, és a hab stabil marad, a citromfűszappan kiváló mindenes szappan az arc és a test tisztítására.
A szappan tulajdonságai
Szín és illat | Keménység | Habképző viselkedés | Tartósság |
Friss és citromos illat, amely hosszú ideig stabilan megmarad a szappanban. A szín a felhasznált agyag mennyiségétől függ, zöldes matt. | Kellemesen kemény szappan, amely jó 8 hét tárolás után is szilárd és könnyen kezelhető. | A babassu olaj és a ricinusolaj kellemesen habzó szappanná teszi, gazdag, stabil habzással. | A szavatossági idő mindig az összetevők frissességétől függ. Mivel azonban alig használnak olyan zsírokat és olajokat, amelyek gyorsan megromlanak, a szappan eltarthatósági ideje biztosan egy évre vagy annál hosszabb időre tehető. |
Be the first to comment